"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Şu garabete bakar mısınız?

Ali FERŞADOĞLU
21 Mayıs 2022, Cumartesi
Risale-i Nur’un içtimai, siyasi meslek ve meşrep umdelerinden bazılarını nazara veririz:

“Gizli farmasonlara muarız ve manen bizimle, yani İttihad-ı Muhammedi ile müttefik olan Ahrar Fırkası yine otuz beş sene sonra dirildi, yine uyandı… Nur Talebeleri Demokratlara manen ve maddeten yardım etti… Demokratlarla müttefik olan Nurcular bir nokta-i istinaddır.” (Beyanat ve Tenvirler, s. 200-202.) “Eski tahribatı tamirata başlayan hakikî vatanperverler olan Demokrat namında hamiyetli Ahrarlar, yani hürriyetperverler, Nur ve Nurcuları takdir etmelerine çok minnettarım. Onların muvaffakiyetine çok dua ediyorum. (Emirdağ Lâhikâsı, s. 267.) 

Bu ve benzeri ölçüleri neşrederken garabete bakınız ki, sabahtan akşama, akşamdan sabah iktidarı partisi ve liderinin propagandasını yapıp hatalarını te’vil ile toz kondurmayanlar; zulümlerini alkışlayanlar; nerede ise fiilen siyasete karışanlar bize, “Üstad  ‘euzubillahi mineşşeytani vessiyaset/Şeytanın ve siyasetin şerrinden Allah’a sığınırım’ dedi, öyleyse niçin siyasete karışıyorsunuz?” diyor! Kendi indî, hissî, menfaat üzerine dönen siyasî düşüncelerini “Üstadın görüşleridir!” diye lanse edenler, bize telkin veriyor! Üstelik, Üstadımızın o sözünün, ne zaman, nerede, hangi şartlarda, kime söylendiğini araştırıp anlamadan! Ki, hangi çeşit siyasetten “Allah’a sığındığını” apaçık belirtmiş: 

“Eski Said o çeşit siyaset tarafgirliğinden gördü ki: Bir salih alim kendi fikr-i siyasîsine muvafık (uygun) bir münafığı hararetle sena etti (övdü) ve siyasetine muhalif bir salih hocayı tenkid ve tefsik etti (günahlara dalmakla suçladı). Eski Said ona dedi: ‘Bir şeytan senin fikrine yardım etse rahmet okutacaksın. Senin fikr-i siyasiyene muhalif bir melek olsa lanet edeceksin.’ Bunun için Eski Said: ‘Euzubillahi mineşşeytani vessiyaset/Şeytanın ve siyasetin şerrinden Allah’a sığınırım.’ dedi.” (Hutbe-i Şamiye, s. 52.) Şimdi soruyoruz: 

Bediüzzaman’ın başta Münazarat, Sünuhat, Hutbe-i Şamiye, Divan-ı Harb-i Örfî, Şualar, Emirdağ, Kastamonu, Barla Lahikaları’nda, hatta Mektubat, hatta İhlas risalelerinde ortaya koyduğu içtimaî ve siyasî ölçüleri okudunuz mu? Birlikte müzakere, mütalaa ettiniz mi?Anladıysanız kabul ettiniz mi?  

Eğer kabul ettiyseniz neden “Üstad ‘euzubillahi mineşşeytani vessiyaset/Şeytandan ve siyasetten Allah’a sığınırım’ demiş ve siyasetin hiçbir yönüyle ilgilenmemiştir!” diyorsunuz? Buna inanıyorsanız siz niçin uymuyorsunuz da boğazınıza kadar siyasete gömüldünüz ve biz Risale-i Nur ölçülerini nazara verirken niçin hop oturup, hop kalkıyorsunuz? 

İnsanları aldatmanın vebalinden nasıl kurtulacaksınız? 

Okunma Sayısı: 1523
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah

  21.5.2022 14:21:01

  Her siyasi görüş, özellikle merkezdekiler, derece farkıyla ehvenşer konumunda. Yani tam adil siyaset olmaz. Öyleyse; son hesaplamada; hayır şer, fayda zarar orantısına bakılır. Bu da çook değişkendir. Son sözü millet söyler, o büyük meşverete saygı duyacağız! Biz de eksik olan; hayra teşvik manasında; takdir tebrik ve dua cimriliği. Bu yüzden yanlış anlaşılma oluyor ve düzeltme imkanı da olmuyor. Bilinmeli ki; Haydar manası bu tavırla ortaya çıkar ve tebarüz eder.

 • Oğuz Yiğiter

  21.5.2022 11:20:19

  Ağzına yüreğine sağlık Ferşadoğlu Hocam. Üstad'ın, "Hikmet-i hükümeti bilmiyoruz" sözüne bektaşì-vârî sığınıp, aile içi gündelik hayat pahalılığı konuşmalarında, kurnazca, hayat pahalılığını, iktidarın ağzıyla dünyadaki kuraklığa bağlayan uyanık ihvanlar, bizlere, "euzu billâhi mine'ş'şetani ve'ssiyaseti" dersi veremez. Çok sakìl bir duruma düşüyorlar...

 • ibrahim bayhan

  21.5.2022 09:27:06

  Ali abi üstat bu sözü tam olarak hangi tarihlerde söylemiş olabilir.

 • Umut

  21.5.2022 06:07:00

  Sağolasın Ali bey güzel bir yazı. Bu günlerde bir değil o kadar salih hocalar nerde ise kafirlik derecesinde sırf siyasi fikrine uymadığı ıçın zalimane suçlanıyor ki adam ahiretine zarar veriyor ama farkında değil. Cagimizin eşsiz harika insanıda ne güzel cevap vermiş. Siyaset tarafgirliğinden gördü ki: Bir salih alim kendi fikr-i siyasîsine muvafık (uygun) bir münafığı hararetle sena etti (övdü) ve siyasetine muhalif bir salih hocayı tenkid ve tefsik etti (günahlara dalmakla suçladı). Eski Said ona dedi: ‘Bir şeytan senin fikrine yardım etse rahmet okutacaksın. Senin fikr-i siyasiyene muhalif bir melek olsa lanet edeceksin. Aynen böyle. Daha ne denilebilirki.

 • S.topuz

  21.5.2022 05:05:46

  "Menfaat üzerine dönen siyaset, canavardır. 37 - Aç canavara karşı tahabbüb; merhametini değil, iştihasını açar. Hem de diş ve tırnağının kirasını da ister." Hutbe-i Şamiye - 116 Canavarlara yem olmayalım!..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı