"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Çok âşığın var diyorlar

İbrahim Aktaşcı
17 Ekim 2023, Salı
Vaktiyle, memleketin birinde, sürüdeki koyunlarından birini köpeği Karabaş’a hediye eden bir çiftçi, miras meselesi hakkında kadıya danışmak için huzura varır: “Kadı Hazretleri, olur da Karabaş ölürse hediye koyun kime düşer?”

Çiftçinin saflığından faydalanmak isteyen uyanık kadı, “sorduğun isabet oldu, miras benim, koyun bana aittir” der. 

Kadıdan bu cevabı beklemeyen çiftçi şöyle karşılık verir: “İyi de Kadı Hazretleri, sen bizim Karabaş’ın nesi oluyorsun ki?” 

Kıssadan hisseden değil, Karabaş’ın miras hissesinden bahsedelim.

İslam âleminin kanayan yaralarından biri olan Filistin meselesi bugünlerde yine gündemde…

Neredeyse her yıl Filisten’e ayrı bir saldırı gerçekleştiren İsrail, ilk defa bu seferinde zulmüne dünyadan destek buldu.

Uluslararası basın Hamas’ın saldırılarını gerekçe göstererek İsrail’e destek veriyor. Türkiye’de ise bir taraftan mülteci ve Arap düşmanlığının etkisiyle ve öte yandan da mazide Filistin’dekilerin Yahudilere toprak satmış olması meselesinin etkisiyle İsrail’in zulmüne taraftar olanlar var.

Filistinlilerin vaktiyle Yahudilere toprak satıp satmadığı tartışmalı. Bir an için bugün zulüm gören bazı Filistinlilerin geçmişte Yahudilere arazi sattığını kabul edelim. Bu kabul, İsrail’in cinayetlerini haklı kılar mı?

Filistindekilerin geçmişte Yahudilere sattığı araziler, hikâyemizdeki çiftçinin, köpeği Karabaş’a hediye ettiği bir adet koyuna tekabül ediyor. Oysa İsrail bugün, gözünü bütün bir sürüye dikmiş durumda.

Topraklarından çıkarılan ve katledilen Filistinliler; başta Müslüman ülkeler olmak üzere tüm dünyaya şu soruyu soruyor: “Bu topraklar bizim değil mi?”

Filistin, bugüne kadar her kime bu soruyu sorduysa, ona; “hayır, bütün koyunlar Karabaşındır” denildi.

Her ne sebeple olursa olsun, İsrail’in zulmü karşısında en azından kalbiyle bile buğzetmeyen ve “Filistin bizim meselemiz değil, onlar zaten hak etmişti” diyenlere biz de şu soruyu soralım: “İyi de kardeşim, siz Karabaş’ın nesi oluyorsunuz ki?”

“Koyunlar Karabaş’ın değildir” diyenlere gelince; onlar da ne yazık ki seslerini duyuramıyorlar. Üzülerek tecrübe ediyoruz ki başta Twitter (X) ve Instagram olmak üzere neredeyse tüm sosyal medya platformları, İsrail’i lanetleyen gönderileri anında kaldırıyor ve içerikleri engelliyor. 

Zulmü “dil ile engellemek” kabilinden olan protesto gösterileri ise tilkinin zulmüne karşı kümesin duvarına “tilkiye hayır” yazmak kadar faydasız.

Peki, Müslüman ülkelere her daim sağır olan kulakları nasıl insafa getireceğiz? 

Hürriyet ve demokrasiyle: Türkiye yalnızca coğrafi konumu itibariyle Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlamıyor. “Bizim hürriyetimiz, umum âlem-i İslamın hürriyetinin mukaddimesi ve bir basamağı çünkü.”

Türkiye’nin demokrasisi; kulak ile burun ve boğaz arasındaki “östaki borusu” hükmünde. Türkiye’de demokrasi iyi işlemeyip, hürriyet kısıtlandığında; östaki borusu tıkanıyor ve Batı ile İslam Ülkeleri arasındaki basınç dengelenemiyor. Böylece işitme kaybına uğrayan Avrupa, dengesini kaybeden ve başı dönen âlem-i İslam’a karşı sağır oluyor.

Türkiye bugün demokrasisi kaliteli bir AB üyesi olsaydı, Filistin meselesinde ortalığı ayağa kaldırırdı. “Demek, Türkiye’deki istibdat aslında Asya’nın hürriyetine de bir set ve perde çekiyor.” 

Bugün İslam İşbirliği Teşkilatına üye 57 devlet bulunuyor. Âlem-i İslamın “57 tek adam” ile değil de milyonlarca Müslüman tarafından hep birlikte yönetilmesini isteyen çok hürriyet âşığı var. Ve elbet bir gün kavuşacağız…

Okunma Sayısı: 1593
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  18.10.2023 18:17:27

  ..."Şark husumeti, İslâm inkişafını boğuyordu; zâil oldu ve olmalı. Garb husumeti, İslâm'ın ittihadına, uhuvvetin inkişafına en müessir sebebdir, bâki kalmalı. Birden meclisten tasdik emareleri tezahür etti. Dediler: "Evet ümidvar olunuz, şu istikbal inkılabı içinde en yüksek gür sadâ, İslâm'ın sadâsı olacaktır!" Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Tarihçe-i Hayat - 133

 • S.topuz

  18.10.2023 18:16:19

  La tehzen, innallahe meana! Vallahü alâ külli şeyin GADÎR! "Allah'ü yütimmi NURİHİ, velev kerihel KAFİRUN!" "Allah c.c NUR'unu tamamlayacaktır, onlar istemese de." Israrla ve devamlı olarak Fiilî ve kavlî Dua ile şifanın kapısını aralayacağız, inşaallah🌹 اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ اٰخِرِ الزَّمَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ الْمَس۪يحِ الدَّجَّالِ وَ السُّفْيَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنَ الضَّلَالَاتِ وَ الْبِدْعِيَّاتِ وَ الْبَلِيَّاتِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النَّفْسِ الْاَمَّارَةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شُرُورِ النُّفُوسِ الْاَمَّارَاتِ الْفِرْعَوْنِيَّةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النِّسَٓاءِ ...Tesbihatdan! Duaya ve Sabra devam! "İnnallahe meassabirîn." Allah c.c Sabreden ve müsbet hareket ederek HAK ve HUKUKUNU MÜDAFAA EDENLERLE BERABERDİR! ZALİMLER için yaşasın CEHENNEM! 🌷🤲🌷😔😭😤💗🌙☝️

 • Aysuna

  17.10.2023 14:02:03

  🌺🌺🌺🌿🌿👍🏻

 • abdurrahman

  17.10.2023 12:29:58

  Maşallah güzel bir yazı olmuş. Tebrik ederim.

 • tekinsahin

  17.10.2023 10:40:28

  Muazzam, muhteşem.

 • Oğuz Yiğiter

  17.10.2023 08:53:25

  Varsın muasır ve muhataplarım beni anlamasa da tarihe ve arşivlere not düşmek adına asrın sahibinin teşhislerini güncelleyip kamuoyuna arz ediyorum manasındaki makaleleriniz çok değerli bir hizmet. Kaleminize yüreğinize güç kuvvet. Tebrikler, dualar...

 • Müjdat Bayar

  17.10.2023 08:45:51

  Alla razı olsun. Yazılarınızı beğenerek okuyorum.

 • Salih baş

  17.10.2023 07:55:59

  İslam âlemi o üç büyük düşmanını yenmediği müddetçe zor

 • Salih baş

  17.10.2023 07:53:59

  Zor iman ve Kur'an hakikatları hizmeti Risale-i Nur bütün İslam alemine ulaşmadığı müddetçe zor

 • Neslinur

  17.10.2023 07:20:50

  Maşallah. Emeğinize sağlık. Filistin meselesine çözüm önerileri, ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi. Çerçeveletip duvara asılacak yazı.

 • fikret aydoğdu

  17.10.2023 02:19:00

  Önce " inşaallah" diyorum.Sonrasında ise imtihan gereği Allah (cc) 57 islam ülkesine ne güzel bir ödev vermiş ki; ne hocası ne talebesi işin içinden çıkabiliyor.Rabbim ne güzel. " dert " yaratmış değil mi? " maşaallah ".

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı