"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Üniversitelerde OHAL’den BUHAL’e

Ahmet BATTAL
02 Kasım 2019, Cumartesi
Daha önce de yazdık: 15-20 Temmuz sonrası yaşanan hukuksuzluklar açısından iniş bitti çıkış başladı. Hızlandırmak da hak arama mücadelesi yapanların elinde.

Bugün taze bir örnek yazalım ki hukuka ve hukuk devletine olan inancımız ve ümidimiz artsın. Ümit beklentiye, beklenti arzuya, arzu talebe ve talep de karara ve hükme dönüşsün.

Hikâye şu: 15 Temmuz sonrasında çıkarılan bir KHK ile 15 Vakıf Üniversitesi irtibat/iltisak gerekçesiyle kapatıldı. “Açan devlet, kapatan devlet, kendi bilir” dedik. 

Kapatılan üniversitelerin malları Hazineye intikal ettirildi. Bu da normal ve Anayasa’ya uygun. Zira Vakıf Üniversiteleri kurucu vakıf tarafından özel sektör mantığıyla işletilmekle birlikte kâr amacı gütmezler ve bir tür kamu malı durumundadırlar. Kapatılmaları halinde malvarlıklarının Hazineye kalması da yanlış değildir. 

Ama o on beş üniversitenin personeli damgalı işsizler haline getirildi. Bu yanlıştı. Ve bu yanlış, hoca kıtlığına rağmen YÖK’ün bilinçli körlüğü sebebiyle maalesef halen de sürüyor. 

O üniversitelerin öğrencileri ise puanlarına ve isteklerine göre çeşitli üniversitelere dağıtıldı. 

Gittikleri üniversitelerde hiç de iyi muamele görmediler. Zira hukuksuz ve kanunsuzca yapılan “damgalı” muamelesi onlar için de geçerliydi. O kadar ki diplomalarına bile o damga vuruluyor. (Şimdilik).

Bu dağıtım konusunda öğrenciler için ilginç ve açıkça hukuka aykırı bazı düzenlemeler de yapıldı. Kapatılan vakıf üniversitelerinde paralı okuyan öğrencilerden durumu ve puanı uygun olup da kendi talebiyle devlet üniversitelerinin ilgili bölümlerine yerleştirilenlere “vakıf üniversitesinde okumaya devam ediyormuş gibi devlete ödeme yapma” şartı getirildi. 

KHK’yı bu şekilde düzenleyen bürokratların amacı belli ki “siz misiniz ‘…öcü’ üniversitesinde okumayı kabul eden, alın bakalım cezanızı” diyerek o öğrencileri bir biçimde cezalandırmaktı. Bunu herkes böyle bildi ve böyle anladı. 

Ardından diğerleri gibi bu KHK da bir gece ansızın kanunlaştı ve konu Anayasa Mahkemesi’ne gitti. 

Bu hükmün iptali için açılan dâvâda Anayasa Mahkemesi önceki gün oyçokluğuyla hükmün Anayasaya aykırı olduğuna ve iptaline karar verdi. Böylece bir haksızlık geri sarmış oldu. 

Bu âdil karar ve yaklaşım, elbette asıl mağduriyetler yanında neredeyse hiç hükmünde. Farkındayız. Ama bu da bir basamaktır. Bir silgi darbesidir.  

Duâ ve gayret edelim ki gerisi gelsin. Gelecektir. 

Okunma Sayısı: 2672
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir Turan

  2.11.2019 16:30:28

  Bu da ne yazık ki bir hukuksuz ve kanunsuzluk örneği.Üniversite kapandı,tamam burası normal.Peki o öğrencilerin durumunu düşünen var mı?yok gibi geliyor.O körpe gençler başka üniversite kapısından içeriye adımlarını attıkları zaman,binbir türlü şey dolaşıyor kafalarında.Üstüne üstlük,sen kalk onlara hâlâ;vakıf üniversitesinde okuyormuş gibi devlete para ödeme' şartını getir.Bunca çelişki nasıl çözülecek.Mağdur olan insanları daha da mağdur etme menfiliğini uygulayan şahısların işi oldukça zor.Allah encamımızı hayır eylesin.

 • HÜSEYİN İLHAN

  2.11.2019 09:08:05

  Muhterem hocam devlet açar,devlet kapatır.El hak doğru söz .Lakin devlet açarken birçok kanuni şartların haiz olmasını isteyerek ve dikte ederek bunu yapıyor.Amma kapatırken 'BEN KAPATTIM,diye sadece DİKTA ile yapıyorki bu zaten hukukun temel taşı olan HAK mefhumuna zıttır.Dolayısıyla hukukun temel taşı olan HAKK'a zıt olan tatbikatın baştan aşağı tamamı hukuksuzluk ve haksılzıktır.Bunu yapan DİKTATÖRDÜR.Hukuka bağlanarak bunu tevil etmek asla mimkün değil ve hukuka hakaret,hukuku kirletmektir. Hele hele devletine güvenip açtırdığı bu üniversiteye giden evlatlarımıza yapılan düşmanın dahi yapamıyacağı bir fesadlık,insanımıza ihanet ve cinayettir.

 • erhan

  2.11.2019 09:08:01

  Bu yaşananların iç yüzünü RAB'bim bize gösterir mi bilmem, ama şu gerçek var ki, yapılan zulümler arşa dayandı, olası gelecek felaketlere hazırlıklı olalım.

 • Cetin acar

  2.11.2019 00:07:14

  "Beşer zulmeder, kader adalet eder" (bediuzzaman)

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı