"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Süleyman Demirel kadar…

M. Latif SALİHOĞLU
22 Haziran 2020, Pazartesi
Vefatının beşinci senesi vesilesiyle, Süleyman Demirel hakkında geçen hafta çok şey söylendi, yazıldı, çizildi; müsbet-menfi çokça yorumlar yapıldı.

Bunların çoğunu takip ettik, okuduk, dinledik, inceleyip değerlendirmeye gayret ettik. Yaptığımız bazı tesbitleri, mümkün olduğunca özetleyerek burada sizinle paylaşmaya çalışalım.

***

Cumhuriyet tarihi içinde, Süleyman Demirel kadar uzun süreli (50 yıl) siyaset yapan olmadığı gibi, onun kadar dahili ve harici engellerle, tehditlerle, darbelerle, müdahalelerle, muhtıralarla karşılaşan da olmadı.

1924 İslâmköy doğumlu olan Demirel, 1964’e kadar yüksek bürokrat olarak (DSİ Genel Müdürü) çalıştı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atıldı. Adalet Partisi Genel Başkanı seçildi. 1965’te Başbakan, 1993’te Cumhurbaşkanı oldu. 1971’de 12 Mart Muhtırası, 1980’de de 12 Eylül Darbesiyle iktidardan uzaklaştırıldı. 

Yılmadı, pes etmedi, itidalini bozmadı, tehevvüre kapılmadı ve her defasında yeniden yükselerek ülkenin yönetimine gelmeye muvaffak oldu.

***

Süleyman Demirel kadar çetin rakipleri olan bir siyasetçiye rastlanılmadığı gibi, hepsiyle mücadele eden ve onları mağlûp ederek başa çıkan ikinci bir siyasetçi de yok: 1965’ten itibaren karşısına çıkan deve dişi gibi rakipleri, sıfatlarıyla birlikte şu şekilde sıralamak mümkün: Millî Şef İsmet Paşa, Karaoğlan Ecevit, Mücahit Erbakan, Milliyetçi Türkeş, Hatip Osman Bölükbaşı, Bayar destekli Ferruh Bozbeyli, Darbe Konseyinden icazetli Turgut Özal.

***

Süleyman Demirel kadar vatana-millete hizmet eden ve onun kadar çok eser kazandıran olmadığı halde, onun kadar şimşekleri üzerine çeken de olmadı. Siyasî rakipleri ve muarızları tarafından, sanki ülkeye hiçbir hizmeti olmamış gibi bir muamele ile karşılaştı. Aynı taassuplu muhalefet halen de devam ediyor.

***

Süleyman Demirel kadar yerli ve millî bir siyasetçi bulunmadığı halde, farklı siyasî görüş sahipleri tarafından hep dış bağlantılı gösterilmeye çalışıldı. Morrison denildi, Amerika’nın adamı denildi; denildi de denildi. Velhasıl, hayatının sonuna kadar da hep maksadının aksiyle itham edildi.

***

Süleyman Demirel kadar imam hatip okulları açan siyasetçi olmadığı gibi, aynı imam hatipliler tarafından amansız bir düşmanlığa maruz kalan ikinci bir siyasetçi de olmadı.

***

Süleyman Demirel kadar Üstad Bediüzzaman ve Risale-i Nur’a sahip çıkan, savunan, taraftar olan bir siyasetçi olmadığı halde, onun kadar yine maksadının aksiyle muamele gören de olmadı. Dahası, onu din dışı, İslâm dışı, yani mason olarak göstermeye çalışan bağnazlar, hâlâ aynı damgalamaya ve aynı günahı işlemeye devam ediyor.

***

Süleyman Demirel kadar köy orijinli olup devletin bütün kademelerinden geçerek zirveye çıkan ve zirvede tutunabilen ikinci bir siyasetçi yok. Diğerlerinin tamamı memur çocuğu, şehirde yetişmiş, aristokrat aile mensubu, verasire…

Bu noktayı hakkıyla görmek ve öğrenmek isteyen, İslâmköy’e gitsin, doğduğu kerpiç evi görsün ve onun köy hayatını incelesin. “Biz, içi dolmadan kurumuş başakların arkasından geliyoruz” sözü ona ait.

***

Demokrasi tarihimizde, Süleyman Demirel kadar hem duâ, hem bedduâ alan ikinci bir siyasetçi her halde yoktur. Ama, sayı olarak her halde duâ edenlerin sayısı fazla olmalı ki, defalarca yüzde 50’nin de üzerinde oy desteği alarak ülkeyi uzun yıllar yönetmeye muvaffak oldu. 

En güzel neticelerinden biri de, cenazesinin taşıyla-toprağıyla mübarek olan Isparta’nın İslâmköy’üne götürülüp oraya defnedilmesidir. Unutmayalım ki, dayısı Hafız Ali’den duyup öğrendiği Üstad Bediüzzaman’ın gizli mezarı da Isparta’da. İnşaallah, manen de komşu olmuşlardır.

Okunma Sayısı: 2050
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir

  22.6.2020 19:03:26

  Demirel gibi lider gelir Türkiye'ye;ama çok zor gelir.Belki de gelmesi imkânsız.Hizmet ehli bir lider olmak kolay değil ve bu ülkede Demirel gibi liderler kolay yetişmiyor.Halkın içinden biri olabilmek,herkese nasip olmuyor;birçok kişi de kendini marjinal olarak gördüğü için;halka tepeden bakıyor ve dolayısıyla da,kendini halkın içinden görmüyor,göremiyor.İşte Demirel gibi büyük bir liderin farkı,burada da ortaya çıkıyor.'Halka hizmet Hakka hizmettir'parolasıyla yola çıktı kendisi ve bu uğurda ciddi badirelerden geçti.Tarih sayfaları buna şahittir.Hatta onun dönemindeki halk ta buna şahittir.Ona muhalif olanlar,onu hor görüp,hâşâ aşağılayanlar;kendi insanlıklarından utanmalıdır.Demirel bu ülkenin hizmet adamıydı,kimin itirazı varsa beyhudedir.Lider olmak kolay ama insan gibi insan olmak zor,Demirel insan gibi insandı ama maalesef onu eleştirenlerin birçoğu,çakma lider olmaktan öteye gidemedi ve gidemeyecektir.

 • Hasan huseyin

  22.6.2020 12:34:49

  Hersey iyi guzelde hocam ahkam ayetlerinin hukmu kalmamistir sozleri hic kalbimden cikmiyor oyle birsey soylemedi ise lutfen konu hakkinda yaza yazarak beni bu sikintidan kurtariniz.

 • Hüseyin İlhan

  22.6.2020 12:02:11

  Rabbim ondan razı olsun.Kıbrıs çıkarmasının konuşulduğu bir tv.programında ona karşı 12 MART MUHTIRASININ HAVA KUV.KOMUTANININ BİR Sözü hala hafızamda'1960'lı yıllrdaki ENOSİS Militanları ve YUNANİSTAN'ın oyunları ile Kıbrıslı soydaşlarımız katlediliyordu.Ülke olarak çıkarma yapacağız amma bir tane dahi çıkarma gemimiz yoktu.1974 Kıbrıs çıkarmasına gelinceye kadar 100 tane çıkartma gemisi yaptı devletimiz(Merhum DEMİREL'in başbakanlığıondaki idareler)işte biz KIBRIS'a çıkarmayı b u sayede yapabildik. Ülkenin çakıl taşını düşmana vermeyen DEMİREL nerede 16 ADAYI YUNANA BIRAKAN AKPMHP iktidarı nerede.

 • Abdurrahman

  22.6.2020 11:02:16

  Allah gani gani rahmet eylesin...Önceden düşam ve muarız olanlar sonra Merhum Demireli anladılar itiraf ettilar ancak sonradan ve bilgisizce muarız olanlar anlayamadılar neden hadiseleri ve kişileri anlayacak alt kültürleri olmadığı için.Hadiselere at gözlüğü ile baktıkları için.Allah Merhum Demirele gani gani rahmet eylesin...

 • Üzeyir

  22.6.2020 10:32:11

  Demirel büyük bir siyasetçi ve büyük bir devlet adamıdır. Aynı zamanda büyük bir dava adamı ve İslam hadimidir. Tam bir demokrattır. Ülkemizin zor günlerinde bir çok engelleri aşarak büyük bir azimle hizmet etmiştir. Ülkemizin bir taşını bile satmadan sayısızca dev eserler kazandırmıştır. Yüzlerce imam-hatip okullarını hizmete açmasının yanında Ayasofya'yı ibadete açarak tüm mü'minlerin ve Alem-i İslam'ın sevgisini kazanmıştır. Kendisinden sonra gelen Demokratlara güzel bir örnek olmuştur. Rabbim ebeden razı olsun.

 • Özdemiroğlu

  22.6.2020 08:54:35

  Onun içindir ki;Demirel ismini duyunca kırmızı boğa görmüş boğa gibi, her türlü mantıksız yorumlar yapan, dini kendi tekelinde gören, milliyetçiliği tapulu mal gibi kabul eden ve vatanseverliği kimseye bırakmayan akıl fukaralarını görürsünüz. Ne diyelim Allah ıslah etsin.

 • Abdullah Tunç

  22.6.2020 08:36:19

  Şunu merak ediyorum; Rahmetli Sü leyman Demirel,hiç kimsenin işiyle, aşıyla upraşmadı,Hiç kimseyi işinden etmedi.Hiç kimsenin hürriyetiyle uğ raşmadı,onnun yüzünden hiç kimse hürriyetinden olmadı.Son derece fikir ve düşüncelere sçık,mükemmel bir demokrarttı. Hizmette onun benzeri yok.Bütün bunlara rağmen onun kadar düşmanlıklara maruz kalan da yok.Ve onun kadar yanlış anlaşılan bir devlet ve siyaset adamı da yok. Yalnız ona yapılan düşmanlıklar hissidir ve taraf giranedir. Bu kadar bağnaz ve şiddet li düşmanlıklara rağmen itidalini bozma yıp dayanması ve şiddetli mukavele etmemesi ayrı bir meziyetini ve olgun bir devllet adamı olduğunu gösteriyor. Kendisi Rahmetle anıyorum.Nur için de yatsın.

 • Ali R. Yardimoglu

  22.6.2020 08:03:59

  ..ve hanimina sadik, hastaliginda yalniz birakmayan, kendine kendi "coban Sulu" lakabini veren, bundan cok da memnun olan, tam 1 "beyefendi" idi; Allah, rahmetiyle muamele eder O, Rahman' ur-Rahim. Yazinizi tebrik ederim.

 • Mehmet Demir

  22.6.2020 06:35:31

  Allah rahmet eylesin me kanı cennet hizmetleri çoktur.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı