"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya’ya itiraz haksızlıktır

Ali FERŞADOĞLU
20 Şubat 2021, Cumartesi
Bir müceddid ve müçtehid olarak Bediüzzaman, “ulûm ve fünûnun en parlağı olan belâgat” vasıtalarından biri “Matbuat Nizamnamesini/Basın-Yayın Ahlâk İlkelerini” tecdid edip” Kur’ânî ve Nebevî ölçü ve metotlarını tesbit etmeliydi. Okuyan, araştıran herkes bunu bütün boyutlarıyla yaptığını görür.

İşte Yeni Asya, Bediüzzaman’ın bu çerçevedeki tesbitine göre kurulmuş: “Risale-i Nur, bu mübarek vatanın mânevî bir halâskârı olmak cihetiyle; şimdi iki dehşetli mânevî belâyı defetmek için matbuat âlemi ile tezahüre başlamak, ders vermek zamanı geldi veya gelecek gibidir zannederim.

- O dehşetli belâdan birisi: Hıristiyan dinini mağlûp eden ve anarşiliği yetiştiren şimalde çıkan dehşetli “dinsizlik cereyanı” bu vatanı mâ- nevî istilâsına karşı Risale-i Nur bir sedd-i Zülkarneyn gibi bir sedd-i Kur’ânî vazifesini görebilir.  

- İkincisi: Âlem-i İslâm’ın bu mübarek vatanın ahalisine karşı pek şiddetli itiraz ve ittihamlarını izale etmek için matbuat lisanıyla konuşmak lâzım gelmiş diye kalbime ihtar edildi. (Bediüzzaman, Sikke-i Tasdik-i Gaybi, s. 189) 

Bir diğeri: "Bu zamanda Nurlarla hizmet-i imaniye, her tarafta ilânatla ve muhtaç olanların nazar-ı dikkatlerini celb etmekle olur." (Bediüzzaman, Lem’alar, Yirmi Altıncı Lem’a, Risale-i Nur Enstitüsü/internet, s. 265.)

Yeni Asya da bunu yapıyor. O halde özellikle Nur Talebeleri ona mesafeli duramaz. Ki, 

- Matbuat/basın-yayın/medya ile ilgili tecdidlerini, yeni açılımlarını, 

- Ortaya koyduğu Kur’ânî ve Ne- bevî “Basın Ahlâk İlkelerini”  

- Köşe yazarlığı yaptığı gazete ve mahiyetlerini,  

- Gazete çıkarma teşebbüsü ve esaslarını Risale-i Nur’u tarayıp okumalı, müzakere, mütalâa etmeli ve Yeni Asya’yı Risale-i Nur’un bu hakikatleriyle değerlendirmeliler. Ve destek vermeliler. 

Aksi halde, Risale-i Nur’un “medyadaki dili” Yeni Asya’yı “susturma ve çökertme projesini” uygulamak isteyen Deccalizm / Süfyanizmin kolları olan “Gizli ifsat komitelerinin” ekmeğine yağ sürülmüş olunmaz mı? 

Ve, Risale-i Nur’un “matbuat nizamnamesi” mesleğinden “Şimdi ayrılanlar, bize düşman olan dinsizlik kuvvetine bilmeyerek yardım etmek ihtimali var.” ikazına masadak olunmaz mı? 

Okunma Sayısı: 1539
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Seher Şen

  20.2.2021 23:19:52

  Ali ağabeyim, Yeni Asyamı ve seni bütun ruhumla tebrik ediyorum Rabbim son nefesinize kadar sizleri bu yolda istikametten ayırmadan daim kilsın.İzmit hanmlar cemaatinden kardeşiniz

 • A. Ferşadoğlu

  20.2.2021 13:05:31

  Risale-i Nur Külliyatı'nın lügatçeli, indeksli, lügatçesiz, indeksiz ve Risale-i Nur Enstitüsü'nün internetteki sayfa numaraları farklıdır. Bu yazıda Enstitü/internet sayfa numarası sehven belirtilmediğinden özür dilerim. Sayfa numarası şöyledir: Bu zamanda Nurlarla hizmet-i imaniye, her tarafta ilânatla ve muhtaç olanların nazar-ı dikkatlerini celb etmekle olur. (Bediüzzaman, Lem’alar, Yirmi Altıncı Lem’a, Risale-i Nur Enstitüsü/internet, s. 265.)

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı