"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Milletin menfaati nerede?

Faruk ÇAKIR
10 Haziran 2022, Cuma
Son yıllarda milletin menfaati ile siyasetçi ve idarecilerin menfaati birbirine ters düşmüş gibi görünüyor.

Millet ekseriyetle Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olmasını isterken, siyasetçi ve idareciler aksi yönde adımlar atıyorlar. Acaba bunca yıl “AB’ye üye olalım” diyen bir kısım siyasetçiyi üyelik yolundan caydıran nedir? Ya da yeni tercihlerinde bir hakikat payı var mı?

“Bize destek olun ki AB’ye üye olalım” ya da “Bizim birinci hedefimiz Türkiye’yi AB’ye üye yapmaktır” benzeri sözler veren şimdiki idarecilerin bu hedeften geri adım atmalarının suçu ve kabahati sadece AB üyesi ülkelerin idarecilerinde midir? “Bizi oyalıyorlar, Türkiye’yi AB’ye üye yapma niyetleri yok” diyenlerde bir miktar hakikat payı olsa da, esas kabahat AB’ye üyelik için gerekli şartları yerine getirmeyen siyasetçilerde değil mi? Elbette Avrupa Birliği’nin içinde Türkiye’nin üye olmasını istemeyenler vardır. Fakat aynı birlik içinde olup da “Türkiye üye olsun” diyen “dost”lar yok mu? Niçin sürekli “engel çıkaranlar”dan bahsedip, “dostlar”dan hiç bahis açılmaz?

AB cenahından gelen haberler maalesef sevindirici değil. Nitekim, Avrupa Parlamentosu 2021 Türkiye Raporunu Strazburg’daki genel oturumda oylayarak kabul etmiş. 448 ‘evet’, 67 ‘hayır’ ve 107 ‘çekimser’ oyla kabul edilen rapor son yıllardaki tüm raporlar gibi ülkemizin yönelik oldukça sert ifade ve eleştiriler içeriyormuş. 

Raporun öne çıkan başlıkları şöyle özetlenmiş: Türkiye’de demokrasi, hukuk devleti ve temel hak ve özgürlüklere saygı alanlarında elle tutulur ilerleme kaydedilmediği belirtiliyor. Bu olmadan da AB ile üyelik müzakerelerinin yeniden başlama şansı olmadığı mesajı veriliyor. Gereken reformlar konusunda siyasi iradenin bulunmadığı ifade ediliyor.

Raporda Türkiye’deki mevcut ekonomik durum “kaygı verici” olarak tanımlanıyor.

Cumhurbaşkanlığının bağımsız olması gereken Merkez Bankası ve İstatistik Kurumu gibi kurumlara müdahale ettiği belirtiliyor ve bu kurumların bağımsızlığının AB üyeliği için vazgeçilmez kriterler olduğu hatırlatılıyor. Hukuksal güvenliğin olmaması yabancı yatırımları ciddi biçimde tehlikeye sokabileceği ifade ediliyor. (Euronews, 7 Haziran 2022)

Raporun itiraz edilecek yönleri olabilir. Ancak tamamını yok saymak milletin menfaatine olan bir tavır olmaz. “Bu eleştirilerde haklılık payı varsa bunları dikkate alalım ve yanlışlarımızı düzeltelim” demek milletin menfaatine olmaz mı?

Nerede bir rapor hazırlansa iş dönüp dolaşıyor ve Türkiye’deki “hak, hukuk ve adalet” meselesinde düğümleniyor. Bu raporda da esas mesele hukuk ve adalet noktasındaki noksanlıklar değil mi? Türkiye hak, hukuk ve adalet yolunda doğru ve sağlam adımlar atmış olsa; AB yolu tıkanır mıydı?

Milletin menfaati Türkiye’nin AB’ye üye olmasındadır. Bu üyelik siyasetçilerin hareket alanını daraltacak olsa da yine de tercih edilmelidir. Üyelikten uzaklaştıran her adım millet zararınadır vesselam.

Okunma Sayısı: 997
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  10.6.2022 16:32:49

  AvrupaBirliği muhalifleri, AB ile entegre olunca, kendi menfaat ve çıkarları istikametinde kurmuş oldukları fasid ve kayırmaci ve de keyfine ve menfaatlerine göre HAK ve HUKUKU evirip çevirenlerin rahatı ve düzenleri alt-üst OLACAK. ONUN için Avrupa Birliğine "almasınlar" diye, AVRUPA KRİTERLERİNİ savsaklayıp, hep tersinden öküzleri koşuyorlar. İnadlaşma oradan geliyor. Millilik ve maneviyatcılıkla milleti aldatıp, APTAL yerine koyuyorlar ve OYALIYORLAR! Yazık, hemde çok yazık Memleketin kaybettiği kayıp yıllara. Allah c.c yar ve yardımcımız olsun inşaallah

 • S.topuz

  10.6.2022 16:26:19

  Demokrat Pardi ve DEMOKRASİ 'nin isminden bile korkan DEMOKRASİ muhalifleri ve mugayirleri, (Tek ADAM SEVDALILARI) ,ister medyada ,ister açık oturumlarda veya mitinglerinde kesinlikle DEMOKRATLARDAN bir tek KELAM etmeye bile korkuyorlar! Çünkü milleti, çeşitli hile ve hıdalarla öyle bir şaşırttılar,korkuttular ve UYUTTULAR ki, kim gerçek DEMOKRAT ,kim ÇAKMA vatandaşın AYIRABILECEK MECALİ ve BASİRETİ kalmadı.20 senedir (40 sene de denilebilir) uzuuunca bir KIŞ UYKUSUNA YATIRILDI. TEKRAR MİLLETİN Uyanmasından çok çok KORKUYORLAR. Aman dikkatli ve CESUR olun ve SESİNİZ daha GÜR çıksın da vatandaş derin uykudan uyansın artık! Anlayana DAVUL- ZURNA saz, anlamayana DAVUL- ZURNA az! Hele ANLAMAK İSTEMEYENE, oyun havası da, kemençe de,NEY de çalsan, yine de tesir edemezsin. Ne diyelim? Allah c.c islah etsin inşaallah.Amiiin. "Ekmeksiz yaşarım, HÜRRİYETSİZ YAŞAYAMAAAM".Bediüzzaman.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı