"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Nur gençliği ümit veriyor

13 Nisan 2019, Cumartesi
Geçen haftasonu düzenlenen 10. Risale-i Nur Gençlik Kongresi’nde, masa çalışmalarına katkı sağlayan gençler, duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Ahmed Said Gelen - Aksaray: Bu sene 10. Düzenlenen Risale-i Nur Gençlik kongresi, her sene olduğu gibi yine büyük bir heyecan ve şevke medar oldu. Tabiri caizse şevk depomuzu fulleyip memleketlerimize döndük. Emeği geçen ve katılan herkese teşekkür ederiz. Özellikle masa çalışmalarında farklı simaların ve çok parlak fikirlerin, deklarasyonların ortaya çıkması bize bir kez daha, Risale-i Nur’la beslenen gençliğin uyumadığını ve ümidvar olmamız gerektiğini hatırlattı. 

Bu vesileyle başta Yeni Asya ailesi olmak üzere katılan, katılamayan kalbi gönlü bizimle olan ve bu organizasyona ev sahipliği yapan Ankara Yeni Asya camiasına teşekkür eder, hizmetlerinde muvaffakiyetleri için duâ ediyoruz.

Mahmut İlhan – İstanbul : Gençlerle ve tecrübeli abilerimizle katıldığımız Yeni Asya Gençlik Kongresi, geleceğe olan ümidimizi daha da arttırdı. Gençlerin, çalışmalarıyla ön planda olduğu programda emeği geçen herkesten Allah razı olsun inşaallah.

***

Makaleler emek emek yazıldı

Semanur Sert - Isparta: 

Her şeyin çok güzel olduğu, dolu dolu bol istifadeli bol gülmeli bir programdı. Cumartesi günü gerçekleşen masa çalışmalarında yapılan beyin fırtınaları, hissedilen birlik beraberlik ruhu ve ekip çalışması, hem ferdî gelişim hem de uhuvvet açısından çok önemliydi. Herkesin emek emek yazdığı makaleleriyle, farklı bakış açılarından aynı konuyu ele almak, kendimizce doğruyu, yanlışı tartışmak ve Risale-i Nur perspektifinden asıl doğruyu bulmak, yorumlamak ve saatler süren o geniş konuyu özetler derecede maddeler çıkartmak, bizim gibi üniversite gençlerinin edinmesi gereken bir tecrübe. Pazar günü gerçekleşen şölen ise ilâhilerle, karikatürlerle, tiyatrolarla süslenmiş, tamamen özenilerek hazırlanmış gerçekten başarılı bir programdı. Başta bu programda ihlâsı gözeterek görev alan herkes ve bize ev sahipliği yapan Ankara talebeleri, ardından biz çalışırken bizi elleriyle besleyen ablalarımız, farklı şehirlerden bu birlikteliğe ayrı ayrı anlam katan diğer talebeler ve fikirleriyle ufuk açan sevgili masa arkadaşlarımdan Allah razı olsun. 

Seneye yeniden buluşmak duâsıyla. 

Ece İrem Toros - İstanbul: Allah razı olsun hepinizden çok istifadeli bir programdı, hem kendimizi geliştirme, hem de Türkiye’nin dört bir yanından gelen kardeşlerle tanışma fırsatı bulduk. 

Allah hepimizin ilmini arttırsın, Cennetinde buluştursun inşaallah.

Beyzanur Altınbaş - Ankara: Türkiye’nin dört bir yanından gelerek, katıldığımız masa çalışmalarında, farklı milletlere karşı bütünleştirici bir yaklaşımla tartışırken o atmosferde bunu bizzat hissetmek istifademizi arttırdı. İnşaallah Kur’ân ve Risale-i Nur ışığında sunulan reçeteler bu zamanın toplumsal hastalıklarını da iyileştirecektir. Programda emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

***

Biz Yeni Asya’yız

Ayşenur Akay - Mardin: Her geçen yıl daha da güzelleşen bir kongre, Gençlik Kongresi. Şahs-ı mânevî olmanın ruhunu ve şuurunu daha çok hissettik. Neden mi? Önceki yıllarda çoğu şeyle tek bir kişi ilgilenmeye çalışırken bu yıl bir farklılık yaptık. İştirak-i amal-i uhreviye sırrınca vazife taksimi yapacağımız bir organizasyon ekibi kurduk. Her konuda istişare ederek adım attık. Bir kişi her şeyle ilgilenmedi. Herkes kendi vazifesinin ikmali için uğraştı. Neticesi ve meyveleri de haliyle çok güzel oldu elhamdülillah. Genel koordinasyonla biri ilgilenirken, her masaya ayrı bir sorumlu verip irtibatı daha kuvvetlendirmeye gayret ettik. Kitapçıkların hazırlanma aşaması, misafirlerin ağırlanması, kalacak yer, yapılacak yemekler, kongrede yapılacak vazifelerin büyük bir kısmı gençler tarafından organize edildi. Bu dâvâya aidiyet şuurunu kazandık bu programda. Şuurlu Nur Gençliği’nin enerjisiyle neler yapabileceğinin örneğiydi bu kongre. Daha güzelinin olacağına dair ümitlerimiz yeşerdi. Bu gençlikte gayret, şevk ne arasanız var. Nesl-i ati gümbür gümbür geliyor elhamdülillah. Büyüklerimizin tecrübelerinden aldığımız feyizle daha güzellerinin olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz. Ankara, bizi çok güzel ağırladı. Bu programda emeği geçen herkesi tebrik ve duâ ediyoruz. Bunu bir kez daha söylüyoruz. Biz Yeni Asya’yız..

Merve Ulu- Isparta: Günümüzün ve daha önceki dönemlerin büyük problemlerinden biri olan “milliyetçilik” hakkında bizleri araştırmaya, düşünmeye ve çözüm üretmeye yönlendiren, aynı zamanda ekip çalışmasını öğreten güzel bir programdı. Bu program sayesinde Türkiye‘nin farklı şehirlerinden gelen kardeşlerimizle uhuvvetimiz pekişti. 

Bize bu ortamı sağlayan ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

***

İyi ki bu dairedeyiz

Simya Aslan - Afyonkarahisar: Öncelikle Ankara’da masa çalışmalarını düzenleyen abi ve ablalara ayrı ayrı teşekkür ediyorum, hepsinden Allah razı olsun. Bizi çok güzel ağırladılar. Bizim için koşuşturdular, yoruldular. Masa çalışmalarında gayet istifadeli vakit geçirdik. Bolca konuştuk, güldük, eğlendik. Çok güzel insanlarla tanıştım. Seneye de aynı ortamda hep birlikte bulunmak duâsıyla. Son olarak Kübra ablamızın (Ünüvar) sloganıyla bitirmek istiyorum: İyi ki bu dairedeyiz..

Kübra Ünüvar - Isparta: 6 senelik hizmet hayatıma 4 masa çalışması sığdırmak… Her sene farklı bir şevk, farklı bir sevinç… Her defasında katılmaya çalıştığım bu programa sanki ilk defa katılıyormuşum gibi heyecanlanmak… Bu duygular tarif edilemeyecek kadar hassas ve lâtif. Ahir zamanın dehşetli asrında çoğu şeyi, özellikle de nefsini geride bırakıp bu programa iştirak eden gençlerin  azimleri gerçekten takdire şayan. Saatlerce deklarasyon maddeleri hazırlamaya çalışmak, maddeler hazır olduğunda, 5 masadan da yükselen alkış sesleri, her yeni neslin gümbür gümbür geldiğinin bir göstergesi adeta. Katıldığım her sene şunu fark ediyorum, Nur gençliği olduğu sürece ne ümitsizlik ne de herhangi bir olumsuz düşünce  bizim içimizde yer edinemez.. Üstadımızın, “Ne yapayım, acele ettim, kışta geldim; sizler Cennet-âsâ bir baharda geleceksiniz. Şimdi ekilen Nur tohumları, zemininizde çiçek açacaktır” sözüne mazhar olup, bu programa katılan kız ve erkek kardeşlerimi gönülden tebrik ediyorum. Program boyunca bizlerden emeğini esirgemeyen talebelerden ve ablalardan Rabbim razı olsun. Rabbim bizleri bu daireden ve birbirimizden ayırmasın.

***

Şevk alıp, şevk verdik

Şeyda Sultan Zengin - Adana: Her senenin bir ayrı geçtiği masa çalışmaları bu sene de Milliyetçilik konusuyla bizi araştırmalara sevk etti. Köprü okumaları, makale araştırmaları bize daha büyük işler başarabileceğimizi hatırlatıyor. Türkiye’nin dört bir yanından gelen kardeşlerle uhuvveti tesis etmek, belki de en güzel meyvesi bu çalışmaların. Gençlik Şöleni adına lâyık bir organizasyondu. Şevk alıp, şevk verdik. Baharın geldiği bugünlerde Cennet-âsâ baharın da müjdecisi hükmünde oldu. Emeği geçenlerden Allah razı olsun, seneye de katılmak nasib olsun inşallah..

Betül Beyza Çakıcı - Ankara: Gençlik Kongresi’nin heyecanı şehir dışından gelen kardeşlerin gelmesiyle başladı. Aynı amaç için  Türkiye’nin dört bir yanından gelen kardeşlerle önce tanışıldı, daha sonra kaynaşıldı. Bu uhuvvet ortamında çalışmalar, çok daha istifadeli şekilde gerçekleşti. Çalışmalar sonucunda çıkarılan deklarasyonlar gençlerin ne kadar şevkli olduğunun göstergesiydi.

Asuman İşler - Hatay: Katıldığım ilk programdı. Ve gerçekten güzel bir atmosfer oldu, herkese çok teşekkürler. Önümüzdeki senelerde tekrar aynı neşeve heyecanla görüşmek duâsıyla Allaha emanet olun.

Satı Kaya- Konya: Bu yıl 10.su düzenlenen Risale-i Nur Gençlik Kongresi'nde, Üstadımın tariflerinden aldığım cesaretle "caddeleşmek" ve "yüzünü dar kalıplardan bütüne çevirebilmek" kavramlarındaki geniş manayı bir derece yakaladığımı düşünüyorum. Toplumsal hayatta birbirinin zıttı zeminlerde sandığımız insanları, aynı tedrisin önünde müdavim haline getiren bir sır bu. Sokaklara, dar alanlara, kısır tartışmalara talip olmamak, emelinin seninle birlikte batıp gitmeyecek, hayatınla sınırlı olmayan bir zemin üzerine bina olması.. Üstadımın da tesis etmeye çalıştığı uhuvvet ortamı, farklı kimliklerin sadâkatle böyle manevî bir şirketin içine dahil olduğu bir sistem bence, münevver öğrencilerin birbirleriyle fikirlerini paylaştığı bir platform..

Varlığımın kardeşlerimle birlikte bir mana ifade edebileceğini, varolmanın tabiatının 'birlik' üzerine kurulu olduğunu sezdiğimizden belki, böyle ortamlarda kendimden öte bir mana ifade ettiğimi fark ediyorum, tekrarlarına hayırla kavuşmak duâsıyla

Okunma Sayısı: 3001
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı