"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Muhalefet ve Demokratlar

Kâzım GÜLEÇYÜZ
12 Haziran 2021, Cumartesi
Yargılandığı mahkemelerdeki müdafaalarında her zaman geçerli ve taze ölümsüz hukuk dersleri veren Bediüzzaman, Gençlik Rehberi mahkemesinde yaptığı savunmada çok önemli bir hususu daha vurguluyor.

“Muhalefet, meşru ve samimî bir muvazene-i adalet unsurudur” diyerek, Türkiye’nin çok partili sisteme geçişinin ilk yıllarında demokratik muhalefet ihtiyacına işaret ediyor.

O dönemde muhalefette olan eski CHP ne yazık ki yıkıcı ve tahripkâr bir siyaset anlayışıyla hareket ediyor; laikçi-Kemalist reflekslerin yanı sıra 27 yıllık tek parti-tek adam-şeflik rejiminin sandıkta son bulmasından duyduğu kronik rahatsızlık ve hazımsızlığı her fırsatta açığa vuruyor ve  tahrikçilik yapıyordu.

Darbe tahrikçiliği dahil. Ki, milletin oylarıyla gelen bir hükümeti devirip üyelerini milletvekilleriyle birlikte zindanlarda süründüren ve Başbakanla iki Bakanını idam eden 27 Mayıs bu tahrikler eşliğinde yapılmıştı.

CHP sonraki dönemlerde de devam eden bu yıkıcı muhalefet anlayışını bilhassa Kılıçdaroğlu’nun başkanlığı ile birlikte terk etti. 

İktidarın gerek eski CHP üzerinden yaptığı hücumlara; gerek zaman zaman kimi partililerin yanlışlarının ve parti içinden eski reflekslerle yapılan bireysel provokatif çıkışların yine iktidar tarafından tepe tepe kullanılmasına; gerek partinin içini karıştırma fitnelerine; gerekse saldırıların iftira boyutlarına taşınmasına rağmen yeni CHP’nin muhalefet üslûbu etkili oluyor ve mâkes buluyor.

Diğer muhalefet unsurlarının Millet İttifakı çatısı altında bir araya gelmesinde CHP’nin gösterdiği gayret ve katkılar da ayrı bahis.

Bediüzzaman’ın 1946 sürecinde dönemin CHP Genel Sekreteri Hilmi Uran’a yazdığı mektuptaki tavsiyelerinin neredeyse üç çeyrek asır sonra parti yönetiminde mâkes bulmaya başladığını gösteren bu tablo olumlu bir seyirde gelişerek devam ederken, siyasetin evvelce DP-AP çizgisiyle temsil edilen “Demokratlar” kanadının da dibe vurmuşluktan çıkıp artık ayağa kalkması gerekiyor.

Bütün darbe ve müdahalelerin asıl hedefi ve mağduru olan ve yine darbeci odakların manipülasyonları ile zaafa uğratılan bu misyonun tekrar toparlanması, demokrasimizin kendine gelmesi için de son derece önemli.

Demokratlar, bu tarihî görev sizde.

Okunma Sayısı: 2069
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Alperen

  12.6.2021 11:19:33

  Bir asırdır, aynı metod ve yöntemlerle mağdur edilen, Anadolu insanı, aynı delikten müteaddit defalar zehirlenme gafletinden kurtulmalıdır. Panzehir önceden hazırlanmalı, ihtiyaç duymadan zamanında ve yerinde karşı hamle yapılarak, şer plan sahipleri deşifre edilerek, oyun sona erderilmelidir.

 • Ali

  12.6.2021 11:14:44

  "CHP sonraki dönemlerde de devam eden bu yıkıcı muhalefet anlayışını bilhassa Kılıçdaroğlu’nun başkanlığı ile birlikte terk etti." Acele etme.Yarın ne olur bilinmez. Kılıçdaroğlu özelinde terketmiş gözüküyor demek temkinli açık uçlu bir yaklaşım olur.

 • Oğuz Yiğiter

  12.6.2021 08:13:15

  Aklın yolu ve realiteyi dile getiren, geçmişten günümüze,demokrat misyon ve Halk Partisi gerçeğini tespit edip Üstadın da sağlığında gönderdiği Hilmi Uran'a mektup meselesine âtıfta bulunarak, hadiseleri donuk bir nazarla değil, dinamik ve müsbete kanalize edici yaklaşımla, hem kadim "Demokrat Misyon Geleneği" partiyi teşvik, hem de Halk Partisini bulunduğu yapıcı konum itibariyle milletle bütünleşme yönünden tebrik ve teşvik eden dengeli ve gerçekçi bir makale. Battal Hocanın dediği gibi gerçekten demokrat olanlar kazansın ve ipi göğüslesin, 70'li yılların AP'si kıvamında bir bütünleşmeyi sağlasın, hem Milletin duasını alsın hem de siyaset tarihimize yeni bir hikaye yazsın. Tebrikler, dualar....

 • Sezai MUMCU

  12.6.2021 06:04:52

  Vaktiyle CHP DPyi ZORLAYARAK INTRIGELERLE 5816 yi kabul etme baskisina maruz birakmistir. Bunu kimse inkar edemez. CHP kendi bünyesindeki degisimi mukni bir amel ile kamuoyuna göstermek istiyorsa alanen 5816 kisiye has bir hukuk ucubesidir TCK madde 125 ve devami maddeler varken hicbir sahis icin ÖZEL KANUN OLMAMALIDIR DESIN. Bu teklif te bu sefer CHP den gelsin.

 • Sezai MUMCU

  12.6.2021 05:51:50

  .Burada Mana-yi Ismi ve Mana-yi Harfi Demokratlari teshis etmek gerekmiyormu, zira biz de o demokratlarin silsilesindeniz diyenler ve onlari Nurculardan belli bir kesim Mana-yi Ismiyle tercih ettikleri bir vakiadir. Oysa vaktiyle hatalari listelenen eski CHP Mana-yi harfiyle demokratliga daha ziyade yaklasmisken, maziden gelen tek adamlik istibdatina ilkesel bir degisim ile galiben sirt cevirdigi söylenebilirmi? Bazi kriterlerin Nurun ala Nur tarzinda kabul buldugu zaman gectikce gözlemlenirken, mazinin istibdatkar zihniyetinden arinmislik icin gerekli degisimin dil ile ikrarina fiilen eski zihniyetten soyutlanildigi karinesi Nurcularin bariz kesimlerinde henüz tam kabul bulmamistir. Dolayisiyla burada sorulmasi gereken soru, acaba CHP resmî agizdan bu meyanda aciklama getirecek midir?

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı