"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Risale-i Nur ve Yeni Asya

Kâzım GÜLEÇYÜZ
20 Şubat 2021, Cumartesi
Hiç şüphe yok ki Üstadın 1950 öncesinde ifade ettiği “Risale-i Nur’u matbuat lisanıyla konuşturmak zamanı geldi ve gelecek gibidir zannederim” sözündeki mana, ideal anlamda 1970’in 21 Şubat’ında Yeni Asya’nın yayın hayatına atılmasıyla tahakkuk etti.

Evvelâ Zülfikar, Uhuvvet ve İttihad, bu hizmetin öncüleri olarak tarihteki yerlerini aldılar.

Yeni Asya hem gazete olarak, hem de neşriyatın diğer alanlarında büyük hizmetler verdi. Önce Nur Talebeleri başta olmak üzere dindarlara yapılan baskılara karşı güçlü bir set oluşturdu. 163 davalarında merhum Bekir Berk ile maznunların cesur ve kahramanca müdafaalarını neşrederken, aleyhteki kasıtlı yayınları da müsbet neşriyatıyla püskürtmeyi başardı. Bu meyanda, kamuoyunu doğru bilgilendirmeye yönelik yayınlar da Yeni Asya’nın bir başka çok önemli hizmeti oldu.

Söz gelişi, Said Nursî’den söz etmenin bile başlı başına bir cesaret meselesi olduğu dönemlerde, Bediüzzaman’ı “bilinmeyen taraflarıyla” anlatan bir biyografiyi evvelâ sayfalarında dizi olarak yayınladı, ardından kitaplaştırdı.

Sonra “aydınlar konuşuyor” hamlesiyle, Said Nursî için entellektüelleri konuşturdu. Böylece hem bu konuda o zamana kadar çeşitli sebeplerle sessiz kalan önemli isimlerin objektif ve müsbet görüşlerinin ifade edilmesine vesile oldu, hem diğer aydın zihinlerin Bediüzzaman gerçeğine eğilmelerini sağladı.

Yeni Asya’nın Bediüzzaman ve Risale-i Nur merkezli olarak gerçekleştirdiği hizmetler ardı arkası gelmeden ve hitap alanı her geçen gün daha da genişleyerek devam etti. Gazete neşriyatı aralıksız sürerken, kitaptan dergiye, kartpostaldan postere, video ve ses kasetinden internet ve sosyal medyaya, konferans ve panel gibi sosyal faaliyetlere kadar her vesileyle Said Nursî ve Risale-i Nur anlatıldı.

Yeni Asya 51 yıllık yayın hayatı boyunca bu hizmetlere damgasını vurdu. Böylece, yalan ve iftiraya dayalı kara propagandalarla karalanıp mahkûm edilmek istenen Bediüzzaman ve Risale-i Nur vâkıasını gerçekleriyle anlatarak zihinleri aydınlatırken, birçok kişiyi Risale-i Nur’la tanıştırarak huzura kavuşturdu.

Bu sebeple Risale-i Nur denildiğinde nazarların çevrildiği ilk adres hep Yeni Asya oldu.

Ama bu hizmetlerle iktifa edemeyiz. 

Daha yapacak çok, ama çok işimiz var.

Okunma Sayısı: 2280
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin

  20.2.2021 23:52:36

  Yeni Asya bizim bayrağımızdır alemimizdir sancağımızdır Kazım kardeş.

 • Rıdvan Ercan

  20.2.2021 15:48:28

  Kazım bey yazılarınızı günü gününe takip ediyoruz, tebrikler. İzmit'in saff-ı evvellerinden Şevki Demirtaş abimizinde özellikle selâmları var. Rıdvan Ercan İzmit.

 • Ali

  20.2.2021 14:03:13

  Deki; Eğer duanız olmasa RABBİMİN katında ne ehemmiyetiniz var." (Furkan suresi 77.Ayet) Cevşen ve Evrad-ı Kudsiye-i Şah-ı Nakşibend beni ölüm tehlikesinden, belki yirmi defa kudsiyetleriyle kurtardılar Emirdağ Lahikası-1 Eyy nurcular dünya baki değil zulüm kalıcı değil! 24 şubat Çarşamba günü Tataristan/ Yarçallı' da 62 yaşın üzerindeki Nakiye Ablamız; iman Kur'an davası için tekrar yargılanıyor..! Şu andan itibaren herkeslere ulaşarak; Yasin Cevşen Sekine ve Evradı Kudsiye nurlarını Yarçallı' ya yağmur gibi yağdırıp fırtına gibi estirelim.. Dünya bir köyse Yarçallı karşı mahallemizdir!. Nakiye ablalar manen yalnız kalırsa; belalar bomba gibi yağar, rus' ta belki yine kapımızda görünür.. Nakiye Abla DAVASINDA YALNIZ DEĞİLDİR!.. Kaynak: Rusya, Nurcu Tatar büyükannelerin evine dinleme cihazı koymuş

 • Oğuz Yiğiter

  20.2.2021 08:49:08

  Yolunuz ve bahtınız açık olsun Nurlu kervan mensupları. Başlangıçtan bugüne bu yolda yürüyen ve ahirete intikal eden Nue yolcularına binler şükrân duygularıyla rahmetler diliyorum. Bayrağı el'an dalgalandıran kahramanları da saygı ve hürmetle selamlıyorum. Dualar, tebrikler...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı