"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Meşveret, istikamet, itidal ve ittihad

Kâzım GÜLEÇYÜZ
31 Temmuz 2021, Cumartesi
Şimdiye kadar yaşanan birçok örnekle de görüldü ki, hayatını aynı hizmete vakfetmiş insanlar arasında bile hasbelbeşer mizaç uyumsuzluğundan ve herhangi bir tâlî konuda fikir ayrılığından kaynaklanan uyumsuzluk, tatsızlık ve anlaşmazlıklar olabiliyor.

Önemli olan, bunları daha fazla büyümelerine imkân vermeden izale etmeye çalışmak veya mümkün olduğu ölçüde küçülterek, tesanüd ve ittihad manalarını tahrip edecek boyutlara ulaşmalarını engellemek olmalı. 

Bunun için de istişare zeminleri en iyi şekilde değerlendirilmeli. Üstad da “Medar-ı niza bir mesele varsa meşveret edin” demiyor mu?

Herhangi bir konuda ortaya çıkabilecek farklı fikir ve yaklaşımlar, meşveret zeminlerinde olgun, seviyeli, yapıcı ve sakin üslûplarla müzakere edilmeli; haşin, kaba ve kırıcı söylemlerden mutlak surette uzak durulmalı.

Çünkü bilhassa hassas mizaç sahipleri açısından, gönüller bir kez kırıldı mı, bilâhare tamir etmek pek kolay, hattâ mümkün olamayabiliyor. Ki, ihtilâfların yol açtığı en büyük tahribat böyle üzücü hallerle tezahür ediyor.

Bu noktada, hasbelbeşer küskünlük ve kırgınlıklar olması halinde izale ve tamiri açısından çok büyük önem taşıyan bir çıkış formülü:

“Sıkıntıdan neş’et eden [kaynaklanan] gerginlikler ve kusurlar yüzünden İhlâs Risalesi’nin düsturları muhafaza edilmediğinden, siz birbirinizle tamam helalleşmek lâzımdır ve zarurîdir. Siz birbirinize en fedakâr nesebî kardeşten daha ziyade kardeşsiniz. Kardeş ise kardeşinin kusurunu örter, unutur ve affeder.”

Denizli hapsinden çıkış vaktinin yaklaştığı günlerde Üstadın oradaki talebelerine yazdığı mektuptaki bu sözler hepimiz için geçerli. 

Bizler de istemeden dahi olsa kaynağı veya muhatabı olduğumuz gerginlik ve kusurlardan dolayı helalleşmeli; geçici sebeplerden kaynaklanan anlaşmazlıkların kalıcı dargınlık ve kopuşlar üretmesine izin vermemeliyiz.

Şahs-ı manevî Risale-i Nur ölçülerine dayalı ana çizgi ve istikametin bozulmasına, hizmetin hukukuna zarar verecek sapmalara müsaade etmez; ama “Hîn-i meşrûtiyette tevbe kapısı açıktır” prensibinin gereği olarak hatadan dönüş yolunu ve kapısını da açık tutar.

Sonuçta Zübeyir Gündüzalp’in dediği gibi:

“Nur-u Kur’an hizmetinde bir ve beraber çalıştığınız kardeşler ve ehl-i iman içinde, gücenen ve küsen, gücendiren ve küstürenlerden olmayınız. Değmiyor dünya böyle işlere...”

Okunma Sayısı: 2028
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Halil İbrahim Karahan

  4.8.2021 08:37:13

  Allah razı olsun

 • Necati

  1.8.2021 00:18:19

  Allah razı olsun.

 • mustafa

  31.7.2021 21:23:01

  Yeni Asya Nur camiası bu hakikatlerin idraki içindedir..Her türlü desise fitne fesat ve iftiralara karşıda uyanık ve basiretli olunmalıdır..Devamlı mihenge vurmak..Olayların Delillerine ve akibetine bakmak lazımdır..

 • Sezai MUMCU

  31.7.2021 17:35:07

  Hizmet TARZIMIZ UYMUYOR MUTLAKA AYRILARAK HIZMET VERMELIYIZ diye MESVERET yapilan yerde ben MUTLAKA ben iki tarafta da olmam derim ve OLMAM DA! Bu birbiriyle uyusamamak bogusmaktir HIZMET ANLAYISINI MESREBLER FARKLI OLABILIR iddiasiya AYRILIGA TASIYANLAR IHLAS NEDIR TAM ÖGRENEMEMIS. ALLAH RIZASI ICIN HAYAT BILE FEDA EDILIRKEN NEFSININ MAGRURIYETINI MESREP FARKLILIGI KISVESIYLE ICRA ETTIRENLER KUSURA BAKMASIN BU EHVENI SER BILE DEGIL SERR-I MAHZDIR KABUL BULMAZ! Zira Meyveleri MEYDANDA TEFRIKA ZAKKUMU hicbir mugaddi zararsiz meyve vermiyor. Almanya'da Medrese AYRILIKLARI sadece ZARAR VERDI. Mezarlik konusunda bile 1 santim ileri gidilemedi. AYRILIKCILARIN ZARARI KAF DAGINI ASTI!

 • Halil İbrahim Karahan

  31.7.2021 11:43:05

  Allah yardımcınız olsun

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı