"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ankara’nın büyük sel afetinin 64. senesi

14 Eylül 2021, Salı
Geçenlerde, bir arkadaş grubunda yaptığımız sohbette, söz Türkiye demokrasisinin, demokratlarının iki kale ismi; “Menderes ve Demirel” rahmetlilerin üzerine geldi. Memlekete yaptıkları hizmetler, barajlar vs. derken, benim de aklımın bir köşesinde kalan Ankara’da meydana gelen büyük sel felâketi ve rahmetli Menderes’in, başımı okşaması hadisesi geldi. Arkadaşlara biraz anlattım, ama daha geniş olarak da, bir makale yazarak anlatayım dedim.

İnsanoğlu, tarihi boyunca bir takım semâvî ve arzî afâtlara maruz kalmıştır. Bunların ekserisi de Kur’ân-ı Kerîm’de zikredildiğine göre, insanların hem maddî hem mânevî hata, isyan ve küfürlerinden ve diğer insanlara yaptıkları zulüm ve haksızlıklardan dolayı meydana gelmiştir.

11 Eylül 1957 senesinde, 4 yaş içindeyim. Evimiz hemen Ankara kalesi eteklerinde, Seymenler mahallesinde. Ankara’nın meşhur Hatib Çayı üzeri açık 3 metre yükseklikte bir kanal içinden, Ankara Hastahanesi-Bent Deresi arasındaki kısmı bizim mahallemizden geçmekteydi. Mahallenin çocukları, suyun çekilip de az aktığı zamanlar içine girer oyun oynardı. İşte o gün, rahmetli annem çarşıya giderken anneanneme;  “Anne, bak çocuklar evvelâ Allah’a, sonra sana emanet haa”  diyerek emanet etmişti.

Biz o gün, yine kanalın içinde oynuyoruz. İşte, Cenab-ı Hakk’ın sevkiyle kanaldaki merdivenden yukarı çıktık. Tam o anda, bir gürültü, patırtı, telâşe koptu. Anlamaya çalışıyoruz. Birden kanalın içinden iki tane atlı polis dörtnala sürerek etraftaki insanlara bağırıyor: “Kaçıııınnn sel geliyooorrr!” Rahmetli anneannemin bunu duyar duymaz koşup bize sarılıp, “Yavrumm, kuzumm!” diye yukarı götürmesi ile kanal içinden “gümbüürrttt!” diye dehşetli bir ses gelmesi bir oldu. Ve kanalın üzerine kadar taşan acâib bir sel tufanı... Herkes can derdine düştü. Atlı polisler kurtuldu mu bilmem. Ama mahallemizde bulunan askerî sığınaklarda nöbet tutan askerlerin suya kapılarak gidişi, eskiden 200 litre civarında gazyağı varilleri olurdu, onların, karpuzların ve muhtelif eşyaların suyun üzerinde bata-çıka hızla gözden kaybolmalarını hiç unutmuyorum.

Meğer, bir uçak pilotu Elmadağ’dan koparak gelen seli telsizle haber vermiş. Anında, o zamanlar atlı polisler vardı, onların sevk edilmesiyle ahâli îkaz edilip, daha büyük bir facianın önüne de geçilmiş oldu şükür. Gerçi yüz üzerinde insan ölmüştü, ama dediğimiz gibi, buna da şükür.

Bu hadise, Adnan Menderes ve hükümetini çok üzmüştü. Allah rahmet eylesin, hemen 2-3 sene içerisinde, hem kanal ıslah edilip üzeri kapatıldı hem de şu anki asfalt yol yapıldı. 

(Bu kanal kapatıp, üzerini asfalt yapma bu projesini, ilk defa Menderes gerçekleştiriyordu.)

İşte, o işin inşaat sahasındaki faaliyetleri bizzat yerinde görmek için rahmetli Menderes ve hükümet erkânı gelmişti. Halkta da bu büyük bir sevgi hâlesi meydana getirdi. Herkes, Menderes’in elini öpmek için sıraya girmişti. Benden beş yaş büyük abim de elimden tutup, sıraya girmiştik. 5-6 yaşlarında ancak varım. Bana sıra gelince, rahmetli eğildi, başımı okşadı, yanağımı makaslayıp “tonton çocuk” diye sevdi. Allah rahmet eylesin. O kara güneş gözlüklü, takım elbiseli hâli, gözümün önünden hiç gitmiyor. Bu hatırayı da hiç unutmuyorum.

Ondan sonra da Ankara’da birkaç âfet daha oldu. Onları da tarihi gelince, ömrümüz olursa, yazarız inşâallah.

Okunma Sayısı: 1300
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mehmet Emin

  14.9.2021 15:42:53

  Maşallah.Üstadımın İslam Kahramanı dediği zatın sohbetiyle müşerref olmuşsunuz.. Barekellah.

 • Hilal

  14.9.2021 15:26:48

  Ne maceralı bir hayatınız ve çocukluğunuz varmış öyle, Osman abi. Lâkin, okuduklarım kadarıyla; hep güzel, nurlu, iyi şeyler.

 • Ali TAM

  14.9.2021 14:31:54

  Aziz Osman Abi, BIR DEMOKRASI SEHIDI MERHUM VE MUAZZEZ ADNAN MENDERES'IN BASINI OKSADIGI YANAGINA MAKAS ATTIGI ZAT OLARAK BELLEK VE BEDEN SIHHATINIZIN SON NEFESE KADAR DEVAM ETMESINI ALLAH'tan DILERIM. Cünkü bize anlatacaginiz daha cok mühim ibretli hadiseler var! Kitap istegim bakidir.

 • Hüseyin

  14.9.2021 10:02:57

  Osman kardeş, maşallah sende çok hatıra var ya. Bende o zaman 13, 14 yaşlarındaydım. Gerçi senin gibi içinde yaşamadım, bizim mahallede olmadı. Lakin bizde çok üzülmüştük o zaman.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı