"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kendi görüşlerinizi Bediüzzaman’a mal edersiniz...

Ali FERŞADOĞLU
20 Mayıs 2022, Cuma
Risale-i Nur’daki içtimaî, siyasî bir meselesini nazara vermek, siyasete müdahil olmak mıdır, yoksa Risale-i Nur hizmetinin içindeki bir mesele midir, diye soruyor bazı kardeşlerimiz.

Nur Talebesiysek Risale-i Nur’daki hakikatler bizim ölçümüzdür, o ölçüler bu güne kadar bizi hiç yanıltmadı, yanıltmayacak da... Biz imanî konularda olduğu gibi içtimaî ve siyasî konularda da Bediüzzaman’ı dinlemeliyiz. Bilirsiniz ki,  

“Bu durûs-u Kur’âniyenin dairesi içinde olanlar, allâme ve müctehidler de olsalar, vazifeleri, ulûm-u imaniye cihetinde, yalnız yazılan şu Sözler’in şerhleri ve izahlarıdır veya tanzimleridir. Çünkü, çok emârelerle anlamışız ki, bu ulûm-u imaniyedeki fetvâ vazifesiyle tavzif edilmişiz” (Mektubat, s. 413.) cümlesine göre Bediüzzaman, Kur’an ve Sünnet-i Seniyye’nin bu zamandaki içtimaî, siyasî ölçü ve prensiplerini ortaya koymakla vazifelidir. Zira, Risale-i Nur’da İslam şartları namaz, zekat, oruç, hac ve sair ibadet ve ahlâkî hakikatleri de-fıkhî yönleri her mezhebe göre olduğu için hariç-teferruatıyla izah ve ispat edildiğine göre onlar da, “ulûm-u imâye”, yani, imân ilimleri içinde. Eğer Bediüzzaman müceddid ise, günümüzdeki içtimaî, siyasî ölçüleri belirleme yetkisi onun değil mi? Şu ifadeler de bunun delili:  

● Risale-i Nur sadece iman dersi değil, içtimaî ders de verir. (Hizmet Rehberi, s. 54.)   

● Risale-i Nur, ‘yüksek İslâm siyaseti’ ve ‘Kur’ân siyâsetini’ takip eder. (İşârâtü’l-İ’câz, s. 84.)   

● Şu Münâzârât, hem de siyâset tabiblerine, teşhis-i illete (hastalıkları teşhise) dâir hizmet ile mükellef ve muvazzaftır. (Münazarat, s. 46.)   

● İslâmiyet ve vatan zararına her türlü cereyana karşı koyan (Hizmet Rehberi, s. 53.) Risale-i Nur, şu zamanın ihtiyaçlarına uygun bir ilaçtır. (Hizmet Rehberi, s. 25.) Ayrıca, Risale-i Nur’da İslam ilimleri literatüründeki tüm içtimaî, siyasî mefhumlar hürriyet, meşrutiyet, meşveret, cumhuriyet, adalet, şûrâ, meclis, istibdat, v.s. yer almaz mı?   

Öyle ise, üzerinde “Risale-i Nur Külliyatı’ndan” diye yazan başta “Münazarat, Sünuhat, Hutbe-i Şamiye, Divan-ı Harb-i Örfî, Şualar, Emirdağ, Kastamonu, Barla Lahikaları”nda bahsedilen içtimaî, siyasî meseleler de “ulûm-u imâniye”, yani, imân ilimleri içinde değil mi?  

Bediüzzaman’ın içtimaî, siyasî görüşlerini saklayıp, kendi düşüncelerinizi onun diye lanse ederseniz ona iftira etmiş olmaz mısınız?  

Mezkûr eserleri de “anlayarak ve kabul ederek” (Lem’alar, s. 171.) okuyup, müzakere, mütalaa etmeyen, “Bediüzzaman’ın içtimaî, siyasî görüşü şudur” diye fikir beyan etmemeli! 

Okunma Sayısı: 1190
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Necati

  20.5.2022 14:28:35

  Evet Risale-i Nurlardaki içtimai, siyasi ve sosyal hayata dair tesbitler, izahlar ve dersler de Kur'anidir, Islâmîdir. Üsdat hazretlerinin tüm eserleri Kur'an'nın bu asra bakan çok değerli bir tefsiridir. Her eserin kendi sahasında rüchaniyeti vardır. Biri birine tercih edilmez.

 • S.topuz

  20.5.2022 01:44:01

  Evet zaman birlik,beraberlik ve ittihad ZAMANI. Risale-i NUR' un iman ve ibadelerle ilgili derslerini devamlı mütaala ettiğimiz gibi, SOHBET ve DERS  mekan ve zeminlerinde, LAHİKALARA ve İctimai ve de  siyasi konuları da hiç bir endişe, korku ve sebebe takılmadan icra ederek tamamlamak bunun yegane çaresidir. Bunu layıkı vechi ile yapamadığiımız için bütün bu sıkıntılar maalesef. İTTİHAD-I İSLAM in ve SULH-U  UMUMİNİN yolu, RİSALE-İ NUR CAMIASININ (ve diğerDinî CEMAATLERİN), HER MESELEDE İTTİHAD ETMELERİNDEN geçer. Yoksa daha çoook oyalarlar ve boyalarlar müslümanları ve İNSANLIĞI!?.. Allah c.c yar ve yardımcımız olsun inşaallah.

 • Müslüm

  20.5.2022 01:25:02

  Çok güzel maşallah abii

 • Hüseyin Şahin

  20.5.2022 00:38:33

  Bu yazı ve tespitinizden dolayı sizi tebrik ediyorum. "Bediüzzaman’ın içtimaî, siyasî görüşlerini saklayıp, kendi düşüncelerinizi onun diye lanse ederseniz ona iftira etmiş olmaz mısınız? " Gerçekten çok doğru bir tespit... Ve de herkes için geçerli bir rebit. Aynı şekilde peygamber efendimiz "Kim benim söylemediğim bir sözü bana isnat ederse cehennemden yerini hazırlamıştır" hadisindeki tehditten pay sahibi olmaya adaydır..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı