"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hücumlara rağmen

Kâzım GÜLEÇYÜZ
21 Haziran 2024, Cuma
Vefatının 32. yıldönümünde bir kez daha rahmetle yad ettiğimiz Bekir Berk, Üstadın boş kâğıda imzalayıp verdiği vekâletnamelerle sabit sonsuz itimadına mazhar olmuş, binlerce Nurculuk davasının beraatle neticelenmesine çok büyük katkılarda bulunmuş ve Mustafa Polat’ın vefatından sonra özellikle 12 Mart döneminde gazetede çıkan başyazılarıyla da önemli hizmetlere imza atmış bir insandı.

Ama dirayetli duruşu ile tesirli ve güçlü kalemine en fazla ihtiyaç hissedilen bir dönemde, birden düğmeye basılarak başlatılan çok şiddetli bir hücum ve iftira dalgasına maruz kaldı. Bu vicdan ve ahlâk dışı hücumlara onun imzası ve Yeni Asya damgasıyla yayınlanan “İthamları Reddediyorum,” “Hakkın Zaferi İçin” ve “Zafer Bizimdir” gibi kitaplarla mukabele edilmeye çalışıldı.

Ne var ki, bir yerden sonra bu saldırı ve iftiraların içeride de büyük sıkıntı doğuracak boyutlara ulaşması üzerine, yapılan istişareler neticesinde, Bekir Ağabeyin hizmetine Suudi Arabistan’da devam etmesine karar verildi.

Böylece sonraki dönemde Yeni Asya onun katkılarından mahrum bırakılmış oldu. Gerçi orada da gazetemizi yakından takibe devam etti, ama bu alâka ve takip bizzat işin içinde bulunmanın yerini tutmadı, tutamadı.

Kutlular Ağabeyin de aktif olarak hizmetin içindeyken ne kadar insafsız hücum ve iftiralara maruz kaldığını yakinen biliyoruz.

Hatta bir defasında bunlardan iyice bunalıp ayrılmaya karar verdiğini, ama o esnada gazeteye ziyaretine gelen Osman Demirci Hocanın anlattığı kıssa ile rahatlayıp vazgeçtiğini hem hatıralarında anlatıyor, hem de şifahen defaatle dinlemiştik.

Üstadın çok önemli ve yakın bir talebesinin de ahir ömründe nasıl alçakça bir kumpasa hedef yapıldığı ve tam da o dönemde Yeni Asya’nın bu durumdan habersiz şekilde kendisine verdiği hasbî desteğin ona nasıl bir manevî istinad olduğu da bilenlerin malûmu. (O zaman Hürriyet’in Ankara Temsilcisi olan Enis Berberoğlu ve Radikal’in Ankara Temsilcisi Murat Yetkin bu iğrenç ve aşağılık kumpasa alet olmayı reddettiler; sonrasında dışlanmalarının ve bilhassa Berberoğlu’na yapılanların önemli bir sebebinin bu onurlu duruşları olması çok kuvvetle muhtemel.)

Üstad Bediüzzaman gibi zirve bir insana yapılan, lâhika mektuplarında şeffaf şekilde paylaştığı ve kimsenin itibar etmeyip bütün vicdan ehlince reddedilen iftiralar ayrı bir bahis. Bunların hizmet şevk ve kararlılığını etkilemesine asla izin verilmemesi de...

Okunma Sayısı: 2119
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mustafa

  21.6.2024 17:00:58

  Çok doğru tespitler.. Maalesef günümüzdede benzer olaylar devam etmekte..Yeni Asya ekolünde takılıp dindar Cumhuriyetçi yazarlarımiza burun kıvıran iftira atabilecek Yönetim kuruluna bile girebilmektedir. Ne olursa olsun Hakka,hukuka,hürriyete,akla ,ilme hakiki meşverete bağlı olanlar dünya ve ahiret hesapları kolay olacaktır inşallah...

 • Erhan

  21.6.2024 10:28:35

  Rüzgâra göre pozisyon almayıp, güçlünün değil! haklının yanında olmuş, hak hukuk adalet demokrasi diye haykırmış/haykıran/haykıracak tüm yiğitlere selam olsun. Allah sayılarını arttırsın. maalesef ülkemizde zalim isim değiştirmiş, zülüm zaman zaman şekil değiştirerek aynı amaca hizmet etmektedir. bizim yüreğimizi yakan, dindar diye geçinen bazı kimselerin, grup veya toplulukların yapılan zalimlikleri, zulümleri görmezden gelerek alkış tutmasıdır. Üzülerek belirtmek isterim ki; şahsi çıkar ve menfaatler, sadece siyasi arenada değil, bazı dindar gruplara da sirayet etmiş, bu nedenledir ki, doğruların, hakkın, hukukun, adaletin, demokrasinin yanında değil, tam tersi yerlerde pozisyon almaktadırlar. çok yazık. Allah, Bekir Berk abi ve onun gibilerden ve onları bize anlatanlardan ebeden razı olsun.

 • Sefer Akgül

  21.6.2024 09:29:07

  Müfterilere lanet olsun. Tağutun köpekleri her zaman havlar

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı