"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Yaşamayı anlamlı kılan, ‘ölüm’ün kendisidir!”

06 Kasım 2018, Salı 00:11
[Genç Yorum ve Bizim Aile yazarlarından seçmeler-10]

GENÇ YORUM

* “(…)Cumhuriyetin ana umdesini oluşturan ‘meclis,’ istişarenin yaşandığı bir alan olması hasebiyle mânâ olarak İslâmiyet’e münafi olmamakla beraber, bir mü’min vasfı olan ‘meşveret’i içerisinde barındırmasıyla ‘şeriat’la bağdaşmaktadır.” (Abdulkadir Sinoğlu)

* “Yaşamayı anlamlı kılan, ‘ölüm’ün kendisidir(…)! / (…) Evet, ölüm sûrî bir ayrılıktan hakikî bir diriliğe geçiştir. / Yerin altını bilmektir yerin üstünü kıymetli yapan. Sevdiklerimizin bizi terk edip gittiği yerin varlığını bilmektir bizi yaşamda tutan…” (Ayşenur Aydoğdu Akten)

* “(…)Demirel’in çok önemli bir özelliği de bir ‘îmal-i fikir’ insanı olmasıdır. Yani ‘okuduğu, duyduğu, gördüğü, yaşadığı, öğrendiği her şeyden kendine mahsus bir fikir îmal edebilmesi’dir…” (Behlül Semerci)

* “[Bediüzzaman Said Nursî,] kendisine karşı yapılan ‘rejim karşıtlığı’ ithamını (…) çürütmüş[,] kendisine bu bahaneyle zulmedenlerden daha cumhuriyetçi olduğunu hayatı ve fikirleri ile ispat etmiştir.” (Bilal Said Parlakoğlu)

* “(…)‘Yeşil’ bir insanın ilk hedefi, ‘atık oluşturacak şeylerden uzak durmak’ olsun!”

 (Handenur Yaşar)

* “Esasen baktığımızda, Kur’ân, devlet yönetimiyle alâkalı ayrıntılı prensipler koymak yerine, ana hatlarıyla temel mes’eleleri izah etmiştir: ‘Şûra’nın esas alınması, ‘adalet-i mahza’nın uygulanması gibi…” (Nesibe Ersoylu)

* “‘Küçük bir kâinat’ olan insan ve ‘büyük bir insan’ olan kâinat en büyük san’at eserleri. Sâni’ olan Allah ise en büyük san’atkâr!” 

(Tuğba Karakurt)

BİZİM AİLE

* “(…)Yetişkinler kendilerini bir nesneyle sevdirme yoluna girdiğinde, o nesne ortadan kalkınca sevgi de azalıyor! Çünkü çocuk, kendisine bir şeyler alındığında sevildiğine şartlanıyor…” (Banu Arslan)

* “Bediüzzaman Hazretleri ekonomik kriz gibi bir sorun yaşamamanın yolunu (…) hem hayatıyla hem de ‘İktisat Risalesi’yle göstermiştir; ancak bu reçeteye (…) uyulmadığından ekonomik krizler yaşanmış ve yaşanmaktadır!” (Mehtap Yıldırım Yükselten)

* “Fazla eşya, evinizi daha kasvetli ve boğucu gösterecektir. Bu yüzden her şeye ihtiyacınız varmış gibi düşünüp evinize tıkıştırmaktan uzak durmalısınız!” (Nuran Salman)

* “Gerçek çikolata yüzde 100 kakaodan oluşur, (…) gerçek çikolata sadece ‘kakao yağı’ içerir(…). / (…) Gerçek çikolata parlak bir renge sahiptir, oda sıcaklığında kesinlikle erimez.” (Nurcanan Akbaş Aydın)

* “(…)Hayvanın tek şikâyet mercii, Âdil-i Hakîm olan Allah’tır—bu bilinmelidir. (…) Hayvanlar dilsizdirler, ama hakkı hukuku bilmez değildirler!” (Süleyman Kösmene)

* “Müslümanların zekât sistemini Hıristiyanların övdüğü ve örnek gösterdiği ilginç zamanları yaşıyoruz!” (Yasemin Güleçyüz)

* “Sağlıklı malzemelerle evinizde hazırlayacağınız her bir yemek, dışarıda hazır gıdalardan elde edeceğiniz lezzetten çok daha faydalıdır. Kullandığınız malzemelerin güvenirliliğinden eminsinizdir… [Hem] evde yemek yemenin masrafı dışarıya göre az olur ve çok daha bereketlidir.” (Yeşim Akkaya)

* “Çocuklarının her zaman için huzurunu mutluluğunu isteyen ebeveynlere notumuz: Çocuklarınıza korkularınızı öğretmeyin!” 

(Z. Zülal Eravcı)

***

Not: Yukarıdaki tespitler, dergilerin Ekim 2018 tarihli sayılarından derlenmiştir. 

Okunma Sayısı: 1928
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı