"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Nefsini ıslah edemeyen yönetici ülkeyi mi ıslah edecek?

Ali FERŞADOĞLU
15 Kasım 2023, Çarşamba
Müslüman olarak büyük sıkıntılarımızdan birisi de “yönetme” sanatını bilmemektir. Bu da birçok sosyal, siyasi ve ekonomik problemi beraberinde getiriyor.

Hz. Ebubekir’in (ra) halife seçildiğinde yaptığı muhteşem konuşma, günümüz idari, siyasi, ekonomik problemlerimizin de çözümüdür. Asr-ı Saadetten gelen bu sese kulak verelim: “Ey insanlar! Sizin en hayırlınız olmadığım hâlde başınıza yönetici seçildim. Şayet iyilik üzerine olursam bana yardım ediniz. Eğer kötü olursam da beni doğrultunuz. Doğruluk emanettir. Yalan ihanettir. İçinizdeki zayıf kişiler Allah’ın izniyle ben onların haklarını alana kadar benim yanımda kuvvetlidirler. İçinizdeki güçlü kimseler ise Allah’ın izniyle onlardan zayıfların hakkını alana kadar benim yanımda güçsüzdürler. Bir toplum Allah yolunda cihadı terk edecek olursa Allah onlara dünyada zillet verir. Toplumda zina yaygın hâle gelirse Allah o topluma bela ve musibeti umumileştirir. Allah’a ve Peygamberine itaat ettiğim sürece bana itaat ediniz. Şayet Allah’a ve Peygamberine isyan edersem bana itaat etmeniz gerekmez.”1 Bu kısa, veciz, öz söz; tüm asırları tarayarak hastalıkları teşhis ile tedavi esaslarını taşıyor. İşte, “Eğer kötü olursam da beni doğrultunuz. Doğruluk emanettir. Yalan ihanettir.” Buyurun AKP muhipleri, iktidarı doğrultunuz! “Bir toplum Allah yolunda cihadı terk edecek olursa Allah onlara dünyada zillet verir.” Ki, Peygambedimiz (asm) bir büyük savaştan dönüşte, “Küçük cihaddan büyük cihada döndük” diyerek ikiye ayırmıştı. Ashabından birisi büyük cihadın ne olduğunu sorunca, “Kişinin nefsine, heva ve hevesine karşı gerçekleştirdiği savaştır ki, bu cihadın en büyüğüdür” buyurmuştu.”2  

Cihad; görünen, açık düşmana, şeytana ve nefse karşı yapılır.”3 “İslam adına yapılan her türlü, çalışma, faaliyetin adıdır cihad. Her gün düzenli olarak namaz kılmak, bazen sıcak günlerde oruç tutmak da cihad alanına girer. Bütün bir hayatı içine alacak şekilde nefsimiz ile ruhumuz arasında verdiğimiz sürekli mücadelenin adıdır cihad.”4  

Bediüzzaman, günümüzde “cihad-ı mânevî”nin esas olduğunu, onun da ilk basamağının “Evvela nefsini ıslâh etmek”5 olduğunu söyler. Buyurun hep birlikte nefsimizle cihada!

Dipnotlar:

1-İbni Hişam, Ebû Muhammed Abdulmelik, es-Siretü’n-Nebeviyye, c. IV, s. 312.; 2-Feyzü’l-Kadir, 4/511; Keşfü’l-Hafâ, 1/511.; 3-Ragıb, Müfredat, c-h-d mad.; 4-Seyyid Hüseyin Nasr, İslâm, 96.; 5-Kastamonu Lâhikası, s. 13.

Okunma Sayısı: 1389
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Salih baş

  27.11.2023 08:09:35

  Uyanmamakta ısrar edeni suyla uyandırmak gerek

 • hasan

  15.11.2023 04:43:09

  Ali Bey Kardeşim Çok Güzel ve hassas irşad ve tebliğ konusu. Kutluyorum .Öz0r Müsbet yaklaşımda güncel politaya girmemeli .Arif olan idrak ve basireti olan mü'min anlar.Kıral'ı tarif etmek gerekmez kanaatindeyim .Biz bize düşeni ve bize yakışanı büyüklerimiz gibi yapalım. Kalemimiz ve aklımız ve kalbimiz dağılmamalı. Mevlâ Görelim Neyler . Sizi Hak ve Hakikat hatırına seviyoruz Sevgilerimizle ,selâm ve dua ediyoruz ..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı