"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Milliyetçiden mektup var

Ahmet BATTAL
07 Mart 2021, Pazar
Emin Yılmaz adlı okuyucumuz mektubunda şunları yazıyor:

“İyi günler Ahmet Bey, 

Gazetenizi severek takip ediyorum. Yazılarınızın daha çok kişiye ulaşmasını canı gönülden istiyorum. Sizleri Allah için seviyor ve kendime yakın buluyorum.

Milliyetçi bir ailede, Nihal Atsız’ın bazı eserlerini okuyarak büyüdüm. Ailemin dinî duyguları kuvvetli olsa da milliyetçilik damarlarıma kadar işlemiştir. İlkokulda defterlerime kurt resimleri çizer, Türkî Devletlerin bayraklarını biriktirir ve “Çırpınırdın Karadeniz”i mırıldanırdım. Benim için Türklük kavramı o zaman din gibi bir şeydi. 

Daha sonra Üstad Hazretleri’ni ve Risaleleri tanımamla hayli törpülendim. Hatta babamın kurt başlı rozetini “takarak günaha giriyor” diye saklardım. Bir kere de kurt başı logosu olan çantasının üzerini kazımıştım, hâlâ hatırlatır.  

Bugün geldiğim aşama itibariyle bir Türk olarak Kürt kardeşlerimizle her konuda empati yapmak istiyorum. 

Bu kapsamda anadilde eğitimi destekliyorum. (İlk gençlik yıllarımda bunun bir hak olduğunu bile düşünmüyor, bölücülük faaliyeti gibi algılıyordum.)

Ama takıldığım bir konu var: 

Bu kapsamda ileri bir söylem olarak Kürtçenin resmî dil olabilmesine imkân var mıdır? Bir devletin iki resmî dili olur mu? 

Meselâ Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yapması gerektiğinde hangi dilde yapacak? Her iki dilde yapacak olsa, önce hangi dilde yapacak? 

Belki bu coğrafyanın kaderi olarak insanlar daha çok duyguları ile hareket ediyor ve hep uçlarda yaşamayı seviyor. Böyle bir durum iki halk arasında daha da sıkıntılar getirmeyecek mi? 

Irkçılığı aklından dahi geçirmeyen insanlar, karşısındakine bir tepki olarak bu menfi duyguya kapılabilecekler, kendileri kapılmasa bile gelecek nesiller, evlâtları bu duygunun tesiri altında kalacaklar diye düşünüyorum. 

İşin bir başka yönü şu: İnsanlar yüz yıllık bir eğitim sisteminde Türklüğü birinci sınıf vatandaşlık olarak benimseyen bir eğitim anlayışından geçtiler. Bunu bizzat kendimde görüyorum. Kürtleri bir ırk olarak, dillerini bir dil olarak görmeyen çok büyük bir kitle var ve bunun vebali tek tip insan yetiştirmeyi amaçlayan eğitim sisteminde.

Bu gerçeklikte ikinci resmî dil ne kadar gerçekçi olabilir?

Kürtçenin resmî dil olması, Devletten ve belki Türklerden nefret eden, nihaî hedefleri bağımsız ve seküler bir Kürt ulus devleti kurmak olan, müsamahadan uzak ve maalesef devletin bazı politikalarından kendilerine haklılık payı çıkaran kesimin iştahını ve şevklerini arttırmayacak mı?

Düşüncelerinizin ülke adına değerli olduğunu düşündüğümden bilhassa bu konu hakkında yazarlarınızın fikirlerinden istifade etmek istiyorum. İnsanları itidale yönlendiren bir yazı dizisi bile olabilir.”

Okuyucumuzun bu sorusunu ve talebini köşemizden duyurmak bizim görevimiz. Gereğini ise bilhassa genç yazarlarımızın yapacağına eminiz. 

Kısa cevabımıza gelince: İyi niyetle ve empatiyle bakarak her meseleye çözüm bulunabilir. Bu meseleleri yaşamış ve çözmüş olan Avrupa ülkelerinin ırkçılıkla ve bölücülükle mücadelede uyguladıkları prensipleri ve çözümleri taklit etmek bile yeterlidir. 

Okunma Sayısı: 2240
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Sezai MUMCU

  7.3.2021 17:56:36

  Kardesim, bugünlerde cokca zikredilen"KIZIL ELMA" hedef gösteriliyorsa bu milletin ona 72,5 milleti kaynastirarak ulastigini, Araba, Ekrada, Yunana, Macara, Bulgara, Sirba, Hirvata, Arnavuta ila ahir lisanini ZULMEN TERKETTIRMEDI. Bak dessas Ingilize Kemalizm ve PKKnin kurucusu olarak tavsana kac taziya tut diyor. O ayristirmak icin Kürtce diyor. Keza Fransa her gittigi yerde kendi lisanini zoraki yapmis. KIZIL ELMA ISLAMIN MEDENIYETINI YASAMAK YASATTIRMAK EMELLERIDIR. Arapça Farz Türkçe Vacip Kürtçe Caizdir! INSANLIKTIR, ADALETTIR, HÜRRIYETTIR.

 • Sezai MUMCU

  7.3.2021 17:56:36

  Kardesim, bugünlerde cokca zikredilen"KIZIL ELMA" hedef gösteriliyorsa bu milletin ona 72,5 milleti kaynastirarak ulastigini, Araba, Ekrada, Yunana, Macara, Bulgara, Sirba, Hirvata, Arnavuta ila ahir lisanini ZULMEN TERKETTIRMEDI. Bak dessas Ingilize Kemalizm ve PKKnin kurucusu olarak tavsana kac taziya tut diyor. O ayristirmak icin Kürtce diyor. Keza Fransa her gittigi yerde kendi lisanini zoraki yapmis. KIZIL ELMA ISLAMIN MEDENIYETINI YASAMAK YASATTIRMAK EMELLERIDIR. Arapça Farz Türkçe Vacip Kürtçe Caizdir! INSANLIKTIR, ADALETTIR, HÜRRIYETTIR.

 • İshak

  7.3.2021 17:19:38

  Ali Bey'in önerdiği okullarda Kürtçe dersinin koyulması hatta uygun bir ortamda Türk vatandaşlarından da talep görmesi bir çok problemli ortadan kaldıracaktır. Tabi bunun gerçekleşmesi iktidarımız devam etsinden uzak, samimi insan odaklı politikalarin uygulanmasiyla mümkün olur herhalde.

 • İshak

  7.3.2021 17:02:59

  İyi niyetli yapıcı ve itidal içerisinde konuşulması ve samimi olarak empati yapılması bu konuda çok mesafe aldırır diye düşünüyorum.

 • Ahmet

  7.3.2021 15:12:03

  Sa yazıyı okudum ve çok mutlu oldum.Arkadaş gibi olmasada bir milliyetçi ortamda yetiştim.universite eğitimi için gittiğim doğuda çok güzel insanlar tanıdım. Medyada anlatılandan bam başka bir doğuyu keşfettim.şu zor zamanlarda da herşeyden önce insan olmanın,diğer unsurların çok daha sonra geldiğinin farkına vardım.dilerim herkese nasip olurda ,güzel bir ülkede, herkesin herkesi kucakladığı bir hayat devam eder.

 • Aykan

  7.3.2021 14:54:26

  "Fünun-u cedideyi, ulûm-u medaris ile mezc ve derc; ve lisân-ı Arabî vâcip, Kürdî câiz, Türkî lâzım kılmak.." (Münazarat)

 • Seyit Ali

  7.3.2021 14:04:21

  Sağ olsun. Emin kardeşimiz. Bazen şahsen benimde aklıma bu soru geliyordu. Sanki umum adına sorulmuş bir soru olmuş. Inşaallah bu sorunun cevabını gazete yazarlarımızdan daha geniş olarak köşe yazılarında okuruz.

 • Neslinur

  7.3.2021 13:16:58

  Menfi milliyetçilik damarlarımıza öyle bir işlemiş ki üstad bediüzzaman said nursi hz lerinin şeceresini incelemeye kürt mü türk mü demeye odaklandık son zamanlarda. Cenab ı hak lurtfeylemiş zamanın bedii olmuş asra müceddid olmuş daha ötesi varmı?

 • Ali

  7.3.2021 12:36:15

  Önce kürtçe okullarda okutulsun yeter. Resmi dil Türkçe olmalı. İlerde Allah kerim şartlar oluşabilir. Türkiye; İsviçre İskandinavya değil. Üstad: bizde ırklar hava gibi zayıf şekilde birleşmiş, batıda imtizaç edip kaynaşmış diyor. Okullarda kürtçe vb kaynaşmayı sağlayabilir, ama ik resmi dil ayrışmayı netice verir. Süt içen çocuğa fasulye yedirmek gibi olur..

 • Ercan ARSLAN

  7.3.2021 11:41:16

  Irklar arasında empati kurulması bile şu an için mutlu ediyor beni. Teşekkürler...

 • Sezai MUMCU

  7.3.2021 01:25:15

  Isvicre Medeni Hukukumuzun geldigi ülke olarak bilinir ya(aslen Alman Sivil HUKUKUdur ama neyse) Lisan problemini demokrasi ülkesi olarak sorunsuz cözmüs. Resmî Diller: Almanca, Fransizca, Italyanca ve Raetoroman (sonuncuyu 8 milyonluk Isvicre'de sadece 60 bin kisi konusuyor) Türkiye niye Türkce, Arapca, Kürtce yi 3 resmî Dil ilan etmesin? Bu diller Anadoluda büyük bir cogunluk tarafindan konusuluyor. Biz Avrupa'da yasayan Türkler olarak beynelmilel lisanlara alisigiz ama ortak DIL/Lisan herzaman demokratik bir kararla cogunlugun konustugu dildir/lisandir. Menfî milliyetcilik(irkcilik) bizzat Peygamberimiz tarafindan Veda Hutbesinde kaldirilmistir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı