"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Şahıslar fanîdir!

Ali FERŞADOĞLU
11 Mayıs 2022, Çarşamba
Müessese ve devletleri kişilere endekslemek, bekalarını onlara bağlamak batıldır ve dahi şirk-i hafidir! Şahıslar fani, cemaat ve şahs-ı maneviler bakidir!

Eski zamanda yönetim şahısların elinde idi. Padişah, halife, kral, birkaç kişi yarım da olsa işleri yürütebiliyordu. Bediüzzaman kendi şahsını da, hoca, şeyh, şahıs, liderlerleri de aradan çıkarmış, yerine “Risale-i Nur’u, şahs-ı maneviyi, istişareyi, şurayı” koymuştur. Her iş artık meşveret, ortak akıl, kollektif şuur ile hallediliyor. Aksi halde İslam alemini iflasın eşiğine gelip felç oluyor! Çare şu prensiplerde: 

Bu zaman, ehl-i hakikat için, şahsiyet ve enaniyet zamanı değil. Zaman, cemaat zamanıdır. (Kastamonu Lahikası, s. 106.) Şahıs ne kadar dâhi ve hattâ yüz dahi derecesinde olsa… mağlûptur. (Mektubat, s. 425.) 

Fert dahi de olsa, cemaatin şahs-ı manevisini karşı sivrisinek kadar kalır. (Sünühat, s. 52.) Cemaatte olan kuvvet, fertte yoktur. (İşaratü’l-İ’caz, s.162.) “Şahıs ne kadar güçlü ve dahi de olsa şahs-ı maneviye karşı mağlüp düşebilir.” (Emirdağ Lahikası, s. 120.)  

“Meşrûtiyetin sırrı, kuvvet kanundadır, şahıs hiçtir. İstibdâdın esâsı, kuvvet şahısta olur, kânunu kendi keyfine tâbî edebilir, hak kuvvetin mağlûbu...” (Münazarat, s. 38.) 

“Asya kıt’asının ve istikbalinin keşşafı ve miftahı şûrâdır. Yani, nasıl fertler birbiriyle meşveret eder; taifeler, kıt’alar dahi o şûrâyı yapmaları lâzımdır. (Hutbe-i Şamiye, s. 66.) 

Bir şahsın tehevvüsü için büyük bir daire-i muhita hareket-i mühimmesinden durdurulmaz... (Kastamonu Lâhikası, s. 220.) “Riyaset-i şahsiyenin kat’iyen aleyhindeyim.” (ESDE, Nutuk, s. 196.)  

“Reisleriniz malınızı ceplerine indirip hapsettikleri gibi, akıllarınızı da sizden almışlar veya dimağınızda hapsetmişler. (Tarihçe-i Hayat, s. 78.) 

“Bazı rüesa ile haksız olarak millete fedakârlık iddia eden sahtekâr hamiyetfüruşlar [gayretkeş, iddiasında olan; fedakârlık taslayan] veya velayeti dava eden ehliyetsiz bazı müteşeyyihlerdir. (Münazarat, s. 55.) 

Bu zaman, şahs-ı manevî zamanı olduğu için, böyle büyük ve bakî hakikatlar, fanî ve aciz ve sükût edebilir şahsiyetlere bina edilmez! (Beyanat ve Tenvirler, s. 311.) 

Sosyal ve siyasi krizler, zam, pahalılık, fakirlik, yoksulluk ve iflaslar bunun ispatı değil mi? 

Okunma Sayısı: 1137
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Seyit Ali

  11.5.2022 23:23:54

  Ne kadarda gunumuze uyuyor. Tam da bu günlerde aynısını bire-bir yaşıyoruz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı