"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yayın politikanızı neden değiştirmiyorsunuz?

Ahmet BATTAL
08 Haziran 2021, Salı
Bazıları diyorlar ki:

Bir zamanlar AKP’nin yanında iken şimdi sizin sipere girip AKP’ye ve iktidarına cepheden saldıran birileri sizi de kendisine siper ediyor, onlarla aynı siperde olmaktan neden vazgeçmiyorsunuz? Neden AKP’ye bakışınızı gözden geçirmiyorsunuz?

Cevap:

Yeni Asya kendi bakış açısını sürekli olarak ve ilkeleri doğrultusunda gözden geçiriyor. Hem de bunu; yazarı, yöneticisi, sahiplenen okuyucusu ve dostlarıyla birlikte yapıyor. 

Ama Yeni Asya cephe ve siper siyasetine karşı. Böyle bir siyasetten Allah’a sığınıyor. Cephe siyaseti yapanlara ve karşı cephede olduğunu gördüğü sürece meleğe bile şeytan deyip kendi cephesine yardıma gelen şeytana melek muamelesi yapanlara müfrit ve/veya müfsit gözüyle bakıyor. 

Yeni Asya, o bazılarının kastettiği; “bir zamanlar canciğer kuzu sarması görünürken şimdi karşı cepheden saldıran” birileri meselesinde de böyle düşünüyor.

Yeni Asya o “ölümüne ortaklık” günlerinde de yanlışa yanlış diyordu, “devlet ile cemaati iç içe geçiren bu gidiş gidiş değil” diyerek sorumluları ikaz ediyordu, bugün de aynı ölçüyle ve aynı tavırla aynı medeni cesareti gösteriyor. 

Yeni Asya, o gün AKP’ye destek konusunda ifrat etmekte iken fitne girip ortaklığı bozunca tefrite düşenlerin haline de üzülüyor ve onları da vasata dâvet ediyor. 

Ayrıca Yeni Asya bunların bir kısmının siyaseten yanlış yapmak dışında bir kabahati yok iken “cemaat eşittir terör örgütü” formülüyle ağır suçlu ve terörist muamelesi görmesine de itiraz ediyor. Zira inanıyor ki onlara yapılan da bir zulümdür. 

Yeni Asya’nın bu tutumunun ihlâsı bozan türden tirajla vs. ile de ilişkisi yok. Yeni Asya’nın “şirin görünelim tirajımız artsın” derdi olsaydı iktidar nimetlerini ulufe gibi dağıtmakta mahir olan AKP’ye şirin görünürdü! 

Bazıları diyorlar ki: 

AKP iktidarı yapması gereken güzel şeyler yaptı: Ayasofya’yı açtı, Taksim’e cami yaptı… Yeni Asya bunlar için ne diyor? 

Cevap:

Yeni Asya, öteden beri, henüz AKP yokken de yapılmasını istediği ve bu partinin iktidarında yapılan hizmetleri elbette destekliyor. Daha iyilerinin yapılmasını da cân u gönülden istiyor. 

Ama Yeni Asya yapılanlar kadar yıkılanları da görmek, göstermek, üzülmek ve tedbir almak gerektiğine inanıyor. 

Mesela “Cami yapmakken cemaatleri yıkmak ve dine hizmeti devletleştirmek, sivil ve ihlaslı din hizmetleri alanını öldüren bir darbedir” diyor. 

Keza ittihad-ı İslâm’dan dem vururken komşu ülkelerin içine fitneli parmak karıştırıp hepsini düşman edince gelen perişanlığımızı “değerli yalnızlık” diye kılıflamanın diplomasiyle alâkasının olmadığını söylüyor.  

Ya da meselâ AKP’nin icraatları itibarıyla MHP’leşmesinin ve hatta eski CHP’ye benzemesinin risklerini sayıp döküyor. 

Öte yandan Yeni Asya hayırlı hizmetleri yapmanın “dindar demokrat” olmaya yetip yetmediği konusunda “o birileri”nden farklı düşünüyor ve cephe siyasetine son verip kardeşlik hukukunu tesis etmeleri ve buradan başlayacak ittihadı tüm İslâm coğrafyasına yaymaları için hakikî dindar demokratları göreve dâvet ediyor. Hep yaptığı gibi.

Şimdi ayrı düşmüş ya da yalnız kalmış olan ve dâvet bekleyen eski dostlar Yeni Asya’yı işte bunu gördükleri için tebrik ediyorlar. 

Okunma Sayısı: 1976
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Halil İbrahim Karahan

  12.6.2021 21:33:56

  Allah razı olsun

 • Necati

  9.6.2021 20:13:44

  Evet, demokratlar hiç bir zaman cephe siyaseti yapmadı. Dini siyasete alet etmedi. Demokrat görünen akp, munafıkane bir siyaset takip ederek, demokrasinin muhabbet dilini tahrip ederek, kin ve nefret üzerine bir siyaset takip etti. Bu durum hem demokrasiyi tahrip etti, hemde dine ve dindarlara büyük zararlar verdi. Siyasetten rakip gördüğünü her partiyi, cemaati ve her kesimden insanı terörist, vatan haini diyerek büyük bir cephelesmeye itti. Yeni Asya'ya bu soruları soranlar, evvela kendilerine ve akp ye bakmalılar Akp de demokratlığın d'sini bulurlarsa sonra belki söz hakları olur.

 • H. Huyut

  9.6.2021 16:53:24

  Allah razı olsun fevkalade cevaplar. Tebrikler

 • Süleyman Alıç

  8.6.2021 13:36:23

  Allah razı olsun Ahmet Hocam harika bir yazı; Dün de biz Çorumda Ticaretle uğraşan Ehli hizmet kardeşimiz Çetin KAYA ve birkaç dostla aynı konuları dile getirmiştik ne kadar büyük bir tevafuk tebrikler, Üstadımızın dediği gibi "bu his büyük hizmet edecek " inşallah sizlerin bizlerin samimi düşünce ve davranışlarda hizmetlerimiz acısından inşallah büyük hizmetlere vesile olur.

 • İmdat Su

  8.6.2021 10:01:50

  Durumu çok güzel izah etmişsiniz... Yeni Asya'ya bunları yöneltenler iktidarın yaptıkları zulümleri görmek istemiyorlar. İktidar ve sözüm ona İslami cemaatlerin çoğu, halkı İslam'dan soğutmaktan başka bir işe yaramadılar. İktidarın dağıttığı ulufeler ile sarhoş olup Hak'tan koptular ne yazık ki...

 • Oğuz Yiğiter

  8.6.2021 08:37:11

  Mezîhâne, nazikâne ve kavl-i leyyin bir üslûpla, ancak bu kadar anlatılır demek geliyor içimden. Tebrikler, dualar Hocam...

 • Ömer

  8.6.2021 06:16:57

  Binlerce tebrikler güzel bir makale yazarak güncel devamlı sorulan sorulara cevap niteliğinde bir yazı kaleme almışsınız istifadeye medar olması hasebiyle böyle hassas konuları gündeme her zaman getirmeniz akıllarda kalan soru işaretlerini yok edecektir. Her zaman yayın politikasını ve gazete çalışanları ve yazarlarına sahip çıkan müdakkik okuyucuları ve şahs-ı manevisi var.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı