"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Gündem kumpası…

Cevher İLHAN
25 Haziran 2024, Salı
Dokuz günlük bayram tatili sonrası yoğunlaşan başkent gündeminde Meclis’in önüne getirilen konularla siyasetteki değişimlere dair bir yığın tartışma hararetleniyor.

Milyonlarca emeklinin zam beklentisine dair hükümetin tavrı merak edilirken, özellikle Hazine ve Maliye Bakanı’nın neredeyse insanların teneffüs ettikleri havadan da vergi alan yeni ve ağır ek vergileri, milyarlarca liralık vergi muafiyeti tanınan, borçları silinen ve dolar garantili “yandaş şirketler”e ve sermayeye değil, vatandaşa salma salan “yeni vergi yasası” haftalardır tartışılan emrivakilerin başında geliyor.

Bu arada 1 Temmuz’da duruşması yapılacak “Sinan Ateş cinâyeti davası”nda yargının ne denli siyasetin hegemonyası ve vesâyeti altında olduğunun yine birçok yönüyle ortaya çıkacağı ifade ediliyor.

“KONTROLLÜ MUHALEFET” TEZGÂHI…

Siyasi arenada “iktidar cephesi”nin ağır mağlubiyete uğradığı mahalli seçimler sonrası iktidar partisinde açığa çıkan rahatsızlık artarken, bazı muhalefet partilerinde kongre ve yönetim değişimleri ve yeni Meclis gruplarının kurulmasıyla siyasetin şekillenmesine dair gelişmeler devam ediyor.

“Yumuşama” - “normalleşme” paravanında iktidar partisi Genel Başkanı Cumhurbaşkanı ile ana muhalefet partisi Genel Başkanı arasında başlayan “görüşmeler”in demokratik muhalefete kurulan bir komploya dönüştüğü istifhamlarıyla endişeleri gittikçe derinleşip artıyor.  

Zira partili Cumhurbaşkanı’nın “yumuşama” ısrarıyla “yeni anayasa”yı ortaya attığı, bakanlarla “gölge bakanlar” arasında da süren sözkonusu “görüşmeler”in demokratik ve hürriyetçi “yeni sivil anayasa” ve “demokratik parlamenter sistem”e dönüş değil, “tek kişilik ucûbe yönetim”i revize paravanında “50+1” yerine “yüzde 40” gibi rötuşlarla Erdoğan’ın önünün açılması hesâbına yeniden seçimini teminat altına alma ve “tek adam rejimi”ni tahkim maksatlı olduğu ortaya çıkıyor.

Hedefin yeni fahiş vergi ve zamlarla daha da derinleşen ekonomik çöküşten dış politikaya her alandaki savrulmaya karşı zaman kazanma ve oyalama oyunu olduğu her haliyle sırıtıyor. Siyasi iktidarın saplandığı çıkmazda muhalefeti de “suç ortağı” yapma tuzağının kurulduğu tesbitleri bir defa daha doğru çıkıyor.

“OTORİTER REJİM” OYUNU…

Amaç, yüksek faizlerle faiz lobisinden, tefecilerden, dolar spekülatörlerinden aldığı paralarla “tâlimatlı rakamlar”la hiber enflasyonu “düşüyormuş” gibi göstermek, muhalefetin eleştirilerini öteletmek, “yeni anayasa” söylemleriyle gündemi işgal edip koltukta kalmak.

Belli ki iktidardakilerin yıllardır ateşleyip alevlendirdikleri “kamplaştırma ve kutuplaştırma siyaseti” artık kâr etmediğinden, yine “algı yönetimi”yle “millet ittifakı”yla oluşan demokratik muhalefetin “yumuşatılması”, halkın demokratik tepkisinin söndürülmesi hedeflenmiş. Bu kumpasla “parlamenter sistem irâdesi” karartılırken, “otoriter rejim”i bir nevi “normalleştirme” tezgâhı işletilmeye yelteniliyor.

Gerçek şu ki topyekûn demokratik restorasyon için evvela Türkiye’nin temel problemi olan, yürütmeyi, yasamayı ve yargıyı vesâyet altına alan ve bütün kurumları çürüten “tek kişilik rejim”den kurtulması gerekiyor.  Bu demokratik zemin hazırlanmadıkça ne siyasette “normalleşme” sağlanır ve ne de demokratikleşme ve hukukun üstünlüğü olur.

Başta ana muhalefet olmak üzere demokratik muhalefetin buna dikkat etmesi büyük önem taşıyor. 

Okunma Sayısı: 1080
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Erhan

  25.6.2024 13:21:05

  İçin dışın sağın solun hep kumpas Çeşmede bırakmadın, su içmeye temiz bir tas Dirhem dirhem eriyorsun, kalmıyor bedeninde kas Kalp ve zihnini kaplamış, kapkara zehirli bir pas Hepimizin kapısını çalacak bir gün ölüm Öldüğünde çalarlar birkaç gün tef ile kudüm Sonunda sende unutulur gidersin be gülüm Unutulmayacak tek şey seninle gelecek yaptığın zulüm.

 • Erhan

  25.6.2024 13:15:40

  Ne varsa sattınız kalmadı liman Ne elektrik kaldı, ne şeker, hep oldu talan Enflasyona bakarsan, tavan üstüne tavan Memlekette hal kalmadı her taraf oldu viran.

 • Erhan

  25.6.2024 13:11:31

  Obama yönetiminin son dönemlerinde, bir söyleşi de spiker, Obama’ya şöyle sordu, siz üçüncü defa Amerika başkanı olmaya yetecek kadar kamuoyu desteğine sahipsiniz. kanunları değiştirip üçüncü defa başkan aday olmayı düşünmüyor musunuz? Obama hiç tereddüt etmeden, hiçbir kimse ABD kanunlarının üstünde değildir, hem ben gittiğimde, yerime gelecek olan insan belki benden çok daha iyi hizmetler eder ülkeye Diye cevap verdi!

 • Erhan

  25.6.2024 13:11:24

  spiker bu defa, gelişmekte olan ülkelerde adamlar kendi koydukları kanunları yine kendileri bertaraf ederek seçilmeye devam ediyorlar, bunun için ne düşünüyorsunuz diye sorduğunda onların altları çok ıslak koltuklarından kalkmıyorlar demekki diyor. hakikaten de şimdi çok merak ediyorum, bizim iktidarın başındaki insan, bu yaşında sağlık sorunları olduğu halde halen bu koltuğu istiyor mu? Eğer gerçekten istiyorsa ki öyle görünüyor, hiçbir anlam veremiyor Obama’nın dediklerinde haklı olduğunu düşünüyorum. Yok eğer istemiyorsa çıkıp bunu açık açık “benden bu kadar” demesi bu ülkenin yararına olacaktır.

 • Oğuz Yiğitet

  25.6.2024 04:49:36

  Derinlerce 14-28 mayıs 2023 seçim sonuçlarını tanzim ve "kumandalı muhalefet" için millet ittifakı cephesinde yapılan manevraların ve "içerden dışardan hançerlettirme vakalarıyla" Kemal Bey'i oyun dışına attırmanın plânları 31 mart seçim zaferinin, gölge kabine görüşmeleri ile, tek adam saray rejimine zaman kazandırıp ömrünü uzatma seansları olduğu şimdi daha net görülüyor. Ülke yönetimini üstlenmeyi göze alamayan bir ekibin, erken seçim talebiyle bu çürümüş yapıyı silkelemesi yerine oyalanma peşinde olması, en hafif tabiriyle "kaçak güreş" değilse, başka ihtimal "muvazaalı ve kumandalı muhalefet rolü"nü akla getirir ki, millet bunun hesabını çok ağır ödetir...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı