"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Halil Uslu’ya rahmet duâları

Süreyya Nur İŞLER
21 Temmuz 2019, Pazar
Yazarlarımızdan araştırmacı Halil Uslu, 1951 yılında Van-Gürpınar’da doğmuştur. Konya’da ikamet etmiştir.

Son 40 yılda çeşitli kültür faaliyetleri içinde ve basın kuruluşlarında görev yapmış, Türkiye’nin bütün bölgelerinde yüzleri aşkın konferans ve seminerler vermiştir. “Müjde Peygamberi Efendimiz” (asm), “Bediüzzaman’ın Kardeşi Abdülmecid Nursî (Ünlükul)”, “Bediüzzamandan Çağımıza Müjdeler”, “Şifa Yaprakları”, “Risale-i Nur’da 40 Hadis-i Şerif ve Âlem Çarşısı” kitaplarının yazarıdır. Halil Uslu, 21 Temmuz 2015’de Konya’da vefat etmiş ve 23 Temmuz 2015 günü Konya’daki Üçler Mezarlığı’na defnedilmişti. Uzun yıllar Yeni Asya’da haftalık yazılar yazan ve hatipliğiyle bilinen Halil Uslu, yurt içi ve yurt dışında bini aşkın konferans vererek iman hakikatlerini anlatmıştır.

Hayatı Nurlar’la geçti 

Halil Uslu, “Türkiye’de kahramancasına Risale-i Nur ve Said Nursî diyen Yeni Asya’dır ve onun yazarlarıdır ve okuyucularıdır” gibi satırlarla Yeni Asya camiasına bakışını özetlemiştir. Konya’daki Mevlânâ ihtifallerini hizmet için çok iyi değerlendirmiş; 12 Mart dönemi başbakanlarından Prof. Dr. Sadi Irmak, İtalyan Türkolog Anna Masala, Alman şarkiyatçı Anne-Marie Schimmel gibi önemli isimlere bu vesileyle Risale-i Nur’u tanıtmıştır. 

“Münevver gençler aslanlar gibi olmalı”

Yeni Asya’ya vermiş olduğu bir mülâkatta “Siteler savaşında kalpleri fethetmemiz lâzım” gibi manidar ifadelerle teknolojinin hizmetlerde kullanılmasının önemini vurgulamıştı. Yine “İnternetin cazibedar tuzaklarından gençler nasıl kurtulacak?” şeklindeki soruya şöyle cevap vermişti: “Kafeste bülbül mü olmak istiyorlar, yoksa semada şahin mi olmak isterler? Münevver gençler, avcılara yem olmayan aslanlar gibi olmalıdır ve öyledirler. Akıl sahibi ve kâinatın nakş-ı azamı olan insan ve genç, mülevves ve adi tuzaklara yem olamaz ve düşemez. Korunmak fikirle, inançla ve istikrarla olur.” 

Risale-i Nur hizmetleri için şu veciz sözleri söylemişti: “Elbette bu hizmet bayrak yarışına benzer. Mühim olan hem yarışa devam edeceksin, hem bayrağı düşürmeyeceksin ve hem de formanı değiştirmeyeceksin.” 

Gönül insanı Halil Uslu, şu sözleriyle hatırlanmaktadır: “Nur olun, Nur’la kalın, Nurlar’la gidin bu âlemden.” Bu vesileyle vefat yıl dönümünde duâlarla anıyoruz.  

Okunma Sayısı: 2821
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali Tam

  21.7.2019 17:18:59

  1)Halil Uslu, Köln, Haziran 2015 (Vefatı 21.07.2015, Perşembe, Konya) İŞTE BEDİÜZZAMAN İŞTE TECDİD HAREKETİ Çok değerli misafirler, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum, tekrar hoşgeldiniz diyorum. Değerli Şükrü Bulut Hocamız, benim can kardeşim, aziz kardeşim anlattı, gözlerim yaşlarla doldu. Bizim için söylenecek herşeyi söyledi. O zatların kısm-ı azamı, hemen hemen hepsi, Hakk'ın rahmetine kavuştu. Hepsi mümtaz Nur talebeleriydi. Hepsi dava adamlarıydı.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:18:34

  1a) Biz buraya geldikse, geliyorsak evvela Cenab-ı Allah'ın avn-ı inayeti sonra da onların gayret ve himmetleriyle buralara geldik. Ne gördükse biz onlardan gördük. Buralara kadar bu dava bir bayrak yarışıdır. Üstaddan onlara, onlardan bizlere... Bizlere derken; yani sizlere bu bayrak geldi. Bir bayrak yarışındayız. Ne formamızı değiştireceğiz ne de bayrağı düşüreceğiz.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:18:14

  2) Kazım Bey kardeşimiz, Latif Bey kardeşimiz, Şükrü Hocamız, İsmail Özdemir Bey kardeşim, yine İslam Teşkilatı Başkanyardımcısı, burada göremiyorum galiba gittiler. Onlar ne kadar güzel konuştular. Herseyin özetini yaptılar. Ben de şöyle bir iki gönül tellerine dokunarak sözlerimi toparlayacağım.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:17:48

  2a) Sizleri seviyorum. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. 15 yıl dediler, Cenab-ı Hakk bunun yanlarına rakamlar koysun. Belki biz göremeyeceğiz. Ama, burada vızıltı şeklinde sesleri çıkan o yavrular görecekler... 15ler, 30lar, 45ler, 50ler, 60lar... Osman amcanın torunları, Mikail Yaprak'ın torunları; bak burada oturuyor. Bunlar görecekler inşaallah. Bu cihetle sizi tebrik ediyorum. Aslında ben tebrik etmiyorum. Sizi başta Fahr-ı Kainat Efendimiz tebrik ediyor.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:17:26

  3) İsmail Özdemir kardeşim sözlerinin başında bir Hadis ile konuya girdi. (Peygamberimiz ASM bir gün bir kısım insanlardan bahsetmiş, özelliklerinden bahsetmiş sonra da onlara 'Allah'ım onları koru, muhalefet edenlere karşı onlara yardım et. Kıyamet gününde gözümü onlarla aydınlat' diye dua etmiş. Sonra da Yunus Suresindeki şu Ayeti okumuştur: 'Dikkat edin Allah'ın dostları için ne bir korku vardır ne de onlar mahzun olurlar.' ) Siz o Hadis-i Şerif'e mazharsınız, muhatabsınız.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:17:04

  4) Ama, bizim evimizde siyah beyaz bir kedimiz var. O kedi olduğunu bilmiyor. Ailece kediyi çok severiz, ama kedi olduğunu bilmiyor... Bazan, bazan, bazan bizler de kendimizi bilmiyoruz. onun için şair diyor ki; 'Ol mahiler (balıklar) ki derya içerilerdir derya bilmezler'. Balıklar denizin içinde, derya olduğunu bilmezler. Bizler Nur deryası içindeyiz. Bediüzzaman'ın deryasında, Fahr-ı Kainat'ın deryasında ama bazen gaflet bizi yakıp bitiriyor. Onun için merhum Zübeyir Ağabey ' Vurdum duymaz, hakiki Müslüman olmaz' diyor.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:16:42

  5) Değerli kardeşim, bu dava aziz bir dava, onun için buraya kadar getiren, bay ve bayan olarak söylüyorum, emek veren, Mevlüt Beyden bütün beyefendilere, Yasemin bacımızdan bütün bacılarımıza (kadar hepsini) gönülden tebrik ediyorum. Fahr-ı Kainat Efendimizin, Üstadımızın alkışına ben de katılıyorum. Sizleri gönülden alkışlıyorum.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:16:22

  6) Bugün, bu ay, bu yıl Fahr-ı Kainat Efendimizin dünyaya teşriflerinin 1444. sene-i devriyeleri. O olmasaydı ne olurdu acaba? Bir sual! Hep soruyu Sükrü Hoca soracak değil. Ara sıra da bana bırakıyor yani... Dünya karanlıkta kalır. Bu 15 yıllık proğramlar, bu Nurlu bayramlar olmazdı. Onun için Cenab-ı Hakk Hadis-i Kudsi'de kendisi buyuruyor, diyor ki: 'Levlake levlak lema halaktul eflak' Kainatı senin için yarattım. Sen olmasaydın kainatı yaratmazdım.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:16:01

  7) Akif-i Sani Ali Ulvi Kurucu Ağabeyimiz, Üstadımızın namdar talebelerinden. Benim de - hasbel kader- üzerimde emeği olan bir Ağabeyimiz. Bahri Bey burda mı? Musiki olan. Gönül telleri... O da bilir bu olayı. Konya'da çok meşk yapmışızdır. 30 yıllık benim arkadaşımdır. Mevlana ihtifallerinde (anma, kutlamalarında) aruz vezninde cüzzam makamında Ali Ulvi Kurucu Ağabeyimiz bu Hadis-i Kudsi' yi tefsir ediyor. Diyor ki:

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:15:40

  8) Doğmazdı kalbe iman İnmezdi arza Kur'an Meçhul kalırdı esma Levlake ya Muhammed

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:15:19

  9) İkinci kıt'a daha deruni, daha manalı Matem tutardı gökler Gülmezdi hiç Melekler Mahzundu Arş-ı A'la Levlake ya Muhammed

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:14:53

  10) Mirac'da Körfez'de arkadaşlarımıza bir fasıl yaptım. Onların büyük vakıflarında. Tasavvuf eserlerinde geçiyor. Melekler diyorlar ki; şu şiirin bir açıklaması. ' Ya Rabbi! Ne olur Habib-i Kibriya'yı semaya getir, onun arzdan getirdiği ayaklarının tozlarını gözlerimize sürme olarak çekelim' diyorlar. İşte, siz ve biz, hep beraber böyle bir Nebi-yi Zişan'ın ümmetiyiz biz. Nereye kadar ümmetiyiz acaba?

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:14:22

  11) Değerli kardeşlerim, Cenab-ı Hakk Peygamber-i Zişan'ımıza gerçek manada ümmet eylesin. Bizim adımıza gerçek manada ümmetli yapan çağımızın müceddidi, imamı, Mehdi-i Azam'ı Bediüzzaman Said Nursi. Neler anlattılar, neler seyrettik. Bizim adımıza peygamberimizi temsil eden bir varis-i mutlak. Bu Ali Ulvi Kurucu Ağabeyimiz Bediüzzaman'ın Tarihçe'sinin Önsözü'nde - kaldı ki Zübeyir Gündüzalp Ağabey bu fakire demiştir: 'Bu Önsöz Halil kardeşim on kitap mesabesindedir' - diyor ki bir Hadis-i Şerif ' El ulama verasetul enbiya' Alimler peygamberlerin varisidir.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:13:57

  11a) Çağımızın en büyük - öbürü de gönül sultanı zatlar, ama hata işlemeyelim - ama çağımıza en büyük bir peygamber varisi. Hazreti Bediüzzaman 19. Söz eserinde Peygamber-i Zişan'ımız için diyor ki; Bütün Müslümanlara imam, bütün insanlara hatib. Dönelim Bediüzzaman'a 21. yüzyılda bütün Müslümanlara imam, bütün insanlara hatib.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:13:32

  12) Değerli Şükrü Hoca, bağrıma basarak söylüyorum 'Avrupa'nın müceddidi' diyor. Üstad hazretleri dünyanın müceddidi. Dünyanın müceddidi! 60 lisana eserleri çevrilmiş. Biraz sonra oraya geleceğim. Her ülke ondan medet bekliyor. Onun için Ali Ulvi Kurucu Ağabey öyle diyor Gönüller Fatihi Büyük Üstada şiirinde. Nur yolcusu insanlığa örnek olacaktır Kudsi heyecanlarla gönüller dolacaktır diyor.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:13:11

  13) Şimdi, evet tecdid, yepyeni bir ufuk; yepyeni bir çehre İslam Dünyası'nda. Şimdi, dünyanın nüfusu ne kadar acaba? 7 milyarı aşıyor. 200 tane irili ufaklı devlet var. Bir tesbit yapacağım. Üstadın ve Risale-i Nur'un önemini biraz daha iyi anlayacağız.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:12:44

  14) Hep biliyorsunuz... Ama, hep yemek yedik, ama şimdi değil... Hep biliyoruz, biraz daha bileceğiz inşaallah. 200 irili ufaklı devlet. 7 milyar büyük dünya ailesi. Dünya Sağlık Örgütü'nün tesbitine göre günde 400 bin çocuk doğuyor. Yılda 56 milyon kişi ölüyor. 5 milyonu sigaradan. Dünya Nüfus Teşkilatı'nın yaptığı tesbite göre ortalama (yüzde) 1,6 civarında genel artış. Kazım Bey konuşmasında söylediler. Leyle-i Kadir'de Bediüzzaman diyor ki: 'Elbette nev'i beşer bütün bütün aklını kaybetmezse. Maddi ve manevi bir kıyamet başlarına kopmazsa' An şart (şart ile).

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:12:26

  15) Dünya Nüfus Teşkilatı da diyor ki, evet o zaman dünyanın nüfusu son 50 yıl içinde 10 milyar olacak. Türkiye'nin nüfusu da bir kaza, bela, badireler olmazsa - şu an fay hattındayız - 100 milyon civarında olacak diyor. Bütün dünyayı sayabilirim size. 7 milyarlık büyük dünya ailesinde 2 milyarı okuyor. Sizin buranın gençleri de dahil ve bunların yüde 55'i İngilizce konuşuyor. Okulları da sayabilirim. Sırf Rusya Federasyonu'nda 1251 tane üniversite var. Yüzde 33'ü genç. Amerika'da 4000 üniversite var, 85 üniversite bayan üniversitesi. Ve saire, sayabilirim bunları. Benim bu sahalarda çalışmalarım var.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:12:03

  16) Devam ediyoruz Hazreti Bediüzzaman bakıyor, bugüne bakıyor, düne bakıyor, yarına bakıyor, o güne bakıyor. Nerden bakıyor? 3650 metre yüksekliğindeki Başet Dağı'ndan bakıyor. Benim köyümün yaylası. Oranın çocuğuyum ben. Mikail Hocam burada. Doğru mu Mikail kardeşim? Oranın çocuklarıyız biz. Üstadın torunlarıyız bizler. Sizler de öylesiniz. Erek Dağı'na çıkıyor, Isparta Barla'nın Çamdağı'nın tepesine çıkıyor, Gelincik Dağı'na çıkıyor.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:11:41

  16a) Kastamonu'da Karadağ'a çıkıyor, Şeyh Sanan tepesine çıkıyor. Nerede Şeyh Sanan tepesi? Efendim! Tiflis, Allah razı olsun! Oralara çıkıyor. Ne yapıyor biliyormusunuz? Yepyeni bir ufuk, yepyeni bir tecdid hareketi... Oradan bakarak, o ufuklardan bakarak 14 büyük eser, 7000 sahife... Çağdaş, eşsiz bir tefsir Risale-i Nur külliyatı. İşte Bediüzzaman işte tecdit hareketi.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:11:12

  17) Değerli kardeşlerim, buna kim bakıyor ayrıca biliyormusunuz? Bükreş üniversitesinden bir profesör Georg Gregori isminde. Ne olacak bu beşeriyet, bu nüfus, bu patlamalar, çatlamalar... Eser araştırıyor, derman arıyor. Risale-i Nur'a gidiyor. Risale-i Nur'u baştan sona kadar okuyor. Merhum Mustafa Sungur Ağabey bu hadiseyi bana üç defa söylettirmiştir. okuyor Nur Külliyatı'nı beyanat veriyor.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:10:51

  17a) Beyanatı da benim şu küçük bilgisayarda. Ne diyor biliyormusunuz. ' Medeniyetler çatışmasını önleyecek, dünya barışını sağlayacak tek eser Bediüzzaman'ın eseri Risale-i Nur Külliyatı' diyor. Mehmet Akif de diyor ki: Doğrudan doğruya Kur'an'dan alıp ilhamı Asrın idrakine söyletmeli İslam'ı diyor.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:10:27

  18) Onun şemsiyesi altında. küçüğünden büyüğüne herkes anlıyor. herkes aşık. Ve burada bir 'Anne' vardı vefat etti. Değerli Şükrü Hocamız, Mevlüt Beyler, çoğunuz bilirsiniz. Ona burada 'Cemile Anne' diyorlardı. Anadolu'da biz ona Anne Maria Schimmel diyorduk. O profesördü, o hanımefendiye bu fakir kardeşiniz Nur Külliyatı'nı verdi. Bir yıl sonra yanıma geldi, dedi ki: 'Halil Bey kardeşim bu Nurlar beni aydınlattı. Eğer Avrupa'nın entelleri bu Nurları kabul ederlerse o zaman Avrupa'ya sevgi ve barış güneşi doğacaktır.' dedi. O günlere gidiyoruz ve o günleri yakalamalıyız.

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:10:07

  19) Değerli kardeşlerim, Hazreti Bediüzzaman'ın bir iki sözleriyle sözümü noktalıyorum. Diyor ki Bediüzzaman Kastamonu Lahikası'nda ( Kırıkkaleli abi sende heyecana geldin, sabırlı ol). Diyor ki: ' Kimin imanı varsa o cihetle kardeşimizdir' Çağın parolası, tecdid hareketi. ' Kimin imanı varsa' savaş bitiyor, herşey bitiyor, kavga bitiyor. 'o cihetle bizim kardeşimizdir'

 • Ali Tam

  21.7.2019 17:09:42

  20) Hem burda ruhaniyat ta var. Deminden beri feryat ediyoruz. Burad Peygamber-i Zişan'ımızın, Hazreti Üstad'ımızın, Şah-ı Geylani'nin, Hazreti Mevlana'nın ruhaniyatı nasıl olmasın? Biz onlarla beraberiz. Onlarla yaşıyoruz biz. Öyle diyor Bediüzzaman ' İslamiyet selm ve müsalemettir, dahilde niza ve husumet istemez' diyor. Ve ümitsiz olan arkadaşlara Divan-ı Harb-i Örfi eserinde diyor ki: 'Hep böyle müebbet mi kalır zulmet-i alem. Doğar birgün elbet şems-i hakikat'.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı