"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Mevlid-i Şerif heyecanı...

07 Kasım 2019, Perşembe 20:28
Hazret-i Muhammed’in -Aleyhissalatu Vesselam- doğum gecesi olan Mevlid gecesi 8 Kasım Cuma akşamı ibadet ve dualarla idrak edilecek.

Mevlid Kandili

Mübarek geceler Kur’ân’da var mıdır?

Bediüzzaman, Mevlid-i Nebevi hakkında ne diyor?

Levlake levlak hadisi üzerine

Risale-i Nur Külliyatı'ndan Mektubat isimli eserden 19. Mektup'u okumak için tıklayınız

***

Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed’in (asm) -Aleyhissalatu Vesselam- dünyaya teşrifi dolayısıyla Rebiyülevvel ayının 12’nci günü idrak edilen Mevlid Kandili, İslâm dünyasının önemli gün ve geceleri arasında yer alıyor.

Mevlid-i şerif ve dua okutulacak

Sözlükte “doğum yeri ve zamanı” anlamına gelen mevlid, İslâm Medeniyetinde özellikle Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in -Aleyhissalatu Vesselam- doğumunu, bu kapsamda yapılan etkinlikleri ve yazılan eserleri ifade etmek için kullanılıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce Mevlid Gecesi dolayısıyla çeşitli faaliyetler düzenlenecek. İstanbul’da Eyüp Sultan ve Fatih, Konya’da Kapu, Isparta’da Ulu ve Elazığ’da Yeni Mahalle camilerindeki özel programda, Kur’ân-ı Kerîm, Mevlid-i Şerif ve duâ okutulacak.

Tesislerimizde Mevlid programı olacak

8 Kasım Cuma akşamı mübarek Mevlid Kandili vesilesiyle Yeni Asya Gazetesi Güneşli Tesislerinde Mevlid programı düzenlenecek.

Program saat 20.00’da yatsı namazıyla başlayacak, 22.00’da hatim duâsı ve tebrikleşme ile bitecek.

Akşam 19:30 ile 20:00’da Yenibosna Metrobüs durağından gazete binasına servisler kalkacak.

Programa bütün okuyucularımızı bekliyoruz.

***

Hoş geldin yâ Resûlallah!

Başımıza Hoş Geldin

Hoş geldin Ya Resulallah; aramıza, evimize, gönlümüze hoş geldin. Dünyamıza, çağımıza, bağımıza, başımıza hoş geldin!

Bir nur halesi gibi ezelden beri yürüyüp geldin; kâinatı şenlendirdin, varlıkları bereketlendirdin, kavimleri feyizlendirdin, ümmetini nurlandırdın, günahkârları umutlandırdın!

Çünkü sen kâinatın baş tacısın, mevcudatın sebebisin, insanların efendisisin!

Çünkü sen öyle bir nursun ki, kâinat kitabının kâtibinin kaleminin mürekkebisin. Sen âlemin hem çekirdeği, hem meyvesisin! Sen mevcudatın ruhusun, kâinatın vicdanısın, dünyanın aklısın!

Biz günahımızdan kopup sana gelemedik ya Resulallah.

Ama sen bize hep geldin. Hep geleceksin. Bizi günahımızla baş başa hiç bırakmadın, hiç bırakmayacaksın! Nitekim Kur’ân’ın diliyle sen, bizden birisi… Bize çok düşkün, çok şefkatli ve çok merhametlisin.

Ya Resulallah! Ne esef vericidir ki, biz, sana düşkün olamadık! Biz, seni bilemedik! Biz, sana gelemedik!

Bizim yüzümüz yok sana gelmeye! Biz haddimizi çok aştık!

Biz kendi nefsimize düştük! Biz kendi kuyumuza düştük!

Sen Müjdeyle Geldin

Bizim yüzümüz olmasa da, sen dünya dolusu rahmetle geldin!

Biz günahkâr olduk; sen müjdeyle geldin. Biz isyankâr olduk; sen afla geldin. Biz zulümkâr olduk; sen mürüvvetle geldin!

Bin dört yüz küsur yıl önce, sen doğmadan, dünya koyu bir karanlıkta boğuluyordu. Zulüm sıradanlaşmıştı. Gecelerin sabahı olmuyordu. Cahillik akıllı insanı kötü avlamıştı.

Bin dört yüz seksen altı yıldan beri ufkumuz aydınlık bizim artık elhamdülillah. Karanlık mecâzî oldu, aydınlık hakîkat artık.

Hakikat güneşi tüm kâinatın semasında bu gün!

Ya Resulallah! Senin kutlu ismin ve getirdiğin nur doğudan batıya her yere ulaştı, her yeri zaptetti bu gün. Devir Senin devrin, zaman Senin zamanın. Çağa hâkim olan Sensin. Dünyayı elinde tutan Sensin. İnsanlığı ayakta tutan Sensin.

Bu gece Senin (asm) doğumunun sene-i devriyesi. Senin (asm) aramıza, kalbimize, dünyamıza gelişini bir kez daha tebrik ediyoruz ya Resulallah. Sana (asm) ve Senin âl ve ashabına kâinâtın zerreleri sayısınca salât ve selâm olsun.

Mevlid Kandili

Sen doğduğun gün, kâinat ve kâinatın her bir zerresi görülmemiş bir sevince gark oldu. Karanlıklar bir anda nurla yırtıldı, doğudan batıya her yer nurla doldu. Putlar devrildi. Tapılan ateşler söndü, kutsanan göller kurudu. Îrân’da Kisrâ’nın sarayının on dört sütunu çatır çatır yıkıldı. Gökten bir yıldız doğdu ve yıldızlar salkım saçak yere doğru eğildiler.

O an, kâinâta şân ve şeref veren kâinâtın Efendisi ve dünyanın ve ahretin Güneşi Hazret-i Muhammed Aleyhissalâtü vesselâm dünyaya teşrif buyurdu.

Bu gece Mevlid Kandili

Bu gece, Peygamber Efendimiz’e (asm) bîatımızı yenilemeli, onu Salât ve selâmlarla çok anmalıyız. “De ki: “Eğer Allah’ı seviyorsanız, bana uyun ki, Allah da sizi sevsin.” Âyeti gereğince Peygamber Efendimizin (asm) sünnetine göre yaşama azmimizi ve aşkımızı canlandırmalı, yaptığımız dua ve zikirlerle, ömrümüzün son nefesine kadar yaşama niyetinde olduğumuz sünnet-i seniyye ile hem Allah’ın rızasına, hem de Resûlullah’ın (asm) şefaatine mazhar olmaya çalışmalıyız.

Mevlid Kandilinizi tebrik ederim.

Yeni Asya Yazarı Süleyman Kösmene

Etiketler: mevlid-i şerif
Okunma Sayısı: 1964
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı