"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hiçbir mezhep ve cemaat, İslâm’ı temsil edemez!

Ali FERŞADOĞLU
20 Ağustos 2016, Cumartesi
Kafası, “yalancı, gaddar, menfaat üzerine dönen canavar siyasetle” bozulmuş fanatik aliller veya “ehl-i dünyanın hafiye/ajan/casus ve propagandacıları” (ki bır kısmı müstear, takma isimlerle Nurcu ve dindar görünerek) sağda-solda, “Yeni Asya Nurcu olamaz, Nurculukla bir alâkası yoktur ve Nurculuğu temsil edemez, gerekli işlemler başlatılması lâzım” gibi hezeyanlar ederek-akıllarınca ispiyonluyor, jurnalliyor…

Yeni Asya; değil Nur Hareketini, yani, Nurculuğu; “Hiçbir mezhep, hiçbir tarikat, hiçbir cemaatin İslâmı temsil edemeyeceğini” Risale-i Nur’dan örnekler vererek yaza, çize, anlatageliyor:

“Kitaplar, içtihadlar Kur’ân’ın aynası, yahut dürbün olmalı. Gölge, vekil istemez o Şems-i Mu’cizbeyân. Kur’ân ayna ister, vekil istemez…”1

Her mezhep, her cemaat, her tarikat, her meslek, meşrep mensubu Kur’ân’ı, Sünnet-i Seniyye’yi, İslâmiyeti bulunduğu coğrafya, maddî-manevî imkân, hayat şartları ve karakterine göre anlamaya, özümsemeye, yaşamaya, ayna olmaya çalışır. Yoksa hiçbirisi İslâmı temsil edemez.

İslâmı en doğru, en güzel şekilde anlayıp yaşayan Ehl-i Sünnet ve Cemaat’tir. Matüridi, Eş’ari itikadda; Hanefi, Şafii, Hanbeli, Maliki gibi mezhepler amelde (pratikte, uygulamada) İslâmı anlamaya, yaşamaya ve ayine olmaya gayret eder. Hiçbirisi İslâmı temsil etmez, edemez ve vekil olamaz.

Mezhep kimliğinin altındaki cemaatler, tarikatlar da meslek ve meşreplerine göre İslâmı anlamaya, yaşamaya ayine olmaya çalışırlar. Onlar da İslâmı temsil etmez, edemez ve vekil olamazlar.

Nur Hareketi, Nurculuk da çağımızın ilmi ve teknolojik şartlarına göre İslâmiyeti Risale-i Nur ile anlamaya, yaşamaya gayret eden bir cemaattir. Nur Hareketi, Nurculuk da İslâmı temsil etmez, edemez ve vekil olamaz.

Keza, Nurculuk içinde Yeni Asya ekolü de, diğer gruplar gibi, Risale-i Nur’u okumaya, anlamaya, yaşamaya çalışır, ona ayine olur. O da, Nurculuğu temsil etmez, edemez. Ancak her grup gibi Risale-i Nur’dan aldığı şu ölçüyü nazara verir ve veriyor:

“Sen mesleğini ve efkârını hak bildiğin vakit, ‘Mesleğim haktır veya daha güzeldir’ demeye hakkın var. Fakat ‘Yalnız hak benim mesleğimdir’ demeye hakkın yoktur.”2

Her cemaat, tarikat, ekol, grup mensubu böyle der ve demeli. Zaten öyle düşünmezse orada bulunmaz.

Kimin Risale-i Nur’u daha iyi anlayıp-anlamadığı, yaşayıp-yaşamadığı, meslek ve meşrebine uyup-uymadığı “sorgu ve mihenk” ile anlaşılır, ölçülür.

Nur Hareketinin, yani, Nurculuğun “mihengi” ağabeyler, varisler, yazarlar, çizerler, falan ekol, filan grup veya Yeni Asya değil; Risale-i Nur’dur.

Yeni Asya’nın şahs-ı manevisini temsil eden en üst karar mercii olan Umumî İstişare Heyet’i ile ortaya koyduğu her meselede referans ve kaynak olarak Risale-i Nur’u verir, gösterir. Ve “Benim mesleğim haktır ve daha güzeldir!” der.   

Samimî, dürüst ve ehl-i tahkik olan; Yeni Asya dahil, diğer Nur gruplarından hangisinin Risale-i Nur’un ortaya koyduğu Kur’ânî ve Nebevî ölçü, prensip ve hizmet stratejilerine, kısacası “meslek ve meşrebine tam sadâkat” gösterdiğini “sorgular, mihenge” vurur; hakkı teslim eder.

Risale-i Nur da ortada, Yeni Asya ekolü de ortada, diğer Nur grupları da ortadadır…

Dipnotlar: 1- Bediüzzaman Said Nursî, Sözler, Yeni Asya Neşriyat, İstanbul, 1999, s. 645. 2- Bediüzzaman Said Nursî, Mektubat, Yeni Asya Neşriyat, İstanbul, 1999, s. 256. 

 

Okunma Sayısı: 6837
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • vefa umurca

  23.8.2016 21:00:49

  yazı 2 ; ozaman sayın hasan bey bu akideler deforme olabiliyor. ne gerekiyor ilmi ile ehli sünnet mezhepleri iyi bilen alim olan kişilerin 1000 küsür yıldır. ehli sünnet caddei kübrasının dışına taşılmasını birileri engelliyor. kimler engelliyor????? lütfen bir alim hakkında konuşurken caddei kübranın sınırlarını unutmayın. siz tek başınıza ehli sünnet mezhepleri temsil ettiğinimizi düşünüyorsunuz da hepsi adına konuşuyorsunuz . sizin için asıl olan soru sadece kendi şahsi fikrinizin ehli sünnet vel cemaatin caddei kübrasında, neresinde olduğunuzu, biliyormusunuz?

 • vefa umurca

  23.8.2016 21:00:06

  sayın hasan bey buradan okuyup ta mezheplere ki ehli sünnete, nasıl bir sened olmuyor denmiş bunu kendinize açıklayın. en önemlisi de siz kendiniz ile çelişkide bulunuyorsunuz. ehli sünnet akidesinden önce Al-i beyt veya ehl-i beyt var, dört halife var, sahabeler var, Peygamberimiz ki kainatın sebebi halıkı Muhammed a.s, var. Kuran var. bütün bunlar varken iki yüzyıl içinde ehli sünnet mezheplerine neden gerek duyulmuş oluyorda . sonraki 1000 yılda bir çok zamanın alimi çıkıp ne yapıyorda bu zamana kadar birçok güzel akide aynen kalıyor??? ilk iki yüzyılda bozuluyorda onları doğrultanlar ehli sünnet mezhepleri değilmi???? devamı var.

 • Hasan

  21.8.2016 04:46:44

  hicbir mezheb islami temsil edemezse, nurculuk dediginiz mesele 20. yüzyilda ortaya cikmistir o hic temsil edemez. Gecmis imamlarimizin ictihadlari sened olmuyorda, Sait beyin iddialarimi sened oluyor. Bir kisiyi öne cikartacagim diye koca kaleler yikilamaz. Ehli sünnet mezhebleri saglam birer kaledir.

 • vefa umurca

  21.8.2016 02:15:50

  Selamünaleyküm yazı için çok teşekkürler, sayın Seydanın söylediği ''bir yerde problem var dediği şey benim gördüğüm şu; Nur cemaatinin parçalarından olan yeni asyanın gazetesinin olması ve hala küçükte olsa zayıf aciz gibi görünsede fakir de olsa hakkın hatırını hiç bir şeye değişmemesidir, ve bir kişinin deği;l meşvereti şura ve ortak akılla gazete yayın politikaları yapılmaktadır, burada ittihad ı islam için tabiki Nurun ittihadı gerekir, onun için ise ki yeni asya aleni kendisine saldırılmadığı sürece bizim meleğimiz haktır ve daha güzeldir bile dememiştir. Risale i Nur bir bütündür, o sayfayı okuyup bu sayfayı okumadan, istenen sonuç işte böyle hasıl olur. Cenab-ı Hak tümünden yararlanmayı nasip etsin

 • İ.Seyda

  20.8.2016 19:21:24

  4-Diğer cemaatler de mealen aynı şeyi söylüyor: Yeni Asya veya diğer cemaat bizim cemaat olmadığı için Nurculuğu temsil edemez. Nurculuğu ancak biz temsil ederiz. 5-SONUÇ: Eğer herkes böyle derse, nerede ve nasıl olacak her mümine farz olan ittihad-ı islam... Bir yerde bir problem var ama acaba nerede?

 • İ.Seyda

  20.8.2016 19:18:59

  BİR YERDE BİR SORUN VAR AMA NEREDE? 1-Bu düsturu herkes kabul ediyor: “Sen mesleğini ve efkârını hak bildiğin vakit, ‘Mesleğim haktır veya daha güzeldir’ demeye hakkın var. Fakat ‘Yalnız hak benim mesleğimdir’ demeye hakkın yoktur.” 2-Bu da güzel bir düstur: "Nur Hareketinin, yani, Nurculuğun “mihengi” ağabeyler, varisler, yazarlar, çizerler, falan ekol, filan grup veya Yeni Asya değil; Risale-i Nur’dur." 3-Bu ifadelerle Zımni olarak "başka herkes hatalıdır" demek ne kadar doğrudur: "Risale-i Nur da ortada, Yeni Asya ekolü de ortada, diğer Nur grupları da ortadadır…"

 • Feminel acaip

  20.8.2016 15:15:05

  Bir teklif: Acilen bir broşür çıkartıp dagitmaliyiz. Yoksa yakında avam cemaatleri gereksiz hatta dinin govdesinde bir asalak olarak görecek. Çünkü tüm fitne bunun üzerine dönüyor.

 • Feminel acaip

  20.8.2016 15:12:48

  Bu yazı cemaatlerini dinin ta kendisi, agabey, şeyh veya hocalarını ya da siyasi liderlerini İslamın tek temsilcisi olarak görenlere iyi bir cevap olduğu gibi, dışarıda kafası karışık milyonlara da harika bir cevap olmuş. Allah razı olsun.

 • Reis

  20.8.2016 13:56:59

  Eyvallah hocam enfes bir yazı yazmışınız.

 • kubilay

  20.8.2016 13:55:41

  muhterem,müşfik, gayyur cesur sadık nur ağabeylerin gölgesinde oturup veya koltuğuna sığınıp,onları yanlış yönlendirmek için çabalayan nurcu görünümlü hafiyelerin,piyonların yüzlerine geçirdikleri maskelerini yırttın be kardeşim.HEY YENİ ASYA CAMİASI VE GAZETESİ siz böyle güneş gibi hakikatleri dile getirirseniz huffaşlar sizi sever mi?kara çalmazlar mı,hezeyan savurmazlar mı hasedlerinden çatlayıp kanser olmazlar mı?

 • CESUR ADAM

  20.8.2016 13:51:25

  İSLAM Dinini kabul eden onun kaidelerine uymakla mükelleftir.Mükellefiyetinde eksiklik olanlar günahkar olurlar. İSLAM dini İSE AHLAKSIZLIĞI,HAYASIZLIĞI,İFTİRAYI,GIYBETİ,HIRSIZLIĞI-YOLSUZLUĞU(bu fiil haketmediğini helal olmayan yoldan temin ve elde etiiği için)faizi,kandavasını,katli haram kılmıştır.Zulme rıza göstermek,desteklemekde ortaklığı doğurur. YENİASYA elhamdülillah bunlara karşı olmuş ve oluyor.İnsanları hakikatleri yayınlayarak,gerçek habercilik yaparak,yazar kadrosunun doğru istikametteki yazıları ile insanları ikaz ve irşad ediyor. Bunu yapmayanlar ise çamur atarak kendi pisliklerini başkalarına sıçratma gayretinden başka gayretleri varmı.

 • ubeydullah

  20.8.2016 10:27:39

  ali kardeşim canımızı sıkmaya değmez.Çünkü belli ki bize saldıran bu omurgasızlar( Ü.Ş-A.H- S.K ve H.Ö) zere kadar namus haysiyet ve şeref taşımıyorlar.zira onlar saldırmadıkça,havlayıp ısırmadıkça cevap bile vermiyoruz(tenezül meselesi)madem bizi sevmiyorsunuz(öyle bir beklentimiz de yok) öyleyse neden camiamızın ismini ağzınıza alıyorsunuz.sizin saldırılarınızın sebeb-i hikmetini az çok tahmin ediyoruz;Önünüze kemirmek amacıyla bir nevale atılmış sizler de hafiyelik yaparak sahibinize yaranmak için bunun bedelini ödüyorsunuz.

 • Ali Yardimoglu

  20.8.2016 01:22:41

  Bu yazi gazetenin 1.sayfasinda, tek basina; yayinlansa, Sancak gibi degeri vardir derim ve denilir.. slm Alkm..

 • Mustafa BİTER

  20.8.2016 00:57:19

  Ortalığı yangın yerine çevirdin Muhterem Kardeşim. Şimdi Nurculuğun asıl temsilcileri (!) akılları ağalarının beylerinin ceblerinde olanlar , İslamın öz,hakiki,en hakiki,en has temsilcileri (!) ne yapacaklar ? Bu yangının alevlerinden nasıl korunacaklar ? Yeni Asya'ya akla,izana gelmedik şekilde , Ayet-i Kerimelere,Hadis-i Şeriflere , Risale-i Nur kıstaslarına yer vermeden sataşanlar ne yapacaklar şimdi ? Merak etmiyorum , çünkü öylesine kıvrak dönüşler yapıyorlar ki , Formüle 1 pilotları , F-14 , F-16 pilotları dahi böyle kıvrak dönüş yapamazlar,Merakım nasıl bir cevap verecekler...Verseler de ne diyecekler ? Bekliyoruz...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı