"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İstibdat ve cehaletten nasıl kurtuluruz?

Ali FERŞADOĞLU
05 Nisan 2021, Pazartesi
Bir yılda hür ve bilgi toplumu seviyesine çıkmak mümkün mü?

Bediüzzaman’a göre bizi perişan eden istibdat ve cehaletten kurtuluşun formülleri şunlardır:  

“Bir millet cehaletle hukûkunu bilmezse, ehl-i hamiyeti dahi müstebit eder. (Bediüzzaman, Münâzarât, s. 74) 

“Meşrûtiyet ile sû-i istimâlâtın ekser yolları münsed (setlenmiş, kapalı) olur; istibdatta ise açıktır.” (Bediüzzaman, Münâzarât, Enstitü/internet, s. 39) 

“İstibdat ne şekilde olursa olsun, meşrûtiyet libası giysin ve ismini taksın, rastgelsem sille vuracağım. (Bediüzzaman, Divan-ı Harb-i Örfî, Enstitü/internet, s. 40) 

“Dini siyasete alet edenler” eliyle yaşatılan dehşetli hadisenin teşhisi şudur: “Hem zındıka, nifak hâsiyetiyle her tarafa döner. Senin dostunu kendine dost edip, sana düşman eder. Senin taraftarlık cihetiyle kazandığın günahlar, faydasız boynunda kalır.” (Bediüzzaman Kastamonu Lâhikası, s. 155) 

“İnsan, medeni-i bittab olduğundan ebnâ-yı cinsinin hukukunu muhafazaya ve hakkını onlar içinde aramaya mükellef”tir. (Bediüzzaman, Münâzârât, s. 137) 

O halde Risale-i Nur ile bu desise ve tuzakları çelebilir ve savrulmalardan kurtulabiliriz.  

Çünkü, “Bütün hastalıklarımızın teşhis ve tedavi formüllerini öğreniyoruz.” Çünkü, “Her müşkülümüz/problemimizin çözümü orada.” 

Kulak verelim: “Kur’ân-ı Hakîmin kuvvetiyle, sizin dinsizleriniz dahil olduğu halde bütün Avrupa’ya meydan okuyorum. Bütün neşrettiğim envâr-ı imaniye ile, onların fünun-u müsbete ve tabiat dedikleri muhkem kalelerini zir ü zeber etmişim. Onların en büyük dinsiz filozoflarını hayvandan aşağı düşürmüşüm. Dinsizleriniz dahi içinde bulunan bütün Avrupa toplansa, Allah’ın tevfikiyle, beni o mesleğimin bir meselesinden geri çeviremezler, inşaallah mağlûp edemezler…” (Bediüzzaman, Mektubat, Enstitü/internet, s. 74) 

Evet, asla ümitsizliğe düşmeyiz. Risale-i Nur, “cehalet, fakr, zaruret ve ihtilâf düşmanlarıyla” boğuşan Müslümanları kısa zamanda bilgi toplumu seviyesine çıkarıyor: “Bir sene bu risaleleri ve bu dersleri anlayarak ve kabul ederek okuyan, bu zamanın mühim, hakikatli bir âlimi olabilir. Eğer anlamasa da madem Risale-i Nur şakirtlerinin bir şahs-ı mânevîsi var; şüphesiz o şahs-ı mânevî bu zamanın bir âlimidir.” (Bediüzzaman, Lem’alar, Enstitü / internet, s. 171) 

Okunma Sayısı: 1071
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı