"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kemalizm’e sahip çıkmak Demokratlara bir şey kazandırır mı?

İbrahim ERSOYLU
19 Mart 2021, Cuma
Ahrar / Demokratlar, birinci sınıf bir demokrasiyi; insan hak ve hürriyetlerini, adaleti, hukuku, kanun hâkimiyetini, çoğulculuğu, istişareyi (meclisi) kâmil manada ülkede tatbik etmeyi gaye edinen siyasî güçlerdir.

Kemalizm ise, demokrasiye yer vermeyen, insan hak ve hürriyetlerini tanımayan, farklı fikir ve düşünceleri tehlikeli sayan, devlet otoritesini kullanarak halkı baskı ve tahakküm ile yönetmeyi ön gören, dini vicdanlara hapsedip manevî değerleri toplum hayatından silmeyi hedefleyen ve tek kişinin görüşlerine bina edilen bir ideolojidir.

Demokrasi ile Kemalizm zıt kutuplardır. Birinin bulunduğu yerde diğeri barınamaz. Biri ilerlemeye, diğeri geri kalmaya sebep olmaktadır.

Dünyada demokrasi ile idare edilen devletler, başta hukuk ve hürriyetler olmak üzere ilim, sanat, sanayi, teknoloji ve refahta dünya sıralamasının en üstünde yer alırken, 90 küsur yıldan beri Kemalizm ile yönetilen ülkemiz, yukarıda sayılan hususlarda dünya sıralamasının en alt tarafında yer almaya devam etmektedir.

Hakikî Demokratlar asla Kemalist olamaz. Kemalizm’e halisâne inananların da gerçek Demokrat olmaları mümkün değildir.

Hakikat bu halde iken, ülkemizde demokrasi ile Kemalizm’i uzlaştırmak, birbiriyle barıştırmak için çok gayret sarf edildiğini görmekteyiz. Özellikle askerî darbe süreçlerinde bu iş yapılmaktadır.

Devletin derin mahfillerinde yuvalanmış, devlet gücünü eline geçirmiş Kemalist güçler, ideolojilerinin iç yüzünü kamufle edip kitlelere kabul ettirmek için onu, demokrasi sosuna bulayarak takdim etmektedirler.

Günümüzde Ahrar/Demokrat geleneğinden gelen bir kısım siyasîler ve kendilerini Demokrat olarak tanımlayan bazı zevat, hiç gereği ve buna ihtiyaçları yokken, Kemalizm’e sahip çıkmaları çok gariptir. Bu ideolojiyi savunmak onlara bir fayda sağlamaz, bilâkis çok şey kaybettirir.

Halk, basiretiyle bu ideolojinin iç yüzünün farkındadır. Devletin, geniş imkân ve araçlarıyla resmî bayram süreçlerinde, okullarda ve meydanlarda yapılan parlak Kemalizm propagandasına inanmamaktadır.

Onlar, Demokrat siyasî güçlerin ona sahip çıktıklarını gördüklerinde, “Bunlar da Kemalistmiş” deyip onlara iltifat etmemeleri, yanlış siyasî adreslere yönelmeleri kuvvetle muhtemeldir.

Ayrıca onların, Demokrasilerde asla yeri olmayan, tek parti idaresinin ve darbecilerin okullara zorla dayattığı ırkçılık kokan andın tekrar geri getirilmesini savunmaları, misyonlarıyla çelişen bir talihsizliktir.

Son söz: Hakikî Ahrar/Demokrat güçlerin yapacağı iş, halkın kafasını karıştıran demokrasi ile Kemalizm’i birlikte savunmak, halkın tasvip etmediği andın tekrar getirilmesini talep etmek yerine; geçmişte selefleri Adnan Menderes ve Süleyman Demirel’in yaptığı gibi, sadece demokrasiye yüksek sesle vurgu yapmaktır.

Onların en önemli meşguliyetleri, kitlelere uygun bir yolla ulaşıp onlara demokratik hedef ve programlarını etkili bir şekilde anlatmak, mevcut istibdat yönetimine karşı merkez sağda ülke yönetimine aday, Demokrat bir alternatif olduklarını göstermektir.

Okunma Sayısı: 1680
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • İbrahim Yazgan

  19.3.2021 23:46:21

  Ahlak sahibi olmak her şeyden önce gelmeli sıfat ve ünvan müslüman olunca yeterli olmuyor göründü ve her dünya görüşü önce ahlaklı olacak ve sonra hürriyeti ve demokrat olacak,hala bir de Cenab-ı Allah nasip edecek o da isteyene olur hem de çok isteyene diye düşünüyorum.Allah'a emanet olun,ümitvarız yine de değil mi?Hak yerleri hayreyler ,Ülkemde bütün insanların birbirini sevmesini ve saygı duymasını dilerim.

 • İbrahim Yazgan

  19.3.2021 23:46:17

  Dua etmeye hala karar verme aşaması mı tuhaf!,çokça duacı olmak niye zor bu memlekette en ihtiyaç duyulan şey gerçek demokratlık tır,Merhum Demirel'in yanındaki ikbal sahibi olanlar kaçışıp ikbal kapılarını çabuk buldular,gerçek demokrat olamayan diğer partilerin tamamı ancak şurada benzeşilen bir durum var,tır,Merhum Demirel arkama bakmam dediğinde demokratik kanalların işletilerek partisini terketmiyecek dönüp dolaşır bugüne bile koltuk değneği olmayacak montaj bir yönetim (başkandeğil )seçebilseydi demokratlar bu gün daha iyi olunurdu.Ama yinede ikbalin peşinden tornistan yapmayıp partide olanları değil tornistan yapan zihniyeti eleştirmek daha haklı bir durum olur.Birde millet demokrasiyi yeteri kadar istemeli vesselam.Partinin başındaki mahcup delikanlı gayet demokrat literatüre sahip,anlayana! Demokratların yaptığı ne varsa satıldı yerine ne kondu?İnşaat.....

 • Oğuz Yiğiter

  19.3.2021 05:51:22

  Derin mahfillerden son anda bünyeye apar topar yerleştirilen ve resmi ideolojinin meddahlığını yapan, tanrı dağlarında uluma seansları yapıp gelen, truva atı misyonlu takviyelerle, mahcup delikanlı ve entelektüel klüp üyesi edasında bir lider kadronun vitrin görüntüsüyle, 12 eylül mirascısı bir partinin zoraki nikahıyla iç güveysi pozisyonunda bir parti, elbette bahsettiğiniz kriterleri taşyan bir parti manasında, demokrat misyonu temsil edemez. Manasız isim ve resim değil, içi doldurulmuş bir demokrat misyon refleksi bekliyoruz ve izliyoruz. Ona göre dua etmeye karar vereceğiz...

 • Adnan hakan

  19.3.2021 00:31:08

  Bu güzel düşünceleri kaleme alıp yazıya döktüğümüz için tebrikler ibrahim bey..ahrar ların kulakları çınlasın.. mesrutiyetle sufyanizmi bir koltukta tasimanin saçmalığı

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı