"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bedelli askerlik düzenlemesinde 28 gün tartışması

18 Temmuz 2018, Çarşamba 19:44
AKP Grup Başkanvekili Muş, bedelli askerlikle ilgili teklifte, 28 günlük temel askerlik eğitiminin öngörüldüğünü, yararlanmak isteyen çalışanların ücretsiz izinli sayılacağını, iş akitlerinin feshedilmeyeceğini söyledi.

Ancak düzenlemeden yer alan ve '28 gün temel eğitim' şeklinde belirtilen şartın, bedelli askerlik düzenlemesini bekleyen milyonların memnuniyetine gölge düşürdüğü özellikle Twitter'da oluşturulan etkinliklerdeki paylaşılan mesajlarla gözlemlendi.

#BedellideYas25Bedel15 ve #Bedellide25GunKaldırılsın başlıklarıyla oluşturulan etkinliklerde paylaşılan yüz binlerce mesajda, 28 gün temel eğitim uygulamasının gerek devlete yeni bir maddi külfet getireceği, gerek eğitim sürecinde uzun ve kısa dönem askerlik yapan diğer askerlerle bedelli yapan askerler arasında çıkabilecek olası sorunlara ve gerekse de kısa süreli de olsa işten ayrılacak olan bedelli grubunun yeniden işe dönebilmesi noktasında karşılaşacağı sorun ihtimalleri noktasında ve benzeri yöndeki pek çok olumsuz yöne dikkat çekildi.

***

Öte yandan konuyla ilgili olarak AKP'li Burhan Kuzu'nun paylaşımı da dikkat çekti. Kuzu sosyal medyadan yaptığı paylaşımda ''Bedelli Askerlik kanun teklifinin şartları belli olmuş:Yaş:25,Bedel:15Bin TL,Eğitim Süresi:28 Gün.Tabii ki,bu teklif Bütçe Komisyonunda görüşülecek ve enine boyuna tartışılacak.Ortak bir nokta bulunacaktır.Bilhassa 28 günlük eğitim konusu sanırım bir kez daha gözden geçirilir.'' ifadelerini kullanmıştı.

***

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Mecliste gazetecilere yaptığı açıklamada, bedelli askerlik düzenlemesinin de bulunduğu "torba kanun" teklifini Meclis Başkanlığına sunduklarını belirtti.

Bedelli askerlik düzenlemesinin ayrıntılarına ilişkin bilgi veren Muş, bu düzenlemeden, 31 Aralık 1993 tarihinden önce doğanların yararlanacağını ifade etti. Muş, bu kapsamda ödenecek bedelin 15 bin lira, askerlik süresinin 28 gün olacağını vurguladı.

Mehmet Muş, askerliğe elverişsiz derecede engelli olanların da aynı bedeli ödeyerek düzenlemeden faydalanabileceğini, onların 28 günlük eğitimden muaf tutulacağını bildirdi. Muş, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının ise bedelli askerlik düzenlemesi kapsamında 2 bin avro bedel ödeyeceğini ve uzaktan eğitim alacağını söyledi.

Muş, bedelli askerliğe ilişkin usul ve esasları belirleme yetkisinin Milli Savunma Bakanlığına verileceğine, askerliğin yapılacak yeri de Bakanlığın belirleyeceğine dikkati çekti.

Sağlık Turizmi düzenlemesi

Muş, söz konusu kanun teklifinde sağlık turizmine ilişkin düzenlemenin de bulunduğunu, bu düzenleme kapsamında, Sağlık Bakanlığı yönetiminde Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi kurulmasının öngörüldüğünü aktardı.

Kamu hastanelerinde yetişmiş, yüksek nitelikli ve özellik gerektiren bazı cerrahi operasyonları yapabilecek hekimlerin kamuda kalmasını teşvik edecek düzenlemelerin bulunduğuna işaret eden Muş, bu anlamda kamunun daha rekabetçi olmasının sağlanacağını ifade etti.

Toplam 18 maddeden oluşan "torba kanun" teklifinde, TSK'ya subay kazandırılmasına ilişkin düzenlemenin de bulunduğunu belirten Muş, "Hava Kuvvetlerinde subay edinme programları yapılmaktadır. Kara Kuvvetlerinde de uygulanmaktadır. 2,3 ve 4'üncü sınıflardan belli şartlarda, Milli Savunma Üniversitesine öğrenciler gelebilmektedir. Bununla alakalı bir süre uzatımı söz konusu. 2020'ye kadar yetki veriyoruz. 2,3 ve 4'üncü sınıflardan, subay edinme programı kapsamında, çeşitli üniversitelerde kriterleri taşıyanlar, Milli Savunma Bakanlığının belirleyeceği usul ve esaslara göre temin olacaktır." dedi.

Mehmet Muş, teklifte ayrıca, yasa dışı bahislerle mücadele konusunda da düzenlemelerin bulunduğuna işaret etti.

28 gün tartışması

Mehmet Muş, özellikle sosyal medya üzerinden, bedelli askerlik düzenlemesinde 28 gün olarak öngörülen eğitim süresinin kaldırılmasına ilişkin taleplerin bulunduğunun hatırlatılması üzerine, "Bedelli askerlikle ilgili teklifte, 28 günlük temel askerlik eğitimi talep edilmektedir. Şu an bununla alakalı herhangi farklı bir düzenleme olmayacaktır. Bu kanun teklifinden faydalanmak isteyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bunu yerine getirecektir." dedi.

Muş ayrıca, bedelli askerlikten yararlanmak isteyen kamu ve özel sektör çalışanlarının ücretsiz izinli sayılacağını, yani bu süre içinde iş akitlerinin feshedilmeyeceğini vurguladı.

Bir önceki bedelli askerlik düzenlemesi için yaklaşık 1 milyon 200 bin kişinin başvuruda bulunduğuna değinen Muş, "Getirdiğimiz yeni bedelli askerlik düzenlemesi şu an itibarıyla 1 milyon 324 bin civarında kişiyi ilgilendiriyor. Bir öncekinden daha fazla başvuru olacağını düşünüyorum. Hem yaş hem bedel konusunda önemli bir düzenleme." ifadesini kullandı. 

Bedeli askerlikten sağlanacak gelirin Hazine ve Maliye Bakanlığına aktarılacağını belirten Muş, "Bu gelir, savunma sanayi ve silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçları kapsamında, Cumhurbaşkanının belirleyeceği istihkaklara göre dağılım söz konusu olacaktır." diye konuştu.

***

Öte yandan konuyla ilgili olarak AKP'li Burhan Kuzu'nun paylaşımı da dikkat çekti. Kuzu sosyal medyadan yaptığı paylaşımda ''Bedelli Askerlik kanun teklifinin şartları belli olmuş:Yaş:25,Bedel:15Bin TL,Eğitim Süresi:28 Gün.Tabii ki,bu teklif Bütçe Komisyonunda görüşülecek ve enine boyuna tartışılacak.Ortak bir nokta bulunacaktır.Bilhassa 28 günlük eğitim konusu sanırım bir kez daha gözden geçirilir.'' ifadelerini kullanmıştı.

 

AA

Okunma Sayısı: 2254
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Kenan

  19.7.2018 13:12:51

  Lütfen bedelli askerlik bekleyenler çekinmeyelim. 28 gün adaletsizliktir.CİMER ve TBMM E-dilekçe sitelerine girin.28 gün şartının kalkması için cimer üzerinden derdinizi yazın gönderin. TBMM E-dilekçe sayfasına da girip kolayca üye olabilirsiniz.İmzalayabileceğim dilekçeler bölümünde konuyla ilgili dilekçeleri imzalayın.Lütfen.Acele edin.Mesajı yayın.

 • Muhsin

  18.7.2018 22:52:00

  28 gün inadı nereden tuttu nereden geldi. Bıktık usandık be. Bir de 3 ay başvuru süresi koymuşsun. Ya şu teklifinizi kendiniz iki üç günde çıkarıp yasalaştıracağınıza durup biraz düşünün halk ne istiyor biz ne yapıyoruz diye. Ne inatsınız ya. RTE sayesinde ayaktasınız o da olmazsa var ya kan kaybeder durursunuz her seçimde.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı