"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Darbe mağdurlarının dramı

İbrahim ERSOYLU
08 Kasım 2019, Cuma
Uğursuz 15 Temmuz darbe teşebbüsü üzerinden üç yıldan fazla bir zaman geçti. O süreçte yetkililerin ifadesiyle at izi ile it izi birbirine karıştı, suçsuz nice masum insanın canı yandı.

O süreçte banka hesabı, cep telefon kaydı, istihbarat raporu gibi gerçekte hukukî delil sayılmayan gerekçelere dayanarak alınan siyasî kararlarla on binlerce kişi, darbe ile ilişkisi var sayılarak KHK’larla kamu vazifesinden ihraç edilmiş ve tutuklanmışlardır. Hapisten kurtulanlar aile fertleriyle birlikte “ağaç kökü yesinler“ denilerek parasız, pulsuz sokağa atılarak adeta Suriyeli sığınmacılardan beter bir sefalete mahkûm edilmişlerdir.

Bunlardan önemli bir kısmı, o zamanlardan bu yana aile fertleriyle birlikte yakın akrabalarının yardımı ile ağır şartlarda hayatlarını sürdürmektedirler.

Özel sektör, “maliyecileri üzerime gönderirler, beni perişan ederler” korkusu ile bu zavallılara iş vermeye yanaşmamıştır. Daha sonraki yıllarda hasbelkader karın tokluğuna iş bulanlar, içler acısı durumlara düşmüşlerdir. Pazarcılık yapan hâkimler, çaycılık yapan daire müdürleri, eşya taşımacılığı yapan komiserler, tezgâhtarlık yapan öğretmenler vs.

İslâm ve evrensel hukuka göre insanlar, suç işlediklerine dair kesin deliller ve buna dayanan âdil mahkeme kararları bulunmadıkça masum sayılırlar. Onlardan hak ve hürriyetleri alınamaz. Yine İslâm’a (adalet-i mahza/ katıksız adalete) göre bir kişinin hakkı, onu rızası olmadan toplumun menfaatine feda edilemez.

Kendini suçsuz, darbe teşebbüsü ile ilgisi olmadığına inanan on binlerce, yüz binlerce insan, yetkililerin gadrine uğradığı ve zulmen hapiste tutulduğunu düşününce, bu düşüncenin onun kişiliğinde yol açacağı depresyon ve yıkım nasıl düzeltilecek, devlete ve bu işe sebep olanlara karşı besleyeceği kin ve düşmanlık nasıl izale edilecektir?

Bunlar dışarıya çıktıktan sonra tıbbî tedavi alsalar dahi, uzun yıllar psikolojilerinin düzelmesi, eski normal hayatlarına dönmeleri pek kolay olmayacaktır. Belki de çoğu toplumun sosyal bir yarası halinde hayatını sürdürecektir.

Bir de bu işin büyük bir manevî vebali vardır. Bu işe sebep olanlar bu vebalin hesabını ahrette nasıl ödeyeceklerdir?

Son söz: Türkiye artık normalleşmeli, adaleti ve hukuku uygulamaya koymalı; suçu hukuken, gerçek delillerle sabit olanların dışındakileri, kanunî düzenlemeler yaparak bir an önce hürriyetlerine, aile ve akrabalarına kavuşturmalıdır. Bunlardan kamuda çalışanlar eski vazifelerine iade edilerek hakları geri verilmelidir.

Bunu talep etmek, darbecilere arka çıkmak şeklinde algılanmamalıdır. Değil vatandaşlarımız ve din kardeşlerimiz, gayr-i Müslimler de mazlum olursa, onların hakkını müdafaa etmenin insanî ve İslâm’î bir vazife olduğunu unutmamak lâzımdır. Eğer bu vazifeyi yapan birileri olmazsa İlâhî azabın herkesin üzerine inmesi kaçınılmaz olur.

Okunma Sayısı: 5023
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ahmet

  8.11.2019 23:34:32

  Türkiyede her 10 senede bir inançlı insanlar gerçek demokratlar devletten tasfiye edilerek zulme uğruyor. Bu kimin işine geliyor acaba. Ülke ekonomisiyle demokrasisiyle geriye gidiyor.

 • Ali R. Yardimoglu

  8.11.2019 20:25:15

  Sayin Ibrahim Ersoylu kardasim, Sizin yaziniza yorum yazmistim, altinda cikmis; lakin yeterli goremedim ve bu zamanda, hele orada, hak ve hukuk ve insaniyyet ve Islam merhameti adina, bu cesur yaziyi yazmak, ancak RN' u tam sindirmis, karakteri tecessus etmemis, celik gibi kuvvetli ve cesura Allah nasib eder veya yazani oyle eder. Bu makaleyi yayinlayan gazeteyi de, sizi de, tekrar tebrik ederim. Hem burada, hem ahiret de, buna sahidlik icin, bazi arkadaslarimla, gazetede bildigim ben de adresi olanlara, gonderiyorum. SA.

 • Mustafa

  8.11.2019 17:47:16

  Abi bunlar kurunun yanında yaş da yanar diyorlar... (yakın akraba ve vijdanını kaybetmiş müslümanım diyen birçok kişi öyle diyor...)böyle diyenler bilmiyorlarmı yaş ın üzerine bile bile benzin döküp yaktılar... bunları bildikleri halde daha destek verenleri allahın adaletine havale ediyorum...

 • HÜSEYİN İLHAN

  8.11.2019 15:55:48

  Öğrendiğim dini hakikatler,lisedeki hukuk derslerine ilaveten okumuş olduğum uluslarası bölümü nedeniyle gördüğüm birçok hukuk branşı ve altı onluğa gelen yaşımın tecrübeleri ile bir kişi bir kişinin(müslüman,hrıstiyan,musevi veya putperest)hakkına giriyorsa ben o haksızlık karşısındayım. Ülkemin huzuru,gelişip ilerlemesi,insanların birbirine karşı hürmet ve sevgisi ancak ve ancak HAYATINDAN EMİN OLMAK,TEMEL HAK VE HÜRRİYETLERİNİN KANUNLARIN TEMİNATI ALTINDA OLMASINA GÜVENİ VE ŞAŞMAZ İANANCIYLA MÜMKÜNDÜR. Fakaat haksızlıklar üzerinden nevzuhur eden ve daha icraatlarının ilki olan MATRAH ARTTRIMI haksızlık ve zulmüyle işine giriş yapanların ,akçeli işlerdeki maharetlerini hak-hukuk ve adalet ile demokraside ise eksi çekenlerin hali hem bu dünya hem ukbada rezil ve zelil olmaktır. Mağdurlarmı evet onlar yüce rabbimizin mükafatına muhatap olacaklarına imanım tamdır.

 • erhan

  8.11.2019 13:23:40

  Darbeyi yapanlar net bir şekilde ortada iken, bunu masum mazlum insanların üzerine yıkmak, geçmişte yaşanan yanlışların üstünü örtmeye çalışmaktır. hatırlarsanız, bir devlet büyüğümüz "haberdar olup kaçanlar kaçtı, kaçamayanlar bu tuzağın içine düştü" demişti. şimdi kim kime, neden tuzak kurdu, çıkıp açıklanması lazım. bu masum mazlum insanlara yapılan zulümlerden dolayı ve bu zulümleri, menfaat, çıkar, makam mevki için bile bile alkışlayanlardan dolayı biz millet olarak asla iflah olamayız. bu yanlıştan derhal dönülmesi, suçu günahı olmayan insan derhal işlerine iade edilmelidirler. aksi halde bu bir tiyatrodur görüşü daha çok taraftar toplayacaktır.

 • ceyhan

  8.11.2019 09:32:45

  Aynen. Binlerce masumu hapse atmak için kumpas kuranlar Adli İlahi Mizanına hazırlansın.

 • Abdullah Tunç

  8.11.2019 07:28:36

  Sayın Ersoylu,sizler bir neticeyi orta ya koymuşsunuz.Yazdıklarınız doğru ve aynıyla vaki ve daha nasıl sonuçlar doğuracağı belli değil.Büyük bir mağ durlar topluluğu var ve büyük bir tramva geçirdikleri de kesin.Sadece içerdekiler değil,dışardakilerin de sıkıntı içinde oldukları bir vakıadır. Yalnız unutulmaması gereken bir husus .bu noktaya nasıl gelindiği... bunda yılların yanlışlıkları yok mu ?hataları,kusurları yok mu? Siyasi he deflere odaklanma,bidalara müsama ha,tevilat ve tahribat üzerine kurulu meslek ve meşreplerin payı yok mu?Seçmen kitlesinin parti seçim ve ter cihlerinin rölu yok mu?Hak ve hukuk konusunda toplumun hassasiyetlernin törpülenmesinin etkisi yok mu? Yani kısaca umumi bir hata,umumi bir bela yı getirdi diyemez miyiz.Bilhasa Nur camiasının siyasi istikametinin tesiri yok mu? Devletler bile siyasi istika meti kaybettikleri zaman asırlarca istibdat içinde hayat sürdükleri tarihi bir hakikattır.Her meyse...Allah sonu muzu hayır eylesin.

 • Ali R. Yardimoglu

  8.11.2019 04:22:32

  Sizi ve yazinizi ve yayinlayan bu gazeteyi, hem Hakk ve hukuk ve insanlik, hem halis muslumanlik adina, tebrik ederim. Bu yaziyi ve yazanini ve yayinlayanini, 2 cihaninda da ihya eyle, Ya Rabbi.....

 • Müslüm

  8.11.2019 00:11:25

  Buda geçer ya hu diyerek sabreden masumlar için . Allah rızası için Adalet...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı