"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Demokrat misyonun önü kesilmeseydi...

Kâzım GÜLEÇYÜZ
24 Ocak 2024, Çarşamba
Menderes’in Yassıada’da darbeci arkadaşlarıyla birlikte kendisini ziyaret eden—ve bilahare darbecilerin diğer kanadınca tasfiye edilen—27 Mayısçılardan Numan Esin’in “Kürt sorunu Türkiye’nin en önemli sorunudur. Siz hükümet olarak ne yapmayı düşünüyordunuz?” sualine verdiği “Bizim çözümümüz demokrasiydi. Halka vereceğimiz serbestlikle bu işe bir çözüm geleceği kanaatindeydik. O yönde hareket ettik. Böylece, halkı yönetime ve ülkeye bağlama yolunu seçtik” cevabını aktarmıştık.

DP hükümetinin uygulamaya başladığı bu çözüm Doğu ve Güneydoğu’da ve Kürt nüfusta büyük bir rahatlamaya vesile oldu. Rahmetli Kutlular Ağabeyin zaman zaman tekrarladığı tesbitle, 1950 öncesi dönemde bölgede onlarca isyan çıkmışken, DP iktidarıyla birlikte bunlar bitti, sükûnet ve huzur hakim oldu.

Ama DP hükümetini devirip Menderes ve iki bakanını asarak katleden 27 Mayıs ve sonrasındaki darbeler bu ortamı da bozdu ve sabote etti. 50 öncesinin ceberut uygulamaları darbe dönemlerinde tekrar hortlatıldı. Böylece Demokrat hükümetlerin başlattığı ve kayda değer bir mesafe alınan “devlet-millet kaynaşması” maalesef devam ettirilemedi; tam tersine ilişkiler yeniden tahrip edildi.

Hak ve hürriyet ihlal ve gaspları yine yoğunlaştı, bunların yol açtığı ağır mağduriyetler önceki travmaları tazeledi ve her çeşit istismara açık tepki birikimleri meydana geldi.

“Anarşi ve terörü durdurma” iddiasıyla yapılan 12 Eylül darbesinin ardından sahneye sürülen PKK terörünün azdırılmasında etkili olan en önemli sebeplerden birinin o dönemde Diyarbakır Cezaevinde yapılan işkence ve diğer insanlık dışı muameleler olması, bunun en tipik ve çok çarpıcı örneklerinden biri.

Terörle mücadele gerekçesiyle ilan edilen OHAL rejimlerindeki denetimsiz operasyonlarda terörle ilgisi olmayan birçok insanın mağdur edilmesi, köy boşaltmalar, Kürtçe yasakları vb antidemokratik ve hukuk dışı uygulamalar da.

Bunların biriktirdiği tepkiler zaman içinde siyasete de taşınırken, çoğu rejimin parti kapatma kararlarından kaynaklı isim değişikliklerinin ardından bugün DEM kısaltmalı Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi adıyla ve odağında olduğu bilumum gerilimlerle yola devam eden siyasî hareket böyle ortaya çıktı.

Eğer “demokrasi çözümü”nü ve Kürt nüfus dahil herkesi demokrasi ortak paydasında bir araya getirmeyi esas alan Demokrat misyonun darbelerle önü kesilmeseydi, Türkiye Güneydoğu ve terör ekseninde “Kürt sorunu” diye bir problemle uğraşmak zorunda kalır mıydı?

Okunma Sayısı: 2124
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • demokrat

  24.1.2024 13:46:14

  Demokratlarla nurcular aynı anda bölündü ve parçalandı.Demokratlar bizzat getirilen piyon liderlerle,nurcular da ihtilal sonrası kopan ve ağabeylik perdesi ile tarikatlaşan kimselerle bölündü-parçalandı.Zübeyri çizgi ve Sn.Kutlular'ın feraseti ile Yeni Asya dimdik kaldı,ancak o da zayıflatıldı.Ezcümle durum budur.Çaresizseniz,çareSİZSİNİZ.

 • Vatandaş

  24.1.2024 11:12:57

  Daha da ötesi var siz de biliyorsunuz. IRAK parçlandı.SURİYE parçalandı IRAN da her türlü zorlamalar devam ediyor. TÜRKİYE de işe neler yapılıyor azıcık aklı olan vatanını milletini seven vicdan sahibi insanlar görüyor. Mülteci kampının sonucu ne getirecek görmemek aptallıktır. Tek kişilik derebeylik yönetimi nereye gidiyor görmemek mümkün değil. Ama görüp de görmeme numarası yapanlar niçin görmeme yaptıklarını da bilmemek için aptal zeri zekalı olmak lazım. Dünya menfaati üç beş milyon dolar uğruna vatan millet kan canlar satılmazzzzzzz

 • S.topuz

  24.1.2024 01:01:58

  "Eğer “demokrasi çözümü”nü ve Kürt nüfus dahil herkesi demokrasi ortak paydasında bir araya getirmeyi esas alan Demokrat misyonun darbelerle önü kesilmeseydi, Türkiye Güneydoğu ve terör ekseninde “Kürt sorunu” diye bir problemle uğraşmak zorunda kalır mıydı?" Kalmazdı, evet kalmazdı! Yine aynı karanlık odaklar SİYASÎ ÇÖZÜMÜN önünde devamlı engel olarak ve çengel takarak bu mesele üzerinden SIYASÎ menfaat peşinde koşuyorlar her SEÇİM havasında ve atmosferinde! Aksi halde BARAJI dahi aşamazlarda onun için! Yazık ki ne yazık! Memleketin alî menfaatleri yerlebir ediliyorda hiç kimse farkına bile var(a)mıyor maalesef! Allah c.c basîret ve feraset ihsan etsin ve yar ve yardımcımız olsun inşaallah, Amiiin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı