"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Karanlık kalkışmanın 5. yılı: 15 Temmuz fitnesinin ilacı bu ölçülerde

15 Temmuz 2021, Perşembe
Bediüzzaman’ın Eski Said döneminde başlayıp Risale-i Nur’la devam ettiği eserlerinde dile getirdiği ölçülere kulak verilip gereğine uyulsaydı, 15 Temmuz fitnesi yaşanmazdı. Yıkıcı ve tahripkâr sonuçları hâlâ devam eden bu fitneden çıkışın yolu yine ölçülerde. İşte o ölçülerden bazıları:

- Hükümet içinde hükümetin zararı görüldü. - Din dahilde menfi tarzda kullanılmaz.

- Din başta devlet olmak üzere kimsenin tekeline alınamaz. - Siyaset topuzuyla kalpler ıslah edilemez. - Din adına siyaset yapanların yanlışları, büyük çoğunluğu dinin aleyhine geçirir. - Cemaatlerin işi devlet yönetmek değil, manevî hizmetlerdir.

- Adalet müessesesi hiçbir cereyanın tesiri altına girmez, tarafgirlik kaldırmaz. - Hafiyelerin sözüne adalet bina olunmaz. - Bir masumun hakkı bütün halk için dahi iptal edilemez. - Suç ve ceza şahsîdir. Birinin hatası ve cinayetiyle başkası mes’ul tutulamaz.

- Bir masumu idam etmek mi, yoksa on caniyi affetmek mi daha zarardır?

- Bu çağda devlet ancak Meclis, meşveret ve fikir hürriyetiyle idare edilebilir.  - Riyaset-i şahsiyenin kat’iyen aleyhindeyim. - Meb’us hürdür, hiçbir tesir ve baskı altında olmamak gerektir. - Millet uyanmış; aldatmalar dağılacak, hakikat ortaya çıkacak. - Selâmet-i millet için bir fikrim var: Sulh-u umumî, aff-ı umumî ve ref'-i imtiyaz lâzım.

***

15 Temmuz fitnesinin ilacı bu ölçülerde

Bediüzzaman’ın Eski Said döneminde başlayıp Risale-i Nur’la devam ettiği eserlerinde dile getirdiği ölçüler asrımızdaki maddÎ manevΠhastalıklara ilaç olduğu gibi 15 Temmuz’ların da ilacı.

Bediüzzaman’ın Eski Said döneminde başlayıp Risale-i Nur’la devam ettiği eserlerinde dile getirdiği ölçülere kulak verilip gereğine uyulsaydı, 15 Temmuz fitnesi yaşanmazdı. Yıkıcı ve tahripkâr sonuçları hâlâ devam eden bu fitneden çıkışın yolu yine ölçülerde. İşte o ölçülerden bazıları: * Hükümet içinde hükümetin zararı görüldü. * Din dahilde menfi tarzda kullanılmaz.” * Din başta devlet olmak üzere kimsenin tekeline alınamaz. * Saltanat-ı dünyeviye aldatıcıdır; Âl-i Beyte bile yaramaz. * Yüz elimiz olsa nura ancak kâfi gelir.” * Siyaset topuzuyla kalpler ıslah edilemez. * Din adına siyaset yapanların yanlışları, büyük çoğunluğu dinin aleyhine geçirir.” * Cemaatlerin işi devlet yönetmek değil, manevî hizmetlerdir. * Adalet müessesesi hiçbir cereyanın tesiri altına girmez, tarafgirlik kaldırmaz.  * Hafiyelerin sözüne adalet bina olunmaz. * Hükümet ele bakar, kalbe bakmaz. İhtimale dayalı suçlama yapılamaz. * Bir masumun hakkı bütün halk için dahi iptal edilemez.

Suç ve cezaşahsidir

* Suç ve ceza şahsîdir. Birinin hatası ve cinayetiyle başkası mes’ul tutulamaz. * Bir masumu idam etmek mi, yoksa on caniyi affetmek mi daha zarardır? * İstibdat ne şekil alırsa alsın, isterse meşrutiyet libası giysin, sille vururum. * Bu çağda devlet ancak Meclis, meşveret ve fikir hürriyetiyle idare edilebilir. * Riyaset-i şahsiyenin kat’iyen aleyhindeyim. Şahs-ı mütehakkim değil, meşveretin ruhu olan efkâr-ı amme hâkimdir. * Meb’us hürdür, hiçbir tesir ve baskı altında olmamak gerektir. * Fikren muhalefet hiçbir rejimde suç değildir. Aksine, muhalefet meşrû ve samimî bir muvazene-i adalet unsurudur. * Millet uyanmış, mugalâta ve cerbezeyle iğfal olunsa da devam etmeyecektir. Feveran eden efkâr-ı umumiye ile o aldatmalar ve mugalâtalar dağılacak ve hakikat meydana çıkacaktır inşaallah. * Selâmet-i millet için bir fikrim var: Sulh-u umumî, aff-ı umumî ve ref’-i imtiyaz lâzım. 

Okunma Sayısı: 2950
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı