"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Sinan Ateş ve o dosyalar

Kâzım GÜLEÇYÜZ
22 Mayıs 2024, Çarşamba
Katledilmesinin arka planına dair tartışmalar hâlâ devam eden Sinan Ateş’in, “Ben de ölümle tehdit ediliyorum” diyen eşi Ayşe Hanımın, katıldığı bir TV programında, 15 Temmuz sonrası Mecliste kurulan F... komisyonu ile ilgili söylediği sözler medyada pek fazla yer bulamasa da sosyal medyada hararetli bir gündem oluşturdu:

“Komisyonun başında (MHP Genel Sekreteri) İsmet Büyükataman vardı. Ancak fiili olarak Sinan yapıyordu işleri. On binlerce kişinin dosyası ‘Biz F...’cü değiliz, Ülkücüyüz’ gibi sözlerle Sinan’a geliyordu. O da ilgili kişileri araştırıp, illerindeki tanınmış kişilere sorup, F...’cü olup olmadıklarına ilişkin hazırladığı raporu komisyona sunuyordu.”

Komisyonun da o raporu dönemin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e ilettiği belirtiliyor. Onun savcılara mı, mahkemelere mi, OHAL Komisyonuna mı, yoksa hepsine birden mi intikal ettirdiği ise şu aşamada meçhulümüz. 

Ama yapılanlar ve neticeleri ortada.

Ayşe Ateş’in ifşaatı hem F... suçlaması üzerinden hazırlanan tasfiye-kıyım listelerinde MHP’nin üstlendiği aktif rolü deşifre ediyor, hem de sonraki safahata ışık tutuyor.

Tek başına bu sözler bile sürecin nasıl işlediğini gözler önüne sermeye yeter. Demek ki bütün o tasfiye listeleri ve onlara bina edilen ihraçlar, soruşturmalar, tutuklamalar, yargılamalar, mahkûmiyetler böyle bir mekanizmanın neticesiymiş.

Avukat Lale Demirkaya da geçen Ocak’ta BAVDER’in düzenlediği “AİHM kararları ve hukuk devleti” panelindeki konuşmasında bu mekanizmanın diğer bir ayağından bahsetmişti.

2013-14 yıllarında avukatlığını üstlendiği bazı Ergenekon hükümlülerinin, o tarihlerde hapisteyken yoğun bir yazışma içinde olduklarını söyledikleri Erdoğan’la “Anlaştık ve kısa sürede çıkacağız” dediklerini belirten Demirkaya, bu kişilerin 2014 Mart’ında çıkarılan bir yasayla gerçekten serbest bırakıldıklarını anlatmıştı.

Ve aynı kişilerin yine o günlerde sözünü edip tahliye sonrasında yoğun şekilde üzerinde çalıştıkları geniş çaplı tasfiye listelerinin de 15 Temmuz’da uygulamaya konulduğunu ve kendisinin ondan sonra işin farkına vardığını söylemişti.

Parçaları birleştirince, iktidarının ilk döneminde AKP’ye karşı kurulup, 15 Temmuz’dan sonra onu da ele geçirerek tepe tepe kullanan Kızılelma koalisyonunun, zahiren zıt kutuplarda imiş gibi görünen, ama gerçekte aynı hedefte birleşen farklı kollarıyla nasıl ortak bir çalışma yaptığı, olanca açıklığıyla gözler önüne seriliyor.

Bu karanlık yapının, kendi hedefleri için kullandıklarını, vakti gelince acımadan harcadığı da. Sinan Ateş örneğinde görüldüğü gibi...

Okunma Sayısı: 2977
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Erhan

  22.5.2024 11:43:55

  Her kim zalimse, her kim zulüm ediyorsa, her kim bunlara çanak tutuyor, her kim bilerek sessiz kalıyorsa, Allah masum ve mazlumun yaşadıklarını onlara da yaşatsın.

 • Demokrat

  22.5.2024 06:05:00

  'Feto borsa,sinda olan milletvekilleri hangi partilerden ve adları açıklanırsa hem Sinan Ateşin katlini azmettiren, hem de 'başarısız olması için planlanmış,darbe denilen 15 TEMMUZ 'un gerçek yüzünü öğrenebiliriz. Mesela TBMM'de 15 TEMMUZ ARAŞTIRILMASI, teklifini veren ve ret eden partilerin hangi partiler,hangi milletvekilleri olduğu bu millete açıklanırsa gercekler ortaya dökülür.

 • S.topuz

  22.5.2024 05:22:06

  ..."Evet, ihtilal-i Fransavîde hürriyetperverlik tohumuyla ve aşılamasıyla sosyalistlik türedi, tevellüd etti. Ve sosyalistlik ise bir kısım mukaddesatı tahrib ettiğinden, aşıladığı fikir bilâhare bolşevikliğe inkılab etti. Ve bolşeviklik dahi çok mukaddesat-ı ahlâkiye ve kalbiye ve insaniyeyi bozduğundan, elbette ektikleri tohumlar hiçbir kayıd ve hürmet tanımayan anarşistlik mahsulünü verecek. Çünki kalb-i insanîden hürmet ve merhamet çıksa; akıl ve zekâvet, o insanları gayet dehşetli ve gaddar canavarlar hükmüne geçirir, daha siyasetle idare edilmez."... Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Şualar - 588

 • S.topuz

  22.5.2024 05:19:40

  ..."Hem büyük Deccal'ın, hem İslâm Deccalı'nın üç devre-i istibdadları manasında üç eyyam var. "Bir günü, yani bir devre-i hükûmetinde öyle büyük icraat yapar ki, üçyüz senede yapılmaz."... ..."Dördüncü günü ve devresi âdileşir, bir şey (Halt) yapmaz, yalnız vaziyeti muhafazaya çalışır." diye, gayet yüksek bir belâgatla ümmetine haber vermiş."... Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Şualar - 587

 • Arif

  22.5.2024 00:17:55

  Akp nin ve başındaki zevatın halkın teveccühünü kazanmasının en büyük sebebi Allah rızası için çalışan liyakatli kadroydu. Bu seçkin insanları en çok kıskanan akp ve mhplilerdi. Kumpas kuruldu. Bu kadro mezalime uğradı. Türkiye'nin her iki dönemdeki hali ise ortada. İnşallah o iyi insanlar vatan için yeniden işin başına geçer de kurtuluruz. Yoksa durum berbat. Vesselam...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı