"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Allah’a havale ediyorum”

Kâzım GÜLEÇYÜZ
23 Haziran 2024, Pazar
Hayatın akışı içinde insan zaman zaman canını sıkan üzücü ve nahoş tavırlarla karşılaşabiliyor.

Böyle durumlarda nasıl davranılması gerektiğinin ideal ölçülerini ise, diğer birçok önemli konu gibi yine Risale-i Nur’daki izahlarda buluyoruz.

Meselâ On Altıncı Mektup’ta geçen anekdot:

Bir müdür, Üstad için, sebepsiz olarak gıyabında tezyifkârane, hakaretli ve aşağılayıcı sözler söylüyor. Haberdar olunca “Bir saat kadar Eski Said damarıyla müteessir oldum” diyen Üstad, sonra Cenab-ı Hakkın rahmetiyle kalbine gelen bir hakikatle bu halden kurtulup rahatladığını anlatıyor ve o hakikati de şu şekilde izah ediyor:

“Nefsime dedim: ‘Eğer onun tahkiri ve beyan ettiği kusurlar şahsıma ve nefsime ait ise, Allah ondan razı olsun ki, benim nefsimin ayıplarını söyler. Eğer doğru söylüyor ise, beni nefsimin terbiyesine sevk eder ve gururdan beni kurtarmaya yardımdır.’

‘Eğer yalan söylemiş ise, beni riyadan [gösteriş ve ikiyüzlülükten] ve riyanın esası olan şöhret-i kâzibeden [yalancı şöhretten] kurtarmaya yardımdır.’

‘Evet, ben nefsim ile musalâha etmemişim [barışmamışım]. Çünkü terbiye etmemişim. Benim boynumda veya koynumda bir akrep bulunduğunu biri söylese veya gösterse, ondan darılmak değil, belki [tam tersine] memnun olmak lâzım gelir.

‘Eğer o adamın tahkiratı [hakaretleri] benim imana ve Kur’an’a hizmetkârlığım sıfatıma ait ise, o bana ait değil. O adamı, beni istihdam eden Sahib-i Kur’an’a [Kur’an’ın Sahibi olan Cenab-ı Hakka] havale ediyorum. O Azîz’dir, Hakîm’dir.’

‘Eğer sırf beni sövmek, tahkir etmek, çürütmek nev’inden [cinsinden] ise o da bana ait değil. Ben menfî [sürgüne gönderilmiş] ve esir ve garip ve elim bağlı olduğundan, haysiyetimi kendi elimle düzeltmeye çalışmak bana düşmez. Belki misafir olduğum ve bana nezaret eden şu köye, sonra kazaya, sonra vilâyete hükmedenlere aittir.’”

Bu “eğer”leri sıraladıktan sonra “Madem hakikat budur, kalbim istirahat etti” diyen Üstad, “Ben işimi Allah’a havale ediyorum, şüphesiz ki Allah kullarını hakkıyla görendir” mealindeki Mü’min Sûresi 44. âyetini okuyor ve o vâkıayı olmamış gibi sayarak unuttuğunu ifade ediyor.

Aynı bahsin devamında ise “Fakat maatteessüf sonra anlaşıldı ki, Kur’an onu helâl etmemiş” diyerek konuyu noktalıyor...

Okunma Sayısı: 3325
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Gulam

  24.6.2024 18:21:11

  Evet kardeşlerim; bu zamanda öyle dehşetli cereyanlar ve hayatı ve cihanı sarsacak hâdiseler içinde, hadsiz bir metanet ve itidal-i dem ve nihayetsiz bir fedakârlık taşımak gerektir. …. Cenab-ı Hak, ehl-i imanı ve Risale-i Nur şakirdlerini bu musibetlerin şerrinden muhafaza eylesin, âmin!

 • Mustafa

  23.6.2024 22:01:44

  Haksız eleştiri,iftira,vb.durumlarda hakikati muhataplarına varsa açıklamak sonrada Allaha havale etmek..Cenabı Hak zaten hesabı görecek ,ama bizde hakkımızı dünya da meşru dairede aramalıyız kanaatindeyim...

 • Doğukan Pamir

  23.6.2024 18:03:41

  Allah bes gerisi heves. Allah 'a havale en güzeli... O bildiği hibimusmrle eylesin inşaallah

 • Hüseyin İlhan

  23.6.2024 17:00:58

  Allah razı olsun.Nefsini bu kadar tezyif eden,şahsına edilen iftiralar,hakaretler için böylesine bir bakış ile sahibül kainata hadiseyi havaale ederek,kin garaz ve intikam hisleri beslemeden Kur'an namına ve hizmet-i imaniye adına muhteşem bir duruş gösteren ey aziz üstad SANA BİNLER,MİLYONLAR,MİLYARLAR DUALAR ediyoruz.Zira bizleri imansızlık tehlikesinden,bizleri nefsi hareketten men ediyorsunuz. Hamdolsun sana rabbim.Bizlere böyle bir üstadı nasip eylediniz.

 • C

  23.6.2024 13:23:01

  Allah razı olsun. Hayatta en korktuğum şey "Kur'an affeder mi?". Rabbim, niyetini "acaba Kur'an affeder mi?" Şeklinde duzenleyenlerden eylesin...

 • HÇeşitcioğlu

  23.6.2024 10:24:42

  Kusurunu görmemek o kusurdan daha büyük bir kusurdur. Ve kusurunu itiraf etmemek büyük bir noksanlıktır. Ve kusurunu görse, o kusur kusurluktan çıkar; itiraf etse afva müstehak olur. (Lem’alar, On Üçüncü Lem'a)

 • fa

  23.6.2024 00:32:02

  👍👍👍

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı