"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Sıkıntılar tenkitle değil, meşveretle çözülür

Kâzım GÜLEÇYÜZ
25 Temmuz 2021, Pazar
Meşveretlerde sağlıklı sonuçlar alınabilmesi için, hak namına da olsa, Risale-i Nur’da “istibdad-ı ilmî” olarak ifade edilip, ihtilâfların kaynağı olarak gösterilen mütehakkim ve dayatmacı tavırlara meydan verilmemeli.

Böylesi tavırlar olursa da, onlara karşı, imandan kaynaklanan hürriyet-i şer’iyenin neticesi ve gereği olan medenî cesaret ve dirayet gösterilip, fikirler yine dile getirilmeli.

Müzakereler sonuçlandıktan sonra ise, şahsî fikirlere uymasa dahi, meşveret neticesinde alınan karara hep birlikte sahip çıkılmalı ve gereğini yerine getirmek için yine beraberce samimiyetle gayret sarf edilmeli.

Şûrâ müessesesini yıpratacak ve yanı sıra kardeşlik hukukuna zarar verecek yıkıcı ve tahripkâr gıybet ve eleştirilerde bulunmaktan dikkat ve hassasiyetle kaçınılmalı. Her hâlükârda, meşveret kararına saygılı olunup, onu yıpratacak tenkitlerden uzak durulmalı.

Aslında meşveretler, “haklı şûrâ” ifadesindeki manaların hakkı verilerek yapılabilse, ortada niza ve tartışma konusu olabilecek fikir ayrılıkları ve ihtilâflar kalmaz; büyük ölçüde meşrep ve mizaç uyuşmazlığına dayalı ve çoğu enaniyet kaynaklı sürtüşmeler de biter.

İhlâs Risalesi’ndeki “Kardeşlerinizi tenkit etmeyiniz” düsturu izah edilirken dile getirilen “Nasıl insanın bir eli diğer eline rekabet etmez, bir gözü bir gözünü tenkit etmez, dili kulağına itiraz etmez, kalp ruhun ayıbını görmez. Belki (bilâkis) birbirinin noksanını ikmal eder (tamamlar), kusurunu örter, ihtiyacına yardım eder, vazifesine muavenet (yardım) eder. (...) Hem nasıl ki bir fabrikanın çarkları birbiriyle rekabetkârane uğraşmaz, birbirinin önüne takaddüm edip (geçip) tahakküm etmez, birbirinin kusurunu görerek tenkit edip sa’ye (çalışmaya) şevkini kırıp atalete uğratmaz. Belki bütün istidatlarıyla, birbirinin hareketini umumî maksada tevcih etmek için yardım ederler, hakikî bir tesanüd (dayanışma), bir ittifak ile gaye-i hilkatlerine (yaratılış gayelerine) yürürler” manalarına riayet edilmesi, zaten bu neticeyi tahakkuk ettirir.

Bize düşen, birbirimize yardımcı olmak, eksiğimizi tamamlamak, yanlış birşey varsa Üstadın tarif edip uygulamalarını bizzat gösterdiği gibi kırmadan ve incitmeden en uygun şekilde düzeltmeye çalışmak; haklı şûrâ ile ihlâs ve tesanüdü muhkemleştirmek olmalı.

Okunma Sayısı: 2534
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Şerafettin Birol

  26.7.2021 14:34:39

  Selamun aleyküm Tebrikler Allah razı OLSUN. Cenab-ı Hak cümlemizi ihllas-ı tamme ve ihlasın düsturlarını yaşamaya başta nefsimi ve cümlemizi muvaffak eylesin amin...

 • mustafa

  25.7.2021 23:04:25

  Ölçüler belli ve hakiki nur talebesi bunları bilir..Sonrası nefis ve şeytanla imtihandır..Kim hayır ve şer ne yaparsa kendinedir..Umalım ki istikamette kalalım..

 • Necati

  25.7.2021 21:27:34

  Bizim hakiki Üstadımız, Risale-i Nurun sahs-ı maneviyesini temsil eden has şakırlerinin meşvereti ile tesbit ettikleri yolda yürütmektir. Bu şahs-ı manevi Ferid makamının mazharıdır. Inşallah inayet altındadır. Hiç bir zamanda temel meselelerde Umumi meşveretimiz hatalı karar almamıştır. İstikametli tavizsiz çizgisini meşveret ve şûralar ile hep korumuştur. Bundan sonra da Allah'ın izni ile korumaya devam edecektir. Bize düşen bu kararlara ittiba ederek uyarak, şahs-ı manevi içinde kalabilmektir. Yoksa hiç kimse bu dehsetli zamanda istikametini muhafaza edemez.

 • Süleyman Alıç

  25.7.2021 14:32:55

  Teşekkürler kazım bey bizim olmazsa olmazlarımız bu hakikatler. Inşallah bu hakikatlere Yazarımız, Okurumuz, Konuşanımız Dinleyenimiz, Abeyimiz Kardeşimiz Cematimiz Ferdimiz, hep beraber ittiba ederiz de Rabbimde Aradaki ufak tefek sıkıntıları UHUVET VE SUHULETLE kaldırır hizmet-i Imaniye ve Kuraniyede kıyamete kadar sahili selametle devam ederiz Inşallah yoksa Allah Muhafaza Ahirette bunun vebalinden kimse kurtulamaz.

 • Halil İbrahim Karahan

  25.7.2021 07:00:47

  Allah razı olsun

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı