"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bu da geçer ya hû!

Mikail YAPRAK
24 Haziran 2021, Perşembe
Her alanda bünyemizi saran bir takım hastalıklar, bakış açılarımıza da bulaşmıştır.

Milletçe ve ümmetçe kendi tarihimize sağlıklı bir bakışla bakmaktan âdeta mahrum bırakılıyoruz.

İlâhî ve peygamberî müjdelere muhatap olan bir milletin “kuruluş” destanı ne derece ihtişamlı ise, altı yüz yıl sonra yok olup gitmenin eşiğinden “kurtuluş”u da o derece muhteşem ve mu’cizevîdir.

Ne yazık ki, milletçe bu kurtuluşun hazzına eremiyoruz, erdirilemiyoruz. Zira perdeler var, engeller var, senaryolar var!..

Bir dönemi ve aktörlerini parlatmak adına, koskoca bir maziyi karalama politikaları var.

Tek adam zihniyeti var! 

Kurtuluş adına yapılan bir yığın senaryolardan ah bir kurtulabilsek de, hakîki kurtuluş yolunu bir görebilsek!..

Milletin bünyesinde, vatan sathında mevcut uyumsuzluğun oluşmasında daima haricî parmakların rolü olmuştur.

İslâm düşmanları; Müslümanları biribirine düşürmeye, millî ve vatanî bünyelerinde “iç karışıklık” çıkarmaya her zaman önem vermişlerdir. Hatta buna; onların topraklarına sahip olmaktan daha çok önem vermişlerdir. Onları, birbirleriyle savaştırırken seyretmeye bayılmışlardır.

Ne acıdır ki, Müslümanlar da, hariçteki düşmanların parmak karıştırmalarına zemin hazırlayacak hallerden kendilerini tamamen kurtaramamışlardır.

“(…) Bu ise hayat-ı içtimaiyeyi tamamen zir ü zeber eden bir zehirdir. Ve hariçteki düşmanların parmak karıştırmalarına tam bir zemin hazırlamaktır.” 1

Hariçteki düşmanların parmak karıştırmalarına zemin hazırlamak! Asıl korkmamız ve sakınmamız gereken hâdise budur işte!

Millî ve vatanî bünyelerimiz, maddî ve ma-nevî bünyelerimiz, ailevî ve cemaatî bünyelerimiz hastalıklarla alûde oldukları kadar olmuşlar zaten..

Bu hastalıklardan kurtuluşumuz için, daha başka hastalıklara giriftar olmamamız için kavlî ve fiilî duâlarımızı arttırmalıyız. Adetullah ve sünnetullah kanunlarına tam riayet ederek, ihlâs ve tesanüd sırlarına tam sarılmalıyız..

“Madem hakikat budur; biz küçücük sıkıntılarımızı ‘kinin’ gibi acı bir ilâç bilip sabır ve şük- retmeliyiz, ‘Yâhu bu da geçer’ demeliyiz.” 2

Âcizane aralarında bulunduğum, yoğun gündemli bir mecliste, çok hayatî meseleler görüşülürken; sınırlı süreyi iyi değerlendirmek, faydalı sonuçlara ulaşmak, olumlu kararlar almak, istisnasız herkesin arzusuydu.

Lâkin bilirsiniz ki, hizmetin ve gayretin, hem de insan unsurunun olduğu yerde sıkıntıların da olması, bir yığın engellerle de karşılaşılması kaçınılmaz oluyor. Hayırlı haberlere, müsbet gelişmelere, şeffaf açıklamalara ve önemli bilgilendirmelere, bazı sıkıntılar ve sıkıntılılar da eşlik edebiliyor.

Hatta hizmet ve faaliyet görüşmelerinin yapıldığı mezkûr meclise bile böylesi bir tablo yansıyabiliyor.

Fikir ve görüş beyanı hakkıyla beraber, bir parmaklık rey hakkı olan birisi kestirmeden giderek, “iç bünyemizdeki sıkıntılara bir son verebilmek için, atalım kurtulalım” diyebiliyor.

“Kangrenli parmağın kesilmesi lâzım” düz mantığına sığınabiliyor. Halbuki belki henüz kangren değil, sadece hastalıklıdır.

En önce hariçten içimize sokulan parmakların kırılmasına çalışmalıyız ki, hastalıklı parmaklara da, onların nefesi dokunmuştur. İç bünyemizdeki iç doku uyumsuzluğuna haricî parmaklar sebep olmuştur.

Haricî parmakların inadına, hastalıklı parmaklarımıza da sahip çıkalım. Birbirimizle uğraşmadan yolumuza devam edelim! Allah (cc) dilerse, hastalıklı parmakları da iyileştirir veya bünyemize zarar vermelerine müsaade etmez.

Üstad Hazretleri’ni yaklaşık yirmi defa zehirlediler. Onun bünyesindeki zehirleri te’sirsiz kılan Cenab-ı Hak, dilerse cemaat bünyesindeki zehirleri de bertaraf eder. İlla ki bir “ameliyat-ı cerrahîye” lâzımsa, onu da O’na (cc) havale edelim.

Ve illa ki, “şifa” dileyelim, “kurtuluş” dileyelim!..

Dipnotlar:

1- Emirdağ Lâhikası, 1994, s. 393. 2- 14. Şuâ.

Okunma Sayısı: 2394
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin Yılmaz

  24.6.2021 22:29:36

  Evet güzel bir teşhiz, 'yani bir adama iyisin iyisin dediğin gibi iyileşmesi' olduğu gibi...

 • Sezai MUMCU

  24.6.2021 21:52:41

  Yapraklar baharda tüm ihtisamlari ve menfaatleriyle yeserir. Merhum bir piri fanî tarikat seyhi videosunda diyor ki KERAMET mi göstermek istiyorsun kolaydir gel yanima 40 günde cile cekerek ögretirim gelirmisin? Nur gibi evlat doguran anne dogum sancilari/zorluklari cekmeden anne olamiyor. Zehir almaya baslamis bir vücud o aza kesilmeden sihhat bulamiyor... Hakeza... Herkes herseyi anlamak zorunda degildir, ama aklim almiyor diye inkara gitmemeli. Bu milletin icinde hala duasi hürmetine yeryerinden oynayacak mübarek -azin halifesi makamina layik-insanlar oldugu gibi dualari hürmetine muhafaza edilen koskoca bir VATAN var. Muhtesem bir lokantaya karnini doyurmaya giren adam her yemegin nasil yapildigini bilmek zorunda degildir. Mikail Yaprak Hocamizi cok kez konusurken dinledim agzindan zarar verebilecek bir kelam ciktigini duymadigim gibi okudugum sayisiz makalelerinde bir dirhem zararli kelime okumadim. EDEBLI EDIB böyle olsa gerek! Tahirî bir Nurun siyaneti altinda sanki.

 • Abdullah Tunç

  24.6.2021 17:50:40

  Samimiyetle yazılmış bir yazı olarak düşünüyorum. Yalnız bazı arzulara açık lık getirmek gerekiyor. Birincisi; bir sayın arkadaşımız içinde bulunduğunuz mecliste şöyle bir arzu izhar ediyor. Diyor ki;" İç bünyemizdeki sıkıntılara bir son verebil mek için,atalım kurtula lım."bunu diyen kişi kimi, nasıl,ne nedenle atıp kurtulmaya çalışıyor?Bunu netleştirirseniz iyi olur.Bu arkadaşımızın ikinci arzusu;kangrenli par mağın kesilip atılmasıdır. Buna da bir açıklık getirir seniz memnun olurum. Neymiş bu kangrenli par mak? Resmin tamamına bir bakmak lazım. Yalnız bir tarafına bakılsa, yanıl mak kaçınılnazdır. Gazetedeki stratejileri derinden incelemek lazım.Kim neye ağırlık veriyor,ne konuda tahşi dat yapıyor dikkatle oku mak,görmek gerekiyor.Bu nu mesleğimiz açısından son derece önemli.Bazı konularda lakayt kalır sak,yarın telafisi imkânsız maddi ve manevi zararlar la karşılaşabiliriz!!! diye vicdani bir kanaatım var.

 • Halil İbrahim Karahan

  24.6.2021 15:26:16

  Allah razı olsun abi

 • Oğuz Yiğiter

  24.6.2021 11:32:36

  Tamir, ıslah ve ihya misyonunun yolcularına, insan yüz kapılı bir saray gibidir, diğer kapılar kapalı olsa, bir kapısı açıksa, o açık kapıdan girip, saraya ulaşmanın yolunu gösteren metodu sonuna kadar kullanmayı öneren ; gerek enfüsi, gerekse âfâkî problemlerin çözümünde uyulacak çok değerli bir reçeteye dikkat çekiliyor. Tebrikler, dualar....

 • Talha Yaprak

  24.6.2021 00:59:16

  Her zaman olduğu gibi yine büyük bir şevkle okudum Allah razı olsun muhterem amcam

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı