"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hürriyet ve demokrasi üstüne

MUHSİN BOZKURT
01 Nisan 2022, Cuma
“Seyyidü’l-kavmi hâdimühüm.” / “Kavmin, milletin efendisi, ona hizmet edendir.” Hadisinin sırrıyla; İslâm, âleme; istibdadı / baskı ve zâlimce tahakkümü / zorbaca hükmetmeyi ortadan kaldırmak için gelmiştir.

Çünkü İslâmın hakikî / gerçek ve asıl mesleği / yolu; meşveret / danışmadır. Çünkü istibdat; zulüm ve tahakkümdür. Meşrutiyet, cumhuriyet ve demokrasi ortamı ise, adaleti temin eden bir zemindir.

Avrupa, bizdeki cehalet ve taassup sebebiyle, -maalesef- İslâmı; istibdada müsait ve uygun sanmaktadır! Böyle bir yargıya varmasında, biz müslümanların mes’uliyet ve sorumluluğu çok büyüktür. Bundan dolayıdır ki, Demokrasi’nin hakkını vererek; Batı’nın bu yanlış bakışına son vermek görevi de bize düşmektedir.

Nitekim, demokrasi hakikatini; sarahaten / açıkça, zımnen / dolaylı olarak ve iznen dört büyük hak mezhepten istihrac etmek / çıkarmak mümkündür.

Çünkü “Tebeddülü esma ile, hakaik tebeddül etmez.” / “İsimlerin değişmesiyle hakikatler değişmez.”

Evet meşrutiyet, cumhuriyet ve demokrasi; mânen ve rûhen İslâmın muhteviyat ve münderecatında öz olarak vardır. Tabii görenedir görene, köre ne?

“O mahiler ki, derya içindedir; deryayı bilmezler.” Evet, balıklar deniz içindedirler; fakat denizde olduklarını bilmezler. Bu durumlara düşmemeliyiz.

Hürriyet ve demokrasi; hak, sıdk / doğruluk, muhabbet / sevgi ve imtiyazsızlık üzerinde yükselir ancak.

Hürriyet ve demokrasiyi dile getirmemizin önemli ve hayatî bir sebebi de: Bunun; Asya ve İslâm Âlemi’nin; istikbal ve gelecekte terakki ve ilerlemesinin birinci kapısı olmasıdır. Böyle bir sistemde, hükümet ve idareciler; ancak halkın hizmetkârıdırlar.

Kaldı ki, İslâm’ın bahtını açacak; şûrâ / danışma kurulu denen anahtar; bu olduğu içindir ki, İslâm’ın da öngördüğü Hürriyet ve Demokrasi ruhu; fikir ve görüşlerin ortaya çıkmasına imkân vermiştir.

Evet, Asya’nın bahtını, İslâmiyetin talihini açacak yalnız hürriyet ve demokrasi ortamıdır.

Fakat nazenin / nazlı hürriyet, âdâb-ı şeriatla / İslâm âdâbıyla müteeddibe / edeplenmiş ve mütezeyyine / süslenmiş olmak lâzımdır.

Yoksa, sefahet ve rezaletteki hürriyet, hürriyet değildir. Belki hayvanlıktır. Şeytanın istibdadıdır. Nefs-i emmareye / kötülükleri emreden nefse esir olmaktır.

Hürriyet ve demokrasi’yi takdir etmeyen kimlerdir?

Cehalet ağanın, inat efendinin, garaz beyin, intikam paşanın, taklit hazretlerinin, mösyö gevezeliğin başkanlıkları altında; mutluluk kaynağımız olan meşvereti inciten bir cemiyettir.

İstibdat zamanının mânevî hâkimi kuvvet idi. Kimin kılıncı keskin olsa idi, yükselirdi.

Fakat, zaman-ı meşrutiyetin zenbereği, rûhu, kuvveti, ağası haktır. Kimin aklı keskin, kalbi parlak olursa, yalnız o yükselecektir. Siz de saadete gitmek istiyorsanız; uyku yeter. Siz de uyanınız. İslâmiyet’in bahtını, Asya’nın talihini açınız.

Okunma Sayısı: 916
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Oğuz Yiğiter

  1.4.2022 06:15:28

  Yeni Asya Ekolünün ısrarla "Meşrutiyet ve cumhuriyet mânâsındaki demokrasi" ve bize göre bir "Insaniyet-i Kübrâ" projesi olan Avrupa Birliği konusundaki ısrarlı tahşidatını anlamıyan bir kısım "sâdık ahmak" itabına mâsadak bir kısım akl-ı evveller, meselenin önemini kavrayıp, kendi istibdat zihniyetlerinin son bulacağını bilen şuurlu derin mahfillerin planlarına şuursuzca alet olmaktadırlar maalesef . Ancak bize düşen bu husustaki tahşidatımıza sebatla devam etmek. Bu vadideki şuur uyanıklığına vesile olan bu yazınız için ; tebriklet, dualar...

 • Eyüp Aktaş

  1.4.2022 01:26:15

  Tebrikler Duâlar Muvaffakiyetler Temenni Ediyoruz.Lâhika gibi bir mâkâle.Demek ki.Uydurukça'ya ihtiyaç olmadan' yazıla biliniyor.Fi emanillah.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı