"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

15 Temmuz’dan sonra, önümüze on mühendisin ihracı geldi

25 Temmuz 2022, Pazartesi
15 Temmuz ihtilâl bozuntusunun 6. senesi geride kaldı. Cumhuriyet tarihinde ilk defa rastladığımız, “dindarı, dindara kırdırma” hareketi, maalesef, vatanımızın, milletimizin, dinî hizmetlerimizin, çok zarar görmesine sebeb olmuştur. Buna dair, (Baba, ihtilâl oluyor!, 15 Temmuz 2020) bir makale yazmıştık.

O uğursuz “at izinin, it izine karıştığı” gecede, kaç suçsuz insan, gammazlama, ihbar ve haksızlık yüzünden, ya hapislere girdi. Ya da ihrac edildi. “Ey hocam! Bitsin bu gurbet, özledik gel!”ler, bir anda, 17-25 Aralık’ta ihdas edilen “paralel yapı”ya, 15 Temmuz’dan sonra da, TERÖR ÖRGÜTÜ BAŞI’na, “FETO”ya döndü. Artık, herkes birbirini ihbar ediyor. Daha evvel, biri, başka birine beslediği kini, bu vesileyle kusuyor ve her önüne gelen, alâkalı - alâkasız “FETO”cu diye ihbar ediliyordu.

Hikâye çok uzun. O zamanlar yönetim kurulu üyesi olduğumuz devlet dairesinde, bizim de önümüze, on mühendisin ihracı geldi. Yönetim kurulu altı kişiden teşekkül ediyordu. Yönetim kurulu başkanı, büyükşehir belediye başkanı, olmadığı zaman da, vekâleten daire genel müdürü oluyordu. O gün başkan yoktu. Toplantıyı, beş kişi yapıyorduk.

Maddeler okunup, üzerinde mütâlâa ediyorduk. Sıra bir maddeye geldi. 15 Temmuz’dan mütevellid, idaremizde çalışan on mühendisin “FETO”cu olduğundan dolayı ihracı isteniyordu. Heyetin, yaş itibarıyla en büyüğü idim.

Hâlbuki heyette bulunanlardan birisi, düne kadar onların gazetesini okuyordu, birisinin, Pennsylvania’ya gidip, el öptüğü bile söyleniyordu.

Söz aldım: “Arkadaşlar, biliyorsunuz, ben bu mühendislerin hiç birini tanımam” diye başladım. (Hakikatten de, dairede üç bine yakın personel vardı. Ve biz çalışan personeli çok tanımazdık.) Bunun üzerine genel müdür, “doğru abi, tanımazsınız” dedi. Biz idareydik, icranın başı olan genel müdür, hepsini tanıyordu.

Devam ettim “Bakın, eğer, o 15 Temmuz fiilinin içinde, bu gençler, bizzat varsa onları atalım. Ama bu işin içinde değillerse, ‘bankaya para yatırdı, gazete aldı, sendikaya üye oldu vs. gibi sebeplerle suçlu addetmek olur mu? Bu işin bir de, âhirette mesuliyeti var, haksızlık yaparız. (ben konuşurken, hepsi dikkatle beni dinliyordu.) Bakın arkadaşlar! Cenab-ı Hak, Kur’an-ı Kerimin birkaç sûresinde ‘birinin günahıyla başkası mes’ul olmaz!’ buyuruyor. (Genel müdüre dönerek) şimdi, sen birini öldürsen, o adam gelip, senin oğlunu öldüremez! Öldürecekse, seni öldürür. Hakikî adalet budur. Yanlış anlaşılmasın diye söylüyorum. ‘Bu on beş bin kişilik belediyede bir tane ‘FETO’cu olmayan adam gösterin!’ deseler, kimse kusura bakmasın, benden başkasını da gösteremezler! Çünkü biz, bunları elli senedir tanıdığımızdan, hep mesafeliydik. Ben burada, haksızlığa taraftar olmadığım için söylüyorum.“ 

Ben sözümü bitirince, genel müdür dedi ki; “Abi, bunların içinde bir tanesi var, çay ikram etsen ‘acaba helâl olur mu?’ diye içmez.” dedi. “Gördünüz mü kardeşim, şimdi biz, hangi vicdanla, bunları ihrac edeceğiz?” dedim.

Tabii biz burada Kur'an'ın adalet-i hakikiyesini esas alıp, Hz. Ali’nin yolundan gidiyorduk. Maalesef birçok insan ve diğer gruplar, o arkadaşların, “adalet-i îzafiye”sini, üstadlarına rağmen tercih ediyordu. Veya onların yanında oluyordu. Bizler dün, kamet-i kıymeti derecesinde “Haydar” derken, onlar göklere çıkarıp, “Haydar ağa” diyorlardı. Şimdilerde onlar “Haydo” diyor, biz yine “Haydar” demeye devam ediyoruz.

Allah herkese; akıl, îzan ve basiret verip de, haksızlıklara taraftar etmesin. Kur’an’ın dört esasından biri olan, hakikî adaletten ayırmayarak, “Piramitin tabanına ellenmeyecek, tavanı ile işimiz var!” mânâsında konuşup da, maalesef, bütün haksızlıkları yaptıkları tabana, bir an evvel haklarını da, iade ettirsin.

Okunma Sayısı: 3802
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Rasim

  30.7.2022 16:51:53

  Hapiste adlî mahkumlarla kaldım. Fetö etiketiyle aylardır esaretteydim. Bana adlî mahkumlardan biri gelip şunu istişare etti: Benim hanım bana iftira edip burdaki süremi uzattı. Ben de onun fetöcü olduğunu dilekçeyle yazsam hemen işten atarlar, mahkemesi de başlar. Yatmasa bile nezarethane neymiş görmüş olur. Sence yapsam mı? dedi. Allah'ım gülsemi mi ağlasam mı???

 • Murat Çalışkan

  25.7.2022 17:03:00

  Ömer bey bak yorumunuzda fiilen suç işlemeyene af demişsiniz. Demek ki bu kişi veya kişiler mağdur suç işlememişler için bunun neyini af edilecek. Suç kanunda bellidir. Ama lastikli kanunla değil. Ortada suç yok ise affı olmaz sayısını bilmem ama yapılan haksızlıktan özür ve tazminatı verilir helallik istenir. Vesselam

 • Emre

  25.7.2022 15:59:23

  Adaleti hakikî ve izafî konusunu güncele çok iyi tatbik etmişsin Osman abi . sağol varol

 • Hilal

  25.7.2022 14:23:33

  Osman abi, ben bir süreliğine Bosna'da bulunuyordum. Bugünkü yazınız da, gerçekten diğerleri gibi harika. Suçlu ve suçsuzun ayrılması görüşünüz güzel. Merak ettiğim bir konu var. Yakın tarihe kadar yazılarınız sık çıkıyordu. Şimdi gevşedi. Acaba neden?

 • Ömer

  25.7.2022 13:24:57

  Demek ki Yeni Asya Misyonun ve gazetesinin, yazarlarının bir uyarma vazifesi var. Bu yapılan haksızlıklara, adaletsizliklere, hukuksuzluklara, zulümlere kimden gelirse gelsin ne pahasına olursa olsun ifade etme,dile getirme, kamuoyuna doğru bilgilendirme gibi uysuyetleri aktarma görevi var. Her türlü dahili,harici muhaliflere rağmen meşveret ile aldığı kararların ifası var. Bu bilinçle ne kadar sahip çıksak azdır.Tebrikler Yeni Asya, tebrikler siz gazetemizin değerli yazarları.

 • Hıdır Yıldırım

  25.7.2022 13:03:32

  Yeni Asya ve yazarları hakkı hep üstün tutmuşlardır. Yeni Asya Gazetesinin yayın hayatımıza girdiği günden bu güne kadar takip eden bir olarak, gazete yazarlarının hep mazlumun yanında yer aldıklarını, menfaat üzere bir yol takip etmediklerine şahit oldum. Sizleri tebrik ediyoruz.

 • Hüseyin

  25.7.2022 13:02:22

  Osman kardeş, kitabın tam ortasından, hakikatı eğip bükmeden üstadın fikriyatını anlatmışsın ya. Binler tebrik sana kardeşim.

 • Kenan

  25.7.2022 10:22:56

  Ben ihraç bir KHK lı olarak,bana aileme,evlatlarıma yapılan bu zulümde zerre kadar dahlî ve katkısı olanları ilelebet helâl etmeyeceğine YEMIN-İ BİLLAH ettim.Ahirette Sırat köprüsünün başında hepsini bekleyeceğim.Kahhar bir el onlardan hakkımı alıncaya kadar yakalarını bırakmayacağım

 • Said Yüksekdağ

  25.7.2022 10:09:21

  Allah razı olsun Osman Ağabeyim. Hakkın hatırı alidir düsturuna ne de güzel riayet etmişsiniz. 👏🏼

 • Eyyup adnan zengin

  25.7.2022 10:03:16

  Evet herkesin bildiği gibi önceden planlanmış ve tasarlanmış planlı çalışma yapılarak 15 temmuzda tüm hedeflerini gerçekleştirmiştir Allah'tan gelecek herşeyi göz önü'ne almışlardır hayırlısı Allah'tan sabır diliyerek abim selam,larımı sunuyorum.

 • Berkli Zübeyr

  25.7.2022 08:33:40

  yeni asya camiiasini ve siz şansınızı tebrik ediyor rsbbim rszi oleun diyorum

 • hikmet

  25.7.2022 08:33:26

  Amin Zalimler için de yaşasın CEHENNEM.

 • S.topuz

  25.7.2022 07:59:54

  Insanoğlu, gurur ve kibirinden dolayı, yaptığının çok yanlış olduğunu bile bile, vicdanı sızlasa dahi, bazen geri adım atmaz, atmak istemez. Nefis ve ŞEYTAN onu, barıştan, helalleşmekten veya ÖZÜR dilemekten alıkoyar ve sıkıntı ve ZULÜMLER hayli zaman devam eder maalesef. Cennet ucuz değildir, CEHENNEM' de lüzumsuz değil. Allah c.c yar ve yardımcımız olsun inşaallah.

 • Ömer arcok

  25.7.2022 00:46:56

  Bu 15 Temmuz darbe girişimi sonrası çok ilginç olaylar yaşandı;Adam karısından kurtulmak için karısını Feto cu diye ihbar etmiş.kimisi hasedliginden akrabasını veya arkadaşını ihbar etmiş v.s.Ama bir gerçek var ki;bu elim hadise sonucunda Anadolu'nun bağrından çıkan güçlükle bir ekmek sahibi olan okumuş tahsilli yetişmiş müslüman cocuklari çok zarar görmüşlerdir.Adeta gök ekini biçer gibi yetişmiş bir kuşak heba edildi.Anne ve babalarının coguda bu elim hadiseden dolayı kalp krizi gecirdiler ve vücutlarında kalıcı hasarlar oluştu.Benim şahsi kanaatim:Fiilen olaylara iştirak etmeyler için bir af çıkartılıp ülkedeki bu gergin atmosfere bir son verilip,Haksız yere hapis yatanların veya işinden ayrılanların mağduriyetleri giderilmeli

 • Ahmed

  25.7.2022 00:13:37

  Çay ikram etseniz helal mi diye sorgulayan binlerce masum insanı maalesef dindar görünümlü bu iktidar ihraç etti. Bizde onları Yaradana havale ediyoruz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı