"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Şu tabloya bakın

Hüseyin GÜLTEKİN
01 Haziran 2020, Pazartesi
Şehrin bir işlek caddesinde bir televizyon muhabirinin dini konularla sorduğu oldukça basit sorulara çoğu insanların verdikleri yanlış cevapları üzüntü ve taacüple karşıladım.

İşte özetle soru ve cevaplar: “Kelime-i Şehadeti getirir misin?” sualine yaklaşık on kişiden üç veya dört kişi doğru cevap verirken; geriye kalanların çoğu Kelime-i Şehadeti bilemediklerini itiraf ettiler.

“İslâmın şartlarını sayabilir misiniz?” sualini doğru cevaplandıranların yanında; kimisi biliyordum unuttum derken, bazıları da bilemediklerini itiraf ediyorlardı maalesef.  

“Kıblemiz neresi?” sualine de kimisi doğu, kimisi batı, bazıları Medine derken bazıları namaz kılmadıkları için kıblenin yerini merak etmediklerini söylemiş.

“Hangi hallerde ve nasıl gusül alınır?” sualine de bazıları bilemediklerini itiraf ederken; kimisi normal abdesti izah etmeye çalışmış.

“Şeriatı mı istersin; yoksa laikliği mi?” sualine muhatap olanların yaklaşık yüzde doksanı laikliği tercih etmekle kalmayıp; şeriatın geçmişte kaldığını söylemiş. Aynı kişiler neden laikliği tercih ettikleri sorusuna da laikliğin herkesin inançlarında, fikir ve düşüncelerinde serbest olduğunu, ilericilik olduğunu ifade etmeye çalıştıklarını görmüş olduk maalesef. 

Bu ve benzeri sorulara muhatap olanlara aynı televizyon muhabirinin sorduğu filan futbol takımının futbolcularının isimlerini, kaç tane ses sanatçısının veya kaç tane sinema sanatçısını sayabilir misiniz? sualine çoğunun takır takır doğru cevaplar verdiğine de şahit olduk.

Karşı karşıya olduğumuz acı tablo bu. Yüzde doksan dokuzu Müslüman olarak bildiğimiz ehl-i dinin dinî kültür seviyesi böyle. Basit ilmihal bilgileri böyle olan insanların farzları, vacipleri eda etmek, Sünnet-i Seniyyeyi yaşamak, haramlardan, günahlardan kaçınmak gibi dinî yaşantılarındaki durumlarını varın siz düşünün.

Zarurî olan veya olmayan ihtiyaçlar sıralamasında kitabın 235. sırada olması bile yalnız başına toplumun ne halde olduğunu bize göstermiyor mu?

Okuma deyince aklımıza hemen gelen eğitim camiası dediğimiz ilkokuldan üniversitelere kadar öğrencilerine okuma alışkanlığını vermekle vazifeli olan çoğu öğretmenlerin, hatta akademisyenlerin dahi yeterli derecede okuma alışkanlıklarının bulunmadığı görülüyor. Okuma alışkanlığı olmayan böyle eğitimcilerin öğrencilerinin durumlarını da her halde tahmin edersiniz. Ders kitaplarından başka kitapları okuma merakı olmayan öğrencilerin üniversite sınavında bile matematik ve Türkçede tek bir soruya dahi cevap veremeyenlerin sayısının 735 bin olması her halde acı tabloyu önümüze koymaya yetiyor değil mi?     

Okunma Sayısı: 1808
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir

  1.6.2020 14:54:54

  Ağlanacak halimize gülüyoruz.İçler açısı bu tablo karşısında,fazlasıyla rahat davranışlar sergiliyoruz.Yazık bize gerçekten.Gereksiz,önemsiz,basit,saçma ve cehalet kokan her türlü şeyden haberdarız,bilgimiz de çok o konularda.Ama iş dinî argümanlara gelince;ayet-hadisten konu açılınca,bizde ipler kopuyor.Neden?çünkü nefis,o an devreye giriyor.Nefsi bertaraf etmek hiç kolay değil.Dünyevî meşgaleler güzel görünüyor uzaktan ama yakına gelince,ürkütüyor bizi.Uhrevî konulara gelince ise; 'aman kardeşim beni bu işlere bulaştırma' tavrı takınmaktan geri durmuyoruz.Îman zaafiyeti had safhada.Ve gidişat hiç ama hiç iyi değil.Rabbim istikametten ayırmasın.Dünyaya dalan zavallı kardeşlerimizi de hidayet etsin İnşaallah,Amin!...

 • Feyzullah Ayhan

  1.6.2020 07:46:14

  Hoca "İmanlı nesil yetiştiriyoruz" daha ne istersin(!)?Dini eğitim veren bir okuldayım 595 öğrencisi var.Namaz kılan 30 kişi . öğretmenlerinden sınıf geçecek kadar not almanın peşinde yoksa namazda gözleri yok.Sokaktaki adam diyorsun normal karşıla ,zira dini okul 11.sınıf öğrencisine oku Kur'anı diyorum.Ben Kur'an bilmiyorum cevabını alıyorum.Abdestin şartını sonra guslün şartını soruyorum TIK YOK .Bir diğeri bana "Neden ısrarla Kur'an'ı ezberletiyorsunuz ,hayatta bana ne faydası olacak bakın avrupa teknoloji üretiyor siz ısrarla Kur’an diyorsunuz?”diyor.Demem o ki dinin öğretildiği böylesi bir yerde cehalet ve ilgisizlik bu kadarsa normal karşıla sokaktaki adamın bilmediğini, imanlı nesil yetiştiryoruz Hoca (!)İmanlı nesli mebus yapmışız ama hepsi SARIK,yerlerken yani çalarlarken hep üstlerine döküyorlar,kadına susamışlar, çoğu özel helikopterle zina yapmaya gidiyor(DİLİPAK'ın ifadesidir)Hüseyin Hoca İmanlı nesil yetiştirmişiz daha ne istersin(!)?

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı