"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Sokağın dili ile hak ve adalet

Hüseyin GÜLTEKİN
28 Eylül 2020, Pazartesi
“Adalet, hak hukuk konusunda bu iktidarın başarısını nasıl görüyorsun?”

“Hak hukuk mu kaldı kardeşim! Hak hukuk kayıp. Oğluma hiçbir delil olmadığı halde, ifadesini bile almadan içeri attılar. Suçsuz yere yıllarca hapis yattıktan sonra, mahkeme beraat kararını verdiği halde, biz sana güvenmiyoruz deyip tekrar işe almıyorlar. Adalet bu mudur ben size soruyorum?”

“Memlekette hak hukuk nasıl gidiyor?”

“Kötü gidiyor. Kayırmacılık, taraftarlık almış başını gidiyor. Bir de dindar geçiniyorlar!”

“Adalet, hak hukuk deyince ne anlıyorsunuz?”

 “Birisi bu hükümetin vatandaşlarına uyguladığı keyfi adalet, hak hukuk. Bir de Allah’ın (cc), Peygamberimizin (asm) tavsiye ettiği adalet ve hukuk. Siz hangisini soruyorsunuz?” 

 “Medeni ülkelerle kıyaslayınca, bizde mahkemelerin verdikleri kararları nasıl görüyorsunuz?”

 “Bizdeki mahkemelerden çıkan kararların çoğu âdil değil.”

 “Adalet yerini buluyor mu? Suçlu suçsuz yerini ayırımı yapılıyor mu ülkemizde? Ne diyorsun?”

 “Doğruyu söylersem, beni içeri atarlar. Beni konuşturma oğlum. Geç bunları.”

“Mahkemelerden çıkan kararları nasıl görüyorsun? Adalet nasıl işliyor?”

“Bizim ülkemizde mi?”

Önceden seçilmiş, ayarlanmış insanlara uzatılan mikrofonlara konuşan insanlar olsa adalet, hak hukukla alâkalı sorulan bu ürkütücü cevaplara bir şüphe ile bakabilir. Ancak her yaştan kadın erkek tanımadığınız insanlara uzatılan mikrofona adalet, hak hukuk ile alâkalı sorulan sorulara kahir insanlardan memnuniyetsizliklerini işitiyorsanız bunlar boş şeyler değil. Yeni Asya’nın da ısrarla gündemde tutmaya çalıştığı bizce âcilen çözüm beklediği en önemli ve öncelikli bir problemi olarak önümüzde duruyor adalet meselesi.

Hâkim ve savcı alımlarında tarafsız, objektif, her türlü şüphe ve hileden uzak; şeffaf bir şekilde yapılması gereken sınavları yapılıyor mu?

Yıllarını adalet ve hukuk yolunda harcamış, liyakatli, tecrübeli gerçek hukuku dağıtmaktan başka bir gayesi olmayan hâkim ve savcıları köşe bucak yerlere sürmek adalet midir?

Böylece çoğu zaman sizi memnun etmek için cihanşümul hukuk ve kuralları bir kenara koyarak, vicdanlarının sesine kulaklarını tıkayarak, Türkiye’nin uluslar arası itibarını da hesaba katmadan adaletsiz kararlar çıkabiliyor. Ne yazık ki bu içler acısı durumun, hukuksuzlukların ağır bedelini milletimiz ödemeye devam ediyor.

Okunma Sayısı: 2192
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir

  28.9.2020 17:33:08

  Sokağın nabzını tutmak,özellikle şu sıralar çok önemli.İnsanların görüşleri,fikirleri ve bakış açıları;idarecilerin yönetim şeklini yahut yönetim modelini gözler önüne seriyor.Bu sayede,onların işlerini ne denli iyi yahut başarılı şekilde gerçekleştirdiklerini belirliyor.İnsanlar moralsiz,gelecekten ümitsiz,kimse halinden memnun değil.Yönetimsel problemler,işsizlik,eğitimdeki kalite düşüklüğü,piyasadaki ciddi durgunluk;halkı ne yazıkki,karamsar olmaya sevk ediyor.Çünkü herkesin önünde adeta bir duvar var ve insanlar,o duvarın arkasını göremiyor.O duvarı yıkmanın bir yolu,yordamı yahut metodu yok mudur?Bu ülke nasıl ve ne şekilde bu sorunları çözebilir yahut bu problemleri aşabilir?Nereye gidiyoruz böyle?Ortam çok kötü,kara bulutlar geziyor resmen ülkemiz semalarında.Rabbimizden niyazımız;tez zamanda güneşin doğması ve kara bulutların dağılmasıdır.Aksi takdirde,âkıbet hiç iyi olmaz;Allah muhâfaza..

 • Öznur Töremen

  28.9.2020 08:11:09

  Adaleti mumla arayan büyük bir kitle var. Yasal bir sendika, banka vs yüzünden işinden atılan, yıllardır masumiyetinin ortaya çıkmasını bekleyen binlerce insan var. Ortada hiçbir suç yokken uydurma kriterlerle terörist yaftası vurulan insanlar artık adaletin tecelli etmesini bekliyor. Lütfen daha fazla yer verin bu meseleye. Çünkü mazlumun yanında yer almak ancak sizler gibi vicdanlı insanlara göre bir duruş.

 • Mehmet

  28.9.2020 04:11:46

  Doğru tesbitler fakat reçete nerede.Reçete uygulanıyor mu? Veya kimin umurunda.Umurunda olanlarında elinden ne geliyor.Bu duruma görünen o ki gayretullahtan başka çare yok.Onunda vakti bizi aşar.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı