"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Sloganla olmaz, yaptırım şart

Cevher İLHAN
03 Kasım 2023, Cuma
İsrail’in dört bini çocuk sekiz bin Filistinli sivili katledip yirmi binini yaraladığı, hastaneleri, camileri, kiliseleri bombaladığı son soykırımında Ankara’dakilerin tavrı ibret verici.

İsrail’le siyasi, ekonomik, ticari, askeri anlaşma ve işbirliğini ilerleten siyasi iktidarın sanki bir sivil toplum kuruluşu imiş gibi miting yapması; Cumhurbaşkanı’nın yine meydanlarda İsrail’in vahşet ve zulmüne veryansın etmekle kalması çarpıklığı devam ediyor.

Oysa siyasi iktidarın, İsrail’in işgal ve zulümden caydırılması için miting yapmak yerine, ilk AKP hükûmetinde 15 Temmuz 2004 tarihinde Ankara’da imzalanan ve 5 Ekim 2004’te Resmî Gazete’de yayımlanan, Erdoğan’ın Başbakan olarak imzaladığı, “İsrail firmalarının ilgilendiği GAP ile KOP işbirliği” başta olmak üzere tarım, sulama, hayvancılık, kimya, telekomünikasyon, güvenlik, çevre teknolojileri ve turizm alanlarında işbirliği ve ticaretin geliştirilmesi”ni esas alan “Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail devleti arasındaki Karma Ekonomik Komite 2. Dönem Toplantısı Mutabakat Zaptı”ndan başlanarak en son “tek kişilik yönetim”de İsrail’le geliştirilen siyasi ilişkilerin kesilmesi gerekiyor.

Ve 1 Eylül 2004’te Resmî Gazete’de yer alan “ABD’ne ait destek hamulesinin ithal/ihraç ve ülke içi nakil ve tevziine dair hükûmet tebliği”yle “Amerikan gemi ve uçaklarının Türkiye’deki yedi deniz limanı ile altı havalimanında gizli mahiyetteki silâh, mühimmat, ana teçhizatın ithali ve Türkiye dahilinde daimi olarak nakil ve tevzii ile ihracı”nın güvence alınmasıyla devam eden askeri işbirlikleriyle ihalelerin askıya alınması icâb ediyor.

“MAVİ MARMARA DAVASI”NDA DA İSRAİL KORUNDU

SP Hatay milletvekili Necmettin Çalışkan’ın da ifade ettiği gibi hiç kimse iktidardan savaş uçağı ve savaş gemisi göndermesini beklemiyor. Ama ekonomik ve diplomatik işbirliklerinin iptaline, enerji anlaşmalarını geçici de olsa askıya almaya yanaşmayan siyasi iktidar, niçin bu desteği kesmiyor?

Gerçekten, “pilotları Konya’da eğitilen ve Filistin’i bombalayan İsrail savaş uçaklarının yakıtının İskenderun’dan gitmesine, gemilerle her türlü alışverişlerle Alanya’da yiyecek-içeceklerinin Alanya’dan teminine neden mani olmuyor? 

Diğer yandan Cumhurbaşkanı’nın bir defa daha “İsrail’in savaş suçlarının tâkipçisi olacağız” sözü vermesi, önceki sözlerin akıbetini hatırlatıyor.

Bilindiği gibi 31 Mayıs 2010 tarihinde Türk bayraklı “Mavi Marmara” yardım gemisi insânî yardım malzemesiyle Gazze’ye yardıma giderken İsrail askerlerinin baskınına uğramış, on vatandaşımız keatledilerek yüzlerce vatandaş günlerce fizikî işkenceye mâruz bırakılmıştı. Bunun üzerine maktullerin âileleri Türkiye’de cezâ dâvâsı açmış; İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davalarda baskın emrini veren İsrailli yetkililer hakkında cezalar verilerek sorumlulara tutuklama kararı çıkmıştı. Ancak 26 Mayıs 2014’te İsrailli komutanlar hakkında çıkarılan “kırmızı bülten kararı”nın interpole bildirilmesi Adalet Bakanlığı’nca yerine getirilmeyerek süreç savsaklanmış; İsrailli sorumlular korunmuştu.

“İSRAİL’E 2053 YA DA 2071’DE Mİ YAPTIRIM UYGULANACAK?!”

Bununla kalınmamış, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından 29.01.2015’te “Savaş suçu işleyen İsrail’in cezalandırılması” kararına karşı Netanyahu’nun Erdoğan’a telefonla “Mavi Marmara özrü”nü ilettiği yandaş medyada propaganda edilerek, maktullerin âilelerinin açık itirazlarla parayı kabul etmeyeceklerini bildirmelerine rağmen, Resmî Gazete’nin 1 Eylül 2016’da yayınlanan 6743 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti Anlaşması”yla şehitlerin yakınlarının rızâsı dışında yapılan gizli anlaşmayla İsrail’in “tazminat” değil, “hibe - yardım” olarak verdiği 20 milyon dolar karşılığında Türkiye’nin ve vatandaşlarının içte ve dışta İsrail aleyhindeki bütün davalarından resmen cayılmış; “İsrail hükûmetinin, hiçbir cezâî ve hukukî sorumluluk taşımayacağı” güvencesi verilmişti.

Bunlar ortadayken iktidara yine “Tweet ve slogan atarak sadece siyasi şovla mı kalacaksınız; Filistin’e sahip çıkmayı da 2053’e, 2071’e mi bırakacaksınız?” soruları soruluyor…

Okunma Sayısı: 1350
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  3.11.2023 19:48:23

  Filistin altmış seneden beri Zalim siyonistler tarafından IŞGAL edilmiş ve milyonlarca masum insanların KATLEDİLDİĞİ bir ülke! "İŞGALCİ İSRAİLIN kendini SAVUNMA HAKKI VAR"da , "MASUM FİLİSTİNİN yok mu?" Unutmayın, Sabrın da bir SONU vardır ve ADİL olun lütfen! Madem sivillerin hayatı bu kadar önemli, o halde hemen Canavarlaşmış ZALİM İSRAİLİN "HAMAS mezaliminin" bahanesine sığınarak yapmakta olduğu Katliamları ve yıkımları ve SOY KIRIMINI hemen ama hemen DURDURUN EYYYY AB, BM, NATO, ABD, TÜRKİYE, JAPONYA, Endonezya, Çin, RUSYA ve Alemi İSLÂM vs.! Bu ZULÜMLERE ve KATLİAMLARA susarak veya gizli açık destekleyerek, maddî ve manevî ORTAK OLMAKDAN artık vaz geçin geç OLMADAN lütfen!!! Çoook geç kaldınız bile! 🌷🤲🌷😔😭😤❤🌙☝️🕊🕊🕊💫🇵🇸

 • S.topuz

  3.11.2023 19:45:41

  "La tehzen, innallahe meana! Üzülme, muhakkak ki Allah (c.c) bizimle BERABERDIR! Vallahü alâ külli şeyin GADÎR! ALLAHÜEKBER, ALLAHÜEKBER! Allah c.c her şeyden ve herkesten daha BÜYÜKTÜR! "Allah'ü yütimmi NURİHİ, velev kerihel KAFİRUN!" "Allah c.c NUR'unu tamamlayacaktır, KÂFİRLER istemese de." Israrla ve devamlı olarak Fiilî ve kavlî Dua ile şifanın kapısını aralayacağız, inşaallah  اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ اٰخِرِ الزَّمَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ الْمَس۪يحِ الدَّجَّالِ وَ السُّفْيَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنَ الضَّلَالَاتِ وَ الْبِدْعِيَّاتِ وَ الْبَلِيَّاتِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النَّفْسِ الْاَمَّارَةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شُرُورِ النُّفُوسِ الْاَمَّارَاتِ الْفِرْعَوْنِيَّةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النِّسَٓاءِ ...Tesbihatdan! Duaya ve Sabra devam! "İnnallahe meassabirîn." Allah c.c Sabreden ve müsbet hareket ederek HAK ve HUKUKUNU MÜDAFAA EDENLERLE BERABERDİR! ZALİMLER için yaşasın CEHENNEM! 🌷🤲🌷😔😭😤💗🌙☝️😡🇵🇸🕊🕊🕊

 • Neslinur

  3.11.2023 17:09:09

  " Azametli bahtsız bir kıt' anın; şanlı, talihsiz bir devletin; değerli, sahipsiz bir kavmin reçetesi ittihad-ı islamdır."Üstad Hz leri bir asır öncesinden önümüze reçeteyi koymuş. İttihad - ı islam farzdır. Vacip değil, FARZDIR.Tez vakitte gerçekleşmesi duâsıyla🤲

 • Ömer

  3.11.2023 15:28:23

  Binlerce tebrikler ediyoruz.

 • Oğuz Yiğiter

  3.11.2023 07:41:29

  BOP eşbaşkanı ünvanı ve yahudi cesaret ödülü payesiyle ve söylemle icraat arasındaki dehşet çelişkiler yumağıyla kimi, nereye kadar, aldatabilirsiniz, haydi biat ehli bir kitleyi geçici arkanızda sürükleyebilirsinız de, ya dünya kamuoyu ne olacak. Onun için sözlerinizin bir ağırlığı olmayacak tabiiki...

 • Asım

  3.11.2023 07:22:15

  BOP Başkanı İsrail'e yaptırım uygulayamaz bunu herkes biliyor,yapılan mitingler atılan twitler saftirik taraftarlarının gazını almaya yönelik tamamen boş ve hamasi hareketlerdir ne yazıkki bu boş ve hiç bir işe yaramayan hareketler taraftarlarınca yeterli bulunuyor şu anda iktidarda AKP değilde başka bir iktidar olsaydı saftirik müslümanlar kefenlerini giyip filistine gitmek için meydanlarda eylem yaparlar iktidarı israile karşı pısırık kalmakla suçlarlardı şimdi ise ne bir tepki ne bir eylem var 20 yıldır oluğu gibi kuzu sessizliği devam ediyor etsin bakalım nereye kadar gidecekse.

 • Said Yazar

  3.11.2023 06:34:51

  Tebrikler

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı