"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bir “yanık kazası”nın mânevî hasılatı

M. Latif SALİHOĞLU
27 Eylül 2021, Pazartesi
Geçtiğimiz Temmuz ayının sonlarına doğru, Anadolu’nun birçok yerinde yangın vak’ası görüldü. Daha çok güney kesiminde ve Akdeniz Bölgesinde orman yangınları çıktı; bir kez daha ciğerlerimiz yandı

Güneydeki yangınlarla eş zamanlı olarak, Anadolu’nun kuzey kesiminde ve daha çok Karadeniz’in sâhil kesiminde sel baskınları vuku buldu. Büyük çapta hem can, hem mal kaybı yaşandı. 

İşte, tam o hengâmede biz de tâlihsiz bir kaza geçirdik. Geniş ve kalabalık aile efrâdı hep bir arada iken, doğrudan kendi hata ve tedbirsizliğim sebebiyle çaydanlık ile kaynar vaziyetteki çay suyu ayağıma devrildi. İki ayağım dizden aşağı yandı. Yer yer 2. dereceyi de aşan yanıklar oluştu.

Tedâvi sürecinde, birçok hali, vaziyeti, duyguyu bir arada ve içiçe yaşadık: Acı, hüzün, keder, sevinç, memnuniyet, gariplik, tuhaflık, vesâire...

Yalova’nın Esenköy beldesinde bulunduğumuz için, gece geç saatte ambulansla Yalova Devlet Hastanesi Âcil Servisi’ne götürüldük. Bir saat kadar serum ve üstünkörü yapılan pansumanlı muameleden sonra taburcu edildik. Memnun kalmadan ve hiç de sağlıklı bir bilgi alamadan, gece yarısı kendi imkânlarımızla geri döndük.

Ertesi gün, pansuman için Esenköy Sağlık Ocağına gittik. Gayet iyi ve insanca bir muamele gördük. Gerek doktor, gerekse hemşire hanım, ellerinden gelen gayreti gösterdiler. Bir hafta boyunca, önce sargılı, sonra açık-sargısız pansumanları titizlikle yaptılar.

Ne var ki, yanık yarası ağır olduğu için, sadece pansumanla iyileşme sağlanamıyordu. Tam teşekküllü bir hastaneye gitmemiz ve bir uzman doktora görünmemiz gerekiyordu. Belde doktorunun tavsiyesi bu yönde oldu.

Biz de öyle yaptık. Fedakâr bir kardeşimizle birlikte Yalova’daki Özel Atakent Hastanesine gittik. Önce, şansımızı Plastik Cerrahi Servisinde denedik. Burada şansımız yaver gitmedi. Servis doktorunun itici davranışı sebebiyle, elimiz boş döndük.

Ardından, aynı hastanenin Cildiye Servisine gittik. Buradaki doktor, ürküten yarayı görür görmez hemen ilgilendi. Pansuman odasına aldı. Yardımcısı olan pansuman uzmanıyla birlikte ölü dokuyu kazıyıp temizlemeye giriştiler. Yanmış dokular temizlendikten sonra, bir güzel sargılı pansuman yaptılar. 10 adet antibiyotik iğnesi verdiler. 2-3 gün arayla da sargılı pansumanı üç kez tazelediler. Geri kalan ve yaklaşık bir ay kadar devam eden açık pansumanları evde yapmamızı tavsiye ettiler. Biz de öyle yaptık. (Ayrılmadan önce, hastane yönetimine gidip fedakâr çalışanlarından dolayı tebrik ve teşekkürlerimizi ilettik.)

Çok şükür, yaralarımız büyük ölçüde iyileşti. Ciddî manada bir sıkıntı kalmadı. Bu süre zarfında, daha çok kitap okuyabildik. Çokça da duâlar aldık. Başından sonuna kadar, hiç şekvâ etmedik, hep sabır içinde şükrettik.

Ayrıca, her üç hastanede tanıştığımız iyi insanlarla çok güzel ve kalıcı dostluklar geliştirdik. Birkaçıyla kardeş olduk. Okuduğumuz imanî hakikatlere dair eserleri tanıttık. Bazılarına hediye ettik. Onlar da okuyup istifade ediyorlar.

İşte, bütün bu manevî güzellikler, yaşamış olduğumuz kaza vesilesiyle vücuda geldi. Gördüğümüz manevî hasılat, yaramızı da, acımızı da büyük ölçüde hafifletmiş oldu. Çektiğimiz zahmet ve meşakkat bitti, rahmet ve manevî ganimet ise devam ediyor.

Okunma Sayısı: 1570
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah Tunç

  27.9.2021 23:17:32

  Muhterem ağabey ve kardeşler! Sevgili yazarımız,Latif Salihoğlu gibi halis ve müstakim yazarlarımız yazılarına ara verip,gerekli bir açıklama da yapma yınca,araştırıp sormak gerekmiyor mu? Tarihin kritik dönemlerinde böyle yazarlara çok ihtiyaç var.Siyasi ve içtima-i hadiseleri,Risale-i Nur'un prensip ve ölçüleri ne göre tahlil ettikleri için bir pusula gibi istikameti gösteriyorlar.Yanlış yerele re gitmemek için zamanın da uyarı vazifelerini yapı yorlar.Onun için bu değer li yazarlarımızı muhafaza hususunda duyarlı olma mız gerekiyor.

 • Latif Salihoğlu

  27.9.2021 20:29:00

  TEŞEKKÜR Şifa duası ve geçmiş olsun dileklerini ileten bütün ağabey ve kardeşlerime bilmukabele selam, dua, hürmet ve muhabbetlerimi sunuyorum. Cümleten Allah'ın rızasına nail olasınız, inşaallah.

 • Musa

  27.9.2021 20:19:41

  Çok geçmiş olsun hocam allah şifa versin

 • mustafa

  27.9.2021 19:38:35

  Geçmiş olsun Latif ağabey..Allahım sana ve bütün iyi insanlara şifalar versin.

 • Said Yüksekdağ

  27.9.2021 18:30:55

  Çok geçmiş olsun Latif Ağabeyim. Rabbim beterinden korusun. Âmin.

 • Ramazan Oruç

  27.9.2021 15:54:40

  Geçmiş olsun Allah manevi derecelerini yükseltsin inşallah

 • Erdoğan Akdemir

  27.9.2021 15:40:57

  Selamün aleyküm Latif abi Allah şifa versin . Geçmiş olsun.

 • Toygar

  27.9.2021 15:28:40

  Büyük geçmiş olsun.

 • Recep ziftci

  27.9.2021 13:23:32

  Abi geçmiş olsun Allah şifalar versin

 • Osman Yıldırım

  27.9.2021 13:01:21

  Latif Bey, Geçmiş olsun Allah acil şifalar versin inşallah. Yeni Asyadaki yazılarınızı başlamanız bizleri son derece memnun etmiştir. İnşallah devam edip istifademize medar olunur. Tekrar geçmiş olsun der Cenab ı Allahtan acil şifalar temenni ederim.

 • Recep günay

  27.9.2021 12:55:04

  Geçmiş olsun

 • Hüseyin Çakar

  27.9.2021 12:18:31

  Allah (C.C) acil şifalar versin muhterem abim.Allah'a emanet olun.

 • Ali

  27.9.2021 11:34:09

  Geçmiş olsun. Rabbim cümle müminleri kaza bela ve musibetlerden korusun. Ayrıca anlayışlı ve ehil sağlıkçılara denk getirsin.

 • Hüseyin İlhan

  27.9.2021 10:39:31

  Geçmiş olsun.Şafii hakiki olan yüce mevlamız şifasını siz ve tüm hasta kardeşlere ihsan eylesin.

 • Zubeyir

  27.9.2021 09:58:18

  Maşallah, tebrikler muhterem abim. Nurların verdiği Kuranî düsturlar ile ne kadar güzel geçirmişsiniz musibet sürecini. Allah ecrinizi ziyade eylesin “ İşte, bütün bu manevî güzellikler, yaşamış olduğumuz kaza vesilesiyle vücuda geldi. Gördüğümüz manevî hasılat, yaramızı da, acımızı da büyük ölçüde hafifletmiş oldu. Çektiğimiz zahmet ve meşakkat bitti, rahmet ve manevî ganimet ise devam ediyor.”

 • Neslinur

  27.9.2021 09:39:22

  Çok muhterem latif ağabey, çok çok geçmişler olsun. Bundan sonraki ysşam sürecinizde rabbim, gelecek olan bütün sıkıntıları sizlerden def ü ref eylesin amin. Sıhhat ve afiyetten ayırmasın. Hürmetlerimle

 • Abdullah Tunç

  27.9.2021 09:25:54

  Çok geşmiş olsun.Rabbim sıhhat ve afiyet ihsan etsin.Şer gibi görünen bu musibet ne kadar güzel neticeler vermiş.İlgili ayet in manası fiilen tezahür et miş.Üstad'ımız,"musibetler rabbani icraatlardır diyor " Öyle ise musibetlere ila hi hikmet ve adalet nokta sında bakmak lazım.Bu nazarla bakmak gerekiyor. Kader ve tevekkül de bunu gerektiriyor.Selam ve muhab betlerimle.

 • Muhammet

  27.9.2021 08:30:23

  Çok büyük geçmiş olsun Allah acil şifalar versin inşallah

 • Ahmet Fevzi OKURER

  27.9.2021 07:41:24

  Allah şifa versin.Geçmiş olsun.

 • Ali R. Yardimoglu

  27.9.2021 07:31:18

  "Lillezine Amenu Huden ve Şifaun" Allahım, ne kadar aciz ve nariniz, Allahumme ecirna min an- nar.. Büyük geçmiş olsun.

 • Feyzullah Ayhan

  27.9.2021 06:38:08

  Allah acil şifalar versin.Hayat, hastalıklarla, musibetlere karşı şükür ve sabır göstermekle tasaffi eder. Geçmiş olsun kefaret-i z Zünıup olsun.

 • Tevfik Şamlı

  27.9.2021 06:30:34

  Maddi Müsibeti manevi kazanca tebdil eylemek Allahın lutfu ile iman ehlinin kazancı..Geçmiş olsun. Allah şifa versin

 • Nihat

  27.9.2021 06:02:37

  Geçmiş olsun. Günahlara kefarettir inşallah.

 • Cemal özkaya

  27.9.2021 05:38:07

  Yazları izin alıp tefekkür dolu yazılar yazardınız. Yokluğunuzu bir arkadaş sordu böyledir herhalde demiştim. Allah şifalar versin. Sabır nasip etsin. Geçmiş günahlarınıza kefaret olur inşallah

 • Ali TAM

  27.9.2021 03:59:00

  Keske bu YAZIYI hastahane asamasinda bize ulastirsaydiniz. Hasta Ziyareti sevabi alamasak da, Hasta icin sifa dualari ederdik. Ya Rab sifa dualarina muhtac olduklari halde hallerinden bahsetmeyen tüm kullarina zaman ve mekan haricinde sifalar ihsan eyle. Sen sana yapilan dualarin kabulunu Mazi-Hal ve Istikbali kabza-yi kudretinde tuttugun ve tasarrufun dahilinde oldugu icin öyle kabul eyleyerek muhtac kullarina acil sifalar ihsan eyle. ŞAFİ ancak Sensin!

 • R.Kalyoncu

  27.9.2021 01:41:35

  Çok geçmiş olsun. Cenab-ı Hak görünür görünmez kazalardan muhafaza buyursun..

 • hayreddin ekmen

  27.9.2021 01:08:56

  Latif ağabey, büyük geçmiş olsun. Allah şifalar versin. Ben de çocukluğumda, mangalda fokur fokur kaynayan çaydanlık devrilip iki ayağımı bilekten aşağı yakmıştı. Annem çoraplarımı çıkardığında çorapla beraber ayaklarımın derisi sıyrılmıştı. Yazınızı okuyunca bu acı hâtıra aklıma geldi. Çok acı ve zahmetli bir devre geçirmişsiniz. Allan bir daha böyle acı vermesin. Sıhhat ve afiyetini dâim etsin. Yazılarınızı da çok özlemiştik. İnşâallah bir daha böyle uzun aralar olmaz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı