"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya Camiası ve fitne tuzakları

İbrahim ERSOYLU
10 Nisan 2020, Cuma
Yeni Asya Camiası, ahir zamanın Peygamber (asm) varisi Üstad Bediüzzaman’ın meslek ve meşrebini tavizsiz şekilde sürdürüp hayata yansıtan, Risale-i Nur Külliyatı’nı bir bütün olarak benimseyip özümseyerek hayat düsturu yapan Nur Talebeleri grubudur.

Türkiye’deki ilhad/dinsizlik ve fitne odakları, Nur Talebelerini, özellikle Yeni Asya Camiası’nı etkisiz hâle getirmek için var güçleriyle çalıştıkları bilinmektedir.

Onlar bu işi yaparlarken fitne ve fesat oyunlarıyla kiminin intikam hırsını, kiminin makam sevgisini ve şöhret hissini, kiminin havf damarını, kiminin bir başka zaafını kullanarak gayelerine hizmet ettirmektedirler.

Bu odakların kullandıkları en münafıkâne metod; gizli güçlerini ve bir kısım siyasîleri alet ederek camia mensupları arasında fitne fesat sokarak, onları bölerek ve birbirleriyle tokuşturarak güçlerini zayıflatıp, hizmet yapamaz bir hâle getirmektir.

Onlar, geçmişte bu metodu Üstad ve saff-ı evvel ağabeylere karşı uygulamışlardı. Ancak Üstad, ağabeyleri ihlâs, uhuvvet ve tesanüdlerini bozmamaları yönünde ikaz ve irşat etmişti. Bu yüzden bu odaklar o dönemde pek başarılı olamamışlardı.

Bu odaklar, o zamandan günümüze kadar Yeni Asya Camiası’nın peşini hiç bırakmadılar. 1980, 1990, 1992, 2002, 2014’lerde her fırsatta harekete geçerek onların hizmetlerine mani olmak için ayrıştırıcı bozgunculuklarına devam etmişlerdir. Onlar gelecekte de bu işe devam edeceklerinden şüphe yoktur.

Bize düşen onlara karşı müteyakkız olmak ve tedbir almak, aramıza fitne sokmalarına fırsat ve imkân vermemektir.

Ne yazık ki son zamanlarda daire içinde bazı kişilerin meşveret meclisleri yerine sosyal medyada ve Whatsapp gruplarında istişare kurul ve kararlarını, gazeteyi ve Nur Talebesi kardeşlerini hedef alan, uhuvvet ve tesanüdü bozucu paylaşımlar yaparak kardeşlerinin hizmet şevklerinin bozulmasına ve haklarında su–i zan havası oluşmasına, sonuçta iman hizmetinin zaafa uğramasına sebep olmaktadırlar.

Bu durum ağır manevî mesuliyeti netice veren bir iştir. Ne yazık ki bu işler, Risale-i Nur’a darbe vurmak isteyen zındıka komitesi hesabına geçtiği aşikârdır.

Aziz Üstadımız ve Zübeyir Ağabey, zamanlarında bu işi yapanlardan çok rahatsız oldukları ve onları şiddetle ikaz ettikleri hatıralardan okumaktayız. Bir saff-ı evvel ağabeyimizden vefatından önce bizzat dinlediğimiz bir hatırada, kendisinin Ankara’da Tarihçe-i Hayat’ın basımında ihtilâfa düştüğü Atıf Ural’ı gidip Üstad’a şikâyet ettiğini, Üstadın kendisine çok kızdığını ve “Kardeşim! Siz olmadan da Risale-i Nur hizmet eder. Sen git o kardeşinle tesanüdünü muhafaza et” dediğini bize anlatmıştı.

Son Söz: Günümüzde Nur Talebelerine yakışan, Üstadın kendi döneminde ve Zübeyir Ağabeyin daha sonraki zamanda yaptığı gibi ihlâs, tesanüt ve ittifakla hareket etmeleridir.

Doğru olanı, çakıl taşları mesabesindeki basit ihtilâfları tehevvüre kapılmadan suhuletle Nur’un ölçüleri ışığında istişare zemininde hal edip sebat, azim ve kararlılıkla hizmete devam etmektir.

Okunma Sayısı: 1773
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir

  10.4.2020 18:56:38

  2) Zalimin yardımcısı şeytan,mazlûmun ise yegâne ve tek büyük yardımcısı Yüce Rabbimizdir.Bize hiçbir kimse,hiçbir şer odağı yahut hiçbir düşman grup,zarar veremez.Çünkü Nur camiası ve Yeni Asya ekolünün bir sahibi vardır.Bizler sahipsiz değiliz.Onlar bizden korksunlar ve korkmalılar.Çünkü;Yeni Asya ve Nur camiası çok güçlüdür.Arkasında Rabbi olan her kim olursa olsun;ondan güçlüsü yoktur ve olmayacaktır.Buna inancımız tamdır,Elhamdülillâh...

 • Abdulkadir

  10.4.2020 18:56:28

  1) Geçmişte de fitne odakları vardı,haliyle tuzakları da vardı;dolayısıyla şimdi de var ve gelecekte de maalesef ki,olmaya devam edecek.Şer güçleri;Nur talebelerinden asla vazgeçmeyecek.Onların hizmetine mani olmaya yahut dâvâlarına zarar vermeye veyahut kalkışmaya devam edeceklerdir.Bunlar tamam.Asıl önemli olan ise;bizlerin bu düşmanca tavırlar ve hareketler karşısında,ne yapacağımız ve nasıl bir tavır takınacağımızdır.Biz susup oturacak mıyız peki.Ne yapsalar, "tamam baş üstüne nasıl isterseniz" mi diyeceğiz zalimlere.Asla ve kat'â.Onlar bizimle uğraşadursunlar.Elbet onların da bir sonu var ve Rabbimizin de onlara karşı bir vaadi var ve onun vaadi haktır.O asla ve kat'â vaadinden dönmeyecektir.

 • Hayrettin

  10.4.2020 15:33:52

  Bugün bu hakikatlerin paylaşılmasına ne kadar çok ihtiyaç var. Allah razı olsun Samimi olan bu samimiyetimi, feragat ve fedakârlığı ile göstermelidir. Kalemine kuvvet. Tebrikler

 • Bilgin Alpay

  10.4.2020 11:54:08

  Degerli kardasim Ben sosyal medya hesabimdan bu tur fitne ve fesat kusanlari temizledim Gayet rahatim ben Asyamin her gun ilk satirindan son satirina kadar takip ediyorum ve Maddi Manevi dualarimi yapip tevekkul ediyorum veselam,

 • Ahmet AYDIN

  10.4.2020 11:35:42

  Allah razı olsun kardeşim elini yüreğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş.

 • Ali

  10.4.2020 06:24:48

  Kardeşim! Siz olmadan da Risale-i Nur hizmet eder. Sen git o kardeşinle tesanüdünü muhafaza et” dediğini bize anlatmıştı.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı