"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Sirkeci’den tren, Avrupa’dan raportör

Ahmet BATTAL
18 Mayıs 2022, Çarşamba
Şair Ali Akbaş’ın “Sirkeci’den tren gider, varım yoğum törem gider” diye başlayan “Göç” adlı şiirini İbrahim Sadri’den dinlemeyenlerin vicdanı çok şeyden mahrum kalmıştır.

1960’ta gidenler gittiler. İz açtılar. 

O izlerden gidenler izinlerde dönerken getirdikleri en değerli hediye Avrupa Konseyi’nin görgüsü, göreneği ve müktesebatı idi. 

O Avrupa Konseyi ki 1949’da Avrupa’nın on beş yirmi devletince kurulmuş ve aynı yıl Türkiye Cumhuriyeti de üye olmuş. 

O Avrupa ki iki dünya savaşının akıttığı kan ve gözyaşından aldığı dersle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini ve üye devletlerde bu sözleşmeye uygunluk denetimi ve yargılaması yapan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesini var etmiş. 

O Birinci Avrupa ki insanı manen öldüren komünist Varşova Paktına karşı NATO’ya ruh üflemiş, Hür Dünyayı beslemiş, adalet, hürriyet ve meşvereti yeşertmiş.

İşte o Konsey şimdilerde Türkiye’yi üyelikten çıkarma ihtimalini konuşur hale getirildi. Ne büyük felaket Yarabbi. 

“Getirildi” diyoruz zira sık gömlek değiştirmesiyle meşhur olmuş “içeriden” birileri bize bu oyunu etti. 

Onlar sadece bu nesle değil Sirkeci’den giden trendekilere de ihanet etti. 

Bu ihaneti ne hatırına, kimin oyununa gelerek yaptıklarını tarih yazacak. Ömrü olan da okuyacak.

Dünkü Yeni Asya’da haberi okudunuz. 

Avrupa Konseyi’nin yasama organı Parlamenter Meclisi (AKPM), 18-20 Mayıs günlerinde İstanbul ve Ankara’da temas ve incelemelerde bulunmak üzere İngiliz parlamenter John Howell ve Letonyalı parlamenter Boris Cilevis’i gönderiyormuş. 

Bu iki raportörün, AKPM’nin Türkiye hakkında yürüttüğü denetim süreci ve bilhassa Osman Kavala davasına ilişkin görüşmeler yapması öngörülüyormuş.  

Raportörler, Adalet Bakanlığı temsilcileri, adli merciler ve cezaevleri ile ilgili birimler, baro ve avukatlar, sivil toplum temsilcileri ile bir araya gelecekmiş.

Bize de gelmelerini dileriz. Onlara şunları anlatırız:

-Bu süreç “tek adamcılık”tan kaynaklanmıştır. Bu süreç geçicidir. En azından o tek adamın gidişiyle bitecektir. Kıyamet erken gelmezse bu da geçecektir. Sağduyu galip gelecektir.

- Türkiye’nin sağduyusu Birinci Avrupa’dan kopmaz, koparılamaz. 

-İdeolojisiz devlet ve demokrasi insanlığın ortak kazancıdır. Paylaşıldıkça artar, genişler ve derinleşir. 

-Avrupa Konseyi ve AB, Türk ve İslam dünyasının temsilcisi durumundaki Türkiye hakkındaki ümidini kaybetmemelidir.

Okunma Sayısı: 1657
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  18.5.2022 20:44:28

  "Yalnız ehemmiyetli bir endişe ve bir teselli kalbime geliyor ki: Bu geniş boğuşmaların neticesinde Eski Harb-i Umumî’den çıkan zarardan daha büyük bir zarar, medeniyetin istinadı, menbaı olan Avrupa’da deccalane bir vahşet doğurmasıdır. Bu endişeyi teselliye medar; âlem-i İslâm’ın tam intibahıyla ve Yeni Dünya’nın, Hristiyanlığın hakiki dinini düstur-u hareket ittihaz etmesiyle ve âlem-i İslâm’la ittifak etmesi ve İncil, Kur’an’a ittihat edip tabi olması, o dehşetli gelecek iki cereyana karşı semavî bir muavenetle dayanıp inşâallah galebe eder. Umum kardeşlerime birer birer selâm. Gelen veya geçen Leyle-i Kadirlerinizi tebrik ederiz.” Emirdağ1[Y] – 57

 • Oğuz Yiğiter

  18.5.2022 05:47:19

  Gücüm yetse ve imkânım olsa şu makale muhtevasındaki özlü hakikatleri kâinata nâzır en yüksek bir mevkiden bütün şaşırtılmış zihinlere tekrar tekrar okumak isterdim. Yıllarca bir dantel hassasiyetinde dokunan ve yolları açılmaya çalışılan büyük insanlık projesinin berhava edilmek üzere olması çok hazin bir durum. Projenin devamı için samimi demokrat kadroların en kısa zamanda vazife başına gelmesi en büyük duamız.... Böyle hayatî bir konuya tekrar dikkat çektiğiniz için; Tebrikler, dualar...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı