"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Medya dünyasında Yeni Asya

Alper ÖZCAN
23 Mayıs 2017, Salı 11:00
Doğru Yol Partisi’nin iktidarda olduğu koalisyonlar dönemiydi. 90’lı yıllar…

Sağcı bilinen bazı gazeteler  devletten yüklü miktarda karşılıksız kredi aldı.

Ben de Yeni Asya tesislerinde, umumi meşverette iktidar partisini desteklememize rağmen, neden karşılıksız krediyi bizim de alamadığımızı Mehmet Kutlular Ağabey’e sordum.

Bana “Kardeşim, Türkiye gazetesi sahibi Enver Ören benim arkadaşım. Ona krediyi nasıl aldıklarını sordum. O da iki çeşit kredi var. Birini siz almazsınız ki o faizli kredidir, diğerini de size vermezler, o da Savunma Bakanlığı denetiminde…” demişti.

Yeni Asya gazetesine neden vermezler? Çünkü gazetemiz tavizsiz çizgisini ne pahasına olursa olsun Risale-i Nur ölçüleri içinde neşriyatını sürdüren bir gazete...

Darbeler, muhtıralar, hatta uzun süre yayından el çektirmeler yaşamasına rağmen, demokratik ölçüler içerisinde bedeli ne olursa olsun fikirlerini merdâne ifade etmiştir.  Bazıları yayın politikamızı darbelerden sonra tenkit ettiler ve gazetemizi sahiplenmediler.

Yeni Asya’nın görüşlerindeki isabetin farkına varılmışsa da yeni hamlelerle başka sebeplere dayandırarak bağlayarak hücumlarını yinelemekteler…

Ama Yeni Asya’mız; Babıâli’de 48 yıldır demokrasi, adalet, hukukun üstünlüğü, müspet hareket mücadelesi ile anarşiye ve darbelere prim vermemeye devam ediyor.

Allah Zübeyr Ağabeyden razı olsun ki, bir lahana yaprağı kadar da olsa  bir gazetenin çıkarılmasını hedeflemiştir. Bu basit bir hedef değildir. Bu, ileriyi görüştür...

Bazıları istese de, istemese de Risale-i Nur’un gür sesini başyazarı Bediüzzaman’la beraber haykırmaktadır Yeni Asya. Artık o bir markadır...

O, gücünü Allah’ın izniyle Risale-i Nur’un verdiği sarsılmaz ölçüden ve cemaatinden almaktadır...

Üstadımızın Refet Ağabeye mektubundaki “Bilirsiniz ki, kendim sadaka ve yardımları kabul etmediğim gibi, öyle yardımlara da vesile olamadığımdan, kendi elbisemi ve lüzumlu eşyamı satıp o parayla kendi kitaplarımı, yazan kardeşlerimden satın alıyorum. Tâ Risale-i Nurun ihlâsına dünya menfaatleri girmesin, bir zarar vermesin ve başka kardeşler de ibret alıp hiçbir şeye âlet edilmesin” (1)  ölçüleri esas alınmış, hiçbir fikir, parti ve cemiyete alet olmadan yayınına devam etmektedir.

Yaz Yeni Asya, yaz!

Şahı Geylani Hazretlerinin  Üstadımıza müjdelediği gibi sana da,  tüm Nur Talebelerine de müjdeleri haykırıyor...

“Âhirzamanın fitnelerine yetişip düştüğün zaman, benim dua ve himmetimi kendine vesile ve şefaatçi yap. Allah’ın izniyle ve kuvvetiyle senin imdadına yetişeceğim. Doğuda, batıda ve hangi belde de olursa olsun, o fitne ve belâ asrının her şer ve fitnesinden, Allah’ın izniyle ve havl-i kuvvetiyle onun koruyucusuyum”(2)

Hz. Ali’ye Celcelutiye’de hitap edildiği gibi, Üstadıma da hitap ediliyor:

“Her ihtiyacın anında onun makamını şefaatçı yap, onunla iste ki zulüm ve azgınlardan kurtulasın” (3)

“Karşıla kaçma! Dilediğin her düşmanla mücadele et! Her yeri kuşatmış olsalar da, hakimler, padişahlar, reislerin sana karşı hücumlarından, esaretlerinden yakalamalarından korkma.”(4) 

Mustafa Osman Ağabey mektubunun sonunda ne diyor?

“Zuhuru muhtemel dehşetli yangınlar sebebiyle ve o yüzden karşılaşmanız ihtimali bulunan tehlikeler dolayısıyla kat’iyen sarsılmayınız, fütur getirmeyiniz. Çalışınız, çalışınız, çalışınız ve kat’iyen inanınız ki, Nur’un şefaati, Nur’un duası, Nur’un himmeti sizleri kurtaracaktır...” (5)

İnşaallah...

Dipnotlar:

1-8. Lem’a s.75. 2-3-4-Cevşen türkçe meali s.491,493, 5- Emirdağı lahikası 1.

***

Konuyla benzer içerikler:

Okumak için tıklayınız:

Bütün darbelere karşı çıkan tek gazete Yeni Asya'dır

***

Her duruşun bir bedeli var

Yavuzyiğitoğlu, Yeni Asya gazetesinin bütün yayın hayatı boyunca gösterdiği prensipli, hakkaniyetli, doğru duruşunun bedelini ödediğini belirterek, “Doğru bir duruşla hakkı seslendirmek zordur” dedi.

Devamını okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/roportaj/her-durusun-bir-bedeli-var_406018

Tam demokrat mihenk taşı: “Yeni Asya”

Yeni Asya ne zamanki bir mesele hakkında bir fikir beyan eder ardından eleştirilerin ve adeta topa tutulmanın ardı arkası gelmez. Bu durum, ta ki o meselenin hakikatinin Yeni Asya’nın söylediği gibi olduğu anlaşılıncaya kadar devam eder. Tarih tekerrürden ibarettir ve biz bunları defaatle yaşadık-yaşıyoruz.

Devamını okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/akif-arslan/tam-demokrat-mihenk-tasi-yeni-asya_406201

Okunma Sayısı: 3358
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • HÜSEYİN İLHAN

  23.5.2017 17:25:35

  YENİASYA nice DARBELERİN KRALLARINA hakikatı haykırmıştır kiii DEFORME OLMUŞ TAKA REİSLERİNE HAK-HAKİKAT VE ADALET namına papuç bırakmaz . O Aziz üstadımızın'HAK'KIN HATIRI ALİDİR,HİÇBİR HATIRA FEDA EDİLMEEEZ,düsturunu her hal ve ahvalde HAYKIRIR. Alil kafa sahipleri bunu kalın-arızalı kafalarına nakşetsin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı