"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bu kılavuzla hangi “…öcü”den kurtulunur?

Ahmet BATTAL
06 Ocak 2022, Perşembe
“indyturk.com”dan yayın yapan Independent Türkçe adlı haber sitesinde Can Bursalı’nın önceki gün yazdığı “Erdoğan’a sunulan ‘FETÖ ile Mücadeleyi Yeniden Düşünmek’ raporundan:

Örgütçü olmayan aileler devlete küstürülmemeli, çocukları dışlanmamalı” başlıklı ilginç habere göre 17-25 Aralık sürecinden sonra bu mücadelede Erdoğan’ın görevlendirdiği bir isim (muhtemelen dindar görünümlü bir yargı mensubu), mücadeleye ilişkin gözlemlerini, aksaklıkları ve önerilerini raporlaştırarak Erdoğan’a sunmuş.

Haberdeki bazı cümleleri yorumlamaya çalışalım: 

“(Kararlarda bazı hatalar yapılmış olması sebebiyle) kamu görevinden ihraç edilmesine rağmen OHAL Komisyonu ve yargı süreci devam eden 125 bin kişinin tamamını FETÖ üyesi ya da iltisaklısı kabul etmenin ne dinimize ne de hukuk devletine uygun olmayacağı gerçeği, uygulamalar sırasında göz önünde tutulmalıdır.”

Biz neredeyse altı senedir “cemaat eşittir terör örgütü” yaklaşımının yanlış olduğunu yazıp söylüyoruz. Dinleyen var mı? 

“KHK ile FETÖ iltisakı nedeniyle kamu görevinden çıkarılan bir vatandaşımız, bu kararlılıkta (Erdoğan’ın kararlılığında) olmasa bile FETÖ ile arasına kalın bir çizgi çektiyse, devlet de millet de o vatandaşımıza bir şans vermelidir.”

Deli sorular: Kalın çizginin nasıl çekileceğini bilebilecek ve anlatabilecek birileri var mıdır? Meselâ çizgi “AKP taraftarlığını ayyuka çıkarmak” mıdır? Ya da “Okyanus ötesine her gün küfürler göndermek” midir? Böyle ise bunlar doğru ölçüler midir? Devletin ona “şans vermesi” ne demektir? Piyango mu bu? Hem millet ne yapacak ki o “damgalı” artık “şanslı” olsun?

“Bir tarafta kendisi hakkında hiçbir FETÖ delili bulunmayan, ama kardeşi ByLock kullanıcısı diye memuriyete alınmayanlar, öte yanda kardeşi darbeden tutuklu olduğu halde 15 Temmuz’dan sonra bakan, milletvekili, büyükelçi olanlar... Hukukun en temel prensiplerinden olan ‘Suç ve kabahatlerdeki şahsilik’ prensibi, herkese eşit ve âdil uygulanmalı.”

Eyvallah. Ama darbeden tutuklularla ByLock’tan tutukluları aynı kefeye nasıl koyabiliriz? Bylock yazışmalarının içeriğinde somut suçun ipuçları yoksa bunlar nasıl suç delili olur? 

“Yargı mensupları arasındaki ‘Biz ibadet/ticaret kısmının alt takımıyla uğraşıyoruz’ söylemleri de dikkate alınarak, uygulamaların delil ve gerekçeleri, mevzuatın elverdiği ölçüde kamuoyu ile paylaşılmalı.”

“Alt takım”la uğraşan yargı mensuplarına sormak lâzım: Mecbur musun? 

Hem yürütmenin hâkimlere gerekçe anlatmak zorunda olduğunun düşünüldüğü bir yargı sisteminden bahsediyorsanız nerede yargı bağımsızlığı?

“O dönemlerde bazı Başbakan Yardımcısı, Bakan, siyasî parti genel başkanı ve iktidardan ya da muhalefetten birçok milletvekilinin FETÖ’ye yönelik yaptırımlara itirazları dikkate alındığında, 2014 ve 2015 yıllarında sıradan vatandaşların, bu yapının terör yüzünü bilmelerini istemek adil olmayacaktır.”

Suçun manevî unsuru olan kastın yani üye olduğu yapının terör örgütü olduğunu bilerek ve isteyerek üye olma/kalma olgusunun uygun delillerle ispatının gerektiğini ve bu ispat için cemaat mensubiyetini gösteren delillerin yetmeyeceğini biz de yıllardır yazıp söylüyoruz da duyan var mı? 

“Örgüt mensuplarının devlet okullarında öğrenim gören çocukları, öğretmen ve öğrenciler tarafından dışlanmamalıdır. … Kamu görevinden ihraç edilen örgüt üyelerinin özel sektörde çalışabilmesi için hukukî bir engelden ziyade psikolojik bir engel vardır ve kaldırılmalıdır.”

Bu cümleler aslında bir itiraftır ve merd-i kıptiler için yeterlidir. 

“FETÖ iltisaklısı olduğu bilinmesine rağmen delilsizlik nedeniyle halen üniversitelerimizde görev yapan bazı akademisyenler, görevlerine devam etmektedir.”

E şimdi biz sormayalım mı “bu kılavuzla hangi ‘…öcü’den kurtulunur” diye? 

Allah’ım, devlete adalet dersi verirken bu cümleyi yazabilene akıl ve basiret ver ve devleti de milleti de bu musîbetten kurtar Yarabbi. Amin. 

Okunma Sayısı: 2030
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • H.Bulat

  6.1.2022 14:08:33

  Yapıldığı zamaninda hiç biri suç olmayan eylem fiilerden ( okul , gazete, banka vs), ıçerigine bakılsıni cemat ile irtibat iltisak seviyesine indirilen baylock kayirları suç değildir. İçeriklere bakilsin denilirken , ıçerikte suç unsuru var mı, darbeden haber ve darbeye yardim kayitları var mı diye bakulmalı. İçeriğinde darbeyle alakası olmayan yurt , okul sohbet vs olan cemaat mensubiyetini belirten içerikle suç sayan onama kararlar dahi iptal edilmeli ve tekrar yargilama yapilarak masumlar berat etmeki milyonlarca masum devlet ile barısmalı ve maddi ve manevi zararları tanzim edilmelidir15 Temmuz tarihe ikinci bir kerbela olarak yazılmamalı.İnsanlar dinden ve dindarlardan nefret ettirilmemeli.

 • H.Bulat

  6.1.2022 14:07:54

  Berat edenlerin , takipsizlik alanların işlerine iade konusu bir kaç yıldan beri dillendiriliyor.A.Aktaş gibi bu işin uzmanı hukukculara göre bu çözüm tavan ile tabanin ayrıştırilması projesiymiş.Eğer bu iadelerle 30-40 bin kısiye hakkin hukukun iadesi değilde siyasi oy kaygısı ile yapilacaksa yine bir kısim masuma zulüm edilmeye devam edilmiş olur. 1.

 • Oğuz Yiğiter

  6.1.2022 08:41:30

  Hâlâ, ört ki ölem psikolojisinde görmedim, duymadım, bilmiyorum kurnazlığına yatarak, güya tahkik dersi almış bir kısım hakikat dersi okuyucularının da destek verdiği, dua ettiği, gücü elinde bulundurduğunu sanan

 • Hüseyin İlhan

  6.1.2022 07:19:19

  Allah razı olsun hocam.Bu milleti dış güçler veya yedi değil yetmiş düvel bölemez.Amma boynuna YAHUDİ CESARET ÖDÜLÜ takılan,'İSRİAL BİZEEEE,BİZ İSRAİL'E MUHTACIZ,herzesini savuran ,ikide bir din istismarı yaparak MASUMLARI ALDATAN VE KANDIRANALR NE DİNE,NE İNSANLIĞA NEDEN HUKUKA SIĞMAYAN zulümleri ile bu milleti ayrıştırdı,kamplaştırdı,şehit taziyesine gidene dahi saldırtarak bölmek için ellerinden geleni yaptıllar ve yapıyorlar. Lafa gelince ümmet temsilcisi,hakikatte ümmeti- muhammede zulmün,kan ve gözyaşının merkezi oldular.

 • Kenan

  6.1.2022 06:20:55

  Ahmet Bey Hukuk hocası olmaya hatta öğrencilik yapmaya bile gerek yok.Selim akıl, vicdan bile bunu haykırıyor ama kim anlar?

 • Ferhat ardıç

  6.1.2022 03:24:20

  Ölümde var çok şükür orada ne uydurarak kurtulacak bu zülmü masumlara reva görenler

 • Nabi

  6.1.2022 00:50:38

  Teşekkürler Ahmet hocam bôylesine güzel ülkemizin ve güzel insanlarımızın geleceğine karabasan gibi çöken veya bir kangrene dönüşme istidadında olan bir konuyu Kemal'i vuzuhla ele alıp işlediğiniz için binler tebrikler , teşekkürler .Kaleminize yüreğinize sağlık .Rabbim siz ve sizin gibi hakikatleri cesurca haykıranların adetlerini arttırsın. Amin .İyiki varsın Yeni Asyam ve Yeni Asya Şahs -ı Manevisi.Nabi Turak

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı