"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Her problemin çözümünü istemez misiniz?

Ali FERŞADOĞLU
20 Kasım 2023, Pazartesi
Hayati problemlerin çözümü ve soruların cevaplarını bulmaya devam edelim:

● “Yaş ve kuru her şey Kitab-ı Mübin’de/Kur’an’da var.”1 deniyor. O zaman neden açıkça medeniyet harikası uçak, uzay aracı ve sair teknolojik harikalardan bahsetmiyor? 

● Kur’an’da mealen, “Kıyamet vakti hakkındaki bilgi, ancak Allah’ın katındadır. Yağmuru O yağdırır, rahimlerde olanı O bilir. Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilemez”2 diye geçer. Eski tefsirlerde, “Anne rahmindeki ceninin erkek mi, dişi mi olacağını; yağmurun ne zaman yağacağı bilmediğimiz yazılıdır! Bunun gerçek izahı nedir? 

● “Velcibâle evtâadâa”; yâni “Dağları zemininize kazık ve direk yaptım”3 ayetinde ne belağat, mu’cize var?  

● Madem doğru, hak tektir, neden dört hak mezhep vardır? 

● Namaz kılarken kötü vesvese ve manzaralardan nasıl kurtulacağız?  

● Kur’an’da Müslümanlara mealen, “Ey iman edenler! Allah’a, Peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaplara iman edin…”4 diye emredilir. “Ey iman edenler iman edin!” ne demektir? Bu nasıl bir imandır? 

“Ehl-i hidayet (Müslümanlar olarak), başta peygamberler ve onların başında Fahr-i Âlem Aleyhissalâtü Vesselâm, o kadar inâyet ve rahmet-i İlâhiye ve imdad-ı Sübhâniyeye mazhar oldukları halde, neden çok defa, hizbüşşeytan olan ehl-i dalâlete mağlûp olmuşlar?... Medine münafıklarının dalâlette ısrarları ve hidayete girmemeleri niçindir ve hikmeti nedir?”5  

İşte, Risale-i Nur’da, “Her müşkül (tüm problemler) halledilir, her suale cevap verilir.”6 Binlerce direkt cevaplar olduğu gibi, her sualin cevapları verilir. Onun penceresinden bakan her soruyu cevaplandırır. Burada önemli anahtar işlev şudur: 

“Bir sene bu risaleleri ve bu dersleri anlayarak ve kabul ederek okuyan, bu zamanın mühim, hakikatli bir âlimi olabilir. Eğer anlamasa da madem Risale-i Nur şakirtlerinin bir şahs-ı mânevîsi var; şüphesiz o şahs-ı mânevî bu zamanın bir âlimidir.”7

Dipnotlar: 

1-En’am Suresi, 59. 

2-Lokman Suresindeki 34.; 

3-Nebe Suresi, 6, 7.; 

4-Nisa Suresi, 136.; 

5-bknz., Lem’alar, Enst./inter., s. 83.; 

6-Tarihçe-i Hayat, s. 10.; 

7-Lem’alar, s. 171. 

Okunma Sayısı: 766
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı