"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Müslümanlar, Amerika’da İslamofobi’yi bitirmek için çalışmalı

Robert MİRANDA
18 Mart 2016, Cuma
Amerikalılar arasındaki dinî farklılıklar oldukça fazla. Yahudiler, Protestanlar, Mormonlar ve diğer dinî gruplar vs... Amerikalılar bu ortamda, dinlerin usûllerini kıyaslayıp aralarındaki farkları anlamaya çalışıyorlar.

11 Eylül saldırılarından sonra, İslâm’a karşı yapılan saldırılar, şu an İslamofobi olarak adlandırdığımız kavramın doğmasına sebep oldu. İslâm ile tanışmamış birçok Amerikalıyla konuşulduğunda, bunların genel olarak Müslümanların hareketlerini ve mefkûrelerini anlaşılmaz bulduğu için İslâm’dan korktuğu anlaşılıyor. Din Araştırma Enstitüsü’nün son yaptığı ankete göre, Amerika’da İslâm’a karşı önyargı artıyor. Buna göre, Amerikalıların % 56’sı Amerikan değerleriyle İslâm’ın çatıştığını düşünüyor. 2013 yılında yapılan aynı araştırmada oran % 47 idi. 

IŞİD ilgili haberlerin ve Donald Trump gibi siyasî adayların yorumlarıyla tırmanan radikalliğin etkisi ve bu taarruzlara karşı mücadele etmeye çalışan Müslüman gruplardan kopmalar olması sonucu, İslâm’ın imajı çok zarar gördü. Amerikalılara hep İslâm’ın şiddet ve tehlike ihtiva etmediği söylendi. Fakat Amerikalıların ekseriyetini bu noktada ikna etmek mümkün mü? Amerikalılar İslâm’ı çok muğlâk buluyor. Önyargıları kalıplaşmış ve farklı bir dine mensup bir Amerikalıya İslâm’ı anlatmak hiç de basit bir iş değil. Kısmen de olsa Amerikalıların İslâm’a karşı olan önyargısını anlayabiliyoruz. Pew Araştırma Merkezi’nin 2015’de yayınladığı çalışmaya göre, Müslümanlar, ABD nüfusunun % 0.9’unu oluşturuyor. Bunların yarısına yakını (% 49) hane olarak yıllık en az 50.000 $ gelire sahip, % 17’si ise lisansüstü öğrenim görmüş. Bu ortalama Amerika’daki Hıristiyanların ortalamasının üstünde.

Müslüman bir sosyolog ve ayrıca “Amerika’da Mekke’yi bulmak” kitabının da yazarı olan Mücahit Bilici, ABD’li Müslümanların diğer ülkelerdeki Müslümanlarla aynı ibadetleri yapmasına rağmen, Amerikan kültürünün, yönetimde demokratik yaklaşımların ya da dinler arası işbirliklerinin önemi gibi konuların Müslümanları ruhî olarak etkilediğini söylüyor. 

ABD’de azınlıkta olan bir inancı temsil eden Müslümanlar, Amerikalıları İslâm hakkında bilgilendirmenin öneminin farkında. Amerikalı Müslümanlara, İslamofobi’nin yükselişini durdurmak için çok önemli vazifeler düşüyor. Amerikalı Hıristiyanlarla konuşulduğunda, genel olarak Müslümanların, kendi hayat tarzlarını anlatmak ve çevrelerini aydınlatmak konularında daha çok çabaladıkları anlaşılıyor. Velhasıl, Müslümanların görevlerinin çok zor olduğunu söylemeliyiz. Ama bu, yine de birçok Müslümanın isteyerek ve severek üstlendiği bir görev. İnşallah, Amerika’daki bu İslamofobi belâsını alt edeceğiz.  

Çeviri: Ömer Faruk Güleçyüz

Okunma Sayısı: 2042
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı