"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

30 yıl sonra

Kâzım GÜLEÇYÜZ
03 Ocak 2021, Pazar
Bugün, 3 Ocak 1990’da maruz kaldığımız iç darbenin yıldönümü. O son derece üzücü hadisenin üzerinden tam 30 yıl geçmiş.

O gün, Yeni Asya camiasının 20 senelik birikimi elinden alınmış; gazetesi, yayınevi, matbaası ve binası gasp edilmiş; çalışanlarının büyük bir bölümü kapı dışarı edilmişti.

Soğuk ve karlı bir gündü. Her gün olduğu gibi mesaiye başlamak üzere gazetenin Yenibosna’daki binasına gittiğimizde, binanın polis kordonuna alındığını gördük ve içeri alınmadık. Senelerce birlikte çalıştığımız bir grup, müessese yönetimine el koymuş ve yolunu ayırdığı bizlere kapıyı göstermişti.

Hadisenin bu noktaya gelmesini önlemek ve ihtilaf konusu meseleleri müsbet bir neticeye bağlamak için meşvereti kısa aralıklarla peş peşe toplayan cemaat, bir taraftan da böyle bir neticeye karşı sıfırdan yeni bir müessese kurmanın hazırlığını yapmıştı.

O hazırlıkla Cağaloğlu’nda yeni bir yer kiralandı. Gerekli bilgisayar ve teçhizat tamamlanıp işe konuldu ve iki hafta dolmadan, 15 Ocak günü Yeni Asya tekrar çıkmaya başladı.

Darbeye maruz kaldığımız güne kadar gazetemizin adı Yeni Nesil’di, gasp edildi.

Yeni Asya ile yola devam ettik. Dergilerimiz ve kitap neşriyatımızla birlikte. Külliyatın ayet-hadis mealli, dipnotlu ve lûgatçeli olarak neşri de ilk kez o dönemde gerçekleşti.

3 Ocak darbesi, 12 Eylül ürünü ANAP’ın iktidar olduğu, ancak inişe geçtiği bir dönemde yapılmıştı. Mesut Yılmaz’ın ve dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun bu operasyonla çok yakından ilgilendiklerini biliyoruz. 

Ve ANAP, 20 Ekim 1991 günü yapılan seçimde sekiz senelik iktidarını kaybetti.

Keza o darbede kullanılanların her biri ayrı bir yere dağıldı ve el koydukları müesseseler de hiç kimseye yar olmadı, hayır getirmedi.

Ama o darbeyle herşeyi elinden alınan Yeni Asya, sıfırdan başlamak durumunda bırakıldığı yolculuğuna bugün de devam ediyor.

Sonraki dönemlerde de hiç eksik olmayan dahilî ve haricî hücumlara, amansız taarruz ve zorlu fitnelere, ekonomik tazyiklere, tavizsiz istikrar çizgisinden saptırma çabalarına, her koldan yürütülen karanlık algı operasyonlarına ve psikolojik saldırılara rağmen...

3 Ocak’ın 30. yıldönümünde bir defa daha tekrarlıyoruz ki: Hiçbir beşerî güç, bu nurlu kervanı ihlas ve istikamet çizgisindeki kararlı yürüyüşünden alıkoyamayacak inşaallah...

Okunma Sayısı: 4705
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Arif Altay

  3.1.2021 22:17:13

  Cadde-yi kübra mesleğimizden ayrılanlar zındıkaya "BİLEREK" yardım ettiler. Şahsen hakkımı helal etmiyorum.

 • Sezai MUMCU

  3.1.2021 19:44:04

  Insani insanliktan cikartan IMANSIZLIK bir elektronik beynin sahip oldugu bilgilerin TAMAMI DAHI kullanilarak ortadan kalkmiyor. Bunun icin bilgisi muhtelif ilimleri haiz YÜZ ALLEME kadar yüksek olan IMANINI KAYBETMIS BIR VARLIK insan suretinde bir SEYTANDAN baska birsey degildir. IMANLI insan Büyük Günah dahi isleyebilir ama TÖVBE EDER INSAN KALIR. ALLAH'A IHANET EDEREK IMANINI KAYBETMESINDEN ZEVK DUYUP NEMALANAN insanligini kaybetmis esfelisafilin bireyi HIZBUSSEYTAN herkese ZARARDIR

 • Ramazan AYDIN

  3.1.2021 16:12:52

  Kazım abi; çok yüzeysel bildiğimiz bu gasbın tafsilatını bilahare sizlerden muhakkak öğrenmek isteriz.Onların gayesi; hizmet değil, adeta zimmete geçirmekmiş.Selamlar

 • Ali Kiren

  3.1.2021 15:35:18

  İnsaallah.

 • Ali

  3.1.2021 13:09:18

  İbret alınsaydı tarih benzer biçimlerde tekrarlar mıydı? İfrat tefriti netice verir.Siyaset içtihattır en az 2 doğrusu vardır.Bu gerçek meşverete de yansırsa; muhaliflik aykırılığa iftiraka dönüşmeden, en az zararla atlatılır.Bir uygulayabilsek adet ollacak...

 • Osman

  3.1.2021 12:01:45

  Maalesef bu ve benzeri olaylar bitmez Dikkatli ve uyanık olmalıyız

 • Kasım Özdemir

  3.1.2021 11:34:43

  Hüseyin bey vicdanlı ve imanlı gönüllere adalet etmek için düşünmelerine beş yıl yetmedi belki on yıl ' o vicdana ve o imana' yeter!

 • Cnpbzkrt

  3.1.2021 11:19:59

  İstikamet , cennetin taşlı, dikenli, zorlu yoludur ... istikamet , bu gün de yarın da alnı açık vicdanı hür yaşamanın değişmez çizgisidir... Allah yardımcınız olsun... maalesef tarih hep tekerrür ediyor..

 • Özdemiroğlu

  3.1.2021 10:24:19

  Bu günkü dağınıklığın ardında bu manzarayı iyi tahlil etmek lazım. Tehevvüre kapılmadan, hissiyatla hareket etmeden akl-ı selim ile düşünmek durumundayız. Hatta bunun için kısa hacimli bir tartışma platformu bile düzenlenebilir diye düşünüyorum.

 • Rahim

  3.1.2021 10:10:05

  1000 defalarca Amin azizim amin biz bu yolun sarsılmaz yolcularıyız inşallah kıyamete kadar bu hizmet devam etsin

 • H.Osman

  3.1.2021 09:18:46

  Âmin

 • Mevlüt KILINÇKAN

  3.1.2021 08:47:06

  Sayın Hocam, niçin kapalı yazdınız? Mesut Yılmaz ve Abdülkadir Aksu dışında sivil gasbcılardan kimler vardı o gasp ve talan işinin içinde açık açık yazsanız da biz de bilsek bir mahzuru var mı? Ben şahsen bilmiyorum.

 • Menduh

  3.1.2021 07:51:18

  Yaptılarda ne oldu. O makamda tutunabildiler mi? Çıkın sokaklara onları hatırlayan varmı. Ama hak yolun yolcuları istikametine devam ediyor.

 • sozer

  3.1.2021 05:57:48

  Siz de olmasanız, neşriyatta ,habercilikte bu memleket 3.dünya ülkeleri seviyesine geriler.Artık kime inanılır.

 • Sezai MUMCU

  3.1.2021 03:34:58

  Lahikalarda SAKIN SAKINLARLA uyaran merhum ve muazzez Üstadimiz Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin ikazlarina ragmen siyasal cereyanlarin entrikali etkisiyle bazi olumsuz olaylar yine de yasanmis. Yine merhum ve muazzez Agabeyimiz Zübeyir Gündüzalp'in hapishanede falakaya yatirililarak iskence görmesine ragmen VURUN diye mücahidane karsilik vermesi gibi, Yeni Asya hicbir zulm ve adaletsizlikte PES ETMEMIS muhtesem Afyon müdefaasi nin kahramaninin tesbihi ile deri-kan hammaddesiyle ve LAHANA YAPRAGI KADARLA DA OLSA NESRIYAT DEVAM ETMELIYDI. Helaket,felaket ve KIYAMET ASRINDA iyi ki de devam ediyor ve etmeli.

 • Hüseyin İlhan

  3.1.2021 01:23:30

  Hatırlamak istemediğimiz bir vakadır o anki yaşanılanlar.Kalbinde iman,imanıyla şekillenmiş vicdan sahipleri bu tarz bir vakaya nasıl,niçin ve kalpleri sızlamadan nasıl teşebbüs edebilirler diye düşünürüm ve ancak imtihanda olmanın bir hikmeti olarak cevaplamak mümkün. Bu hadiseye dışarıdan müdahil olanların niyetleri bellidir.İster siyasi isterse küfri niyetlerle kısmende olsa hedeflerine ulaşmışlardır.Amma gayesi iman ve kur'an davası olanlar böylesine fitneler için daha hassas,titiz olmaları gerekmezmi.Ne acıdırki son hadiselerde yine darbeci zihniyetin dessaslığı ile imanlı sinelerde ifraza sbebiyet vermiştir. İnşaallah suhulet ve sukunet ile düşünüp,elini vicdanına koyan hak sahibi imanlı gönüller bu yanlışlarından bir an döner.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı