"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Re’fet Kavukçu ve Nihad Erdoğan

29 Ocak 2022, Cumartesi
26 Ocak Çarşamba sabahı İnstagram'a bakarken, Kâzım Güleçyüz’ün sayfasında, Re’fet Kavukçu Ağabeyin vefat ettiği haberini okudum.

Normalde, muarefemiz olan ve mülâkî olduğumuz zatların vefatlarında, onlara Fatiha ve duâlara vesile olması bakımından hemen tâziye makalesini yazarım. Fakat iki- üç gündür, rahatsızlığım sebebiyle hemen yazamadım. Şükür, biraz rahatladım ve “yazayım” derken, ertesi günü (Perşembe) Ankara’da bulunan, aslen Çankırılı ve Bursa’da da çalışmış olan, benim tâbirimle “ders kuşu” olan, Nihad Erdoğan kardeşin vefat haberi geldi.

RE’FET KAVUKÇU

O bizim, iki Re’fet ağabeyimizden biriydi. Birincisi, Üstadın, saff-ı evvel talebelerinden, emekli Yüzbaşı Re’fet Barutçu, diğeri de Erzincanlı, hattat ve ressam, Üstadı gören son şahidlerden Re’fet Kavukcu Ağabeydi. Bu iki adaş ağabeyin, soy isimleri de birbirine benzediği için, çok kimse bu ikisini karıştırırdı.

Biz, Re’fet Ağabeyi ilk defa 1970 de, Risâle-i Nurlar’la müşerref olduktan sonra, Ankara’daki siyah-beyaz tablolarından tanımıştık. Daha sonra yine Ankara’da bulunan ressam Orhan Lâle kardeşin de onunla aynı levhaları yapmasıyla, daha da aşina olmaya başladık. Ve o senelerde Ankara’ya geldiğinde, kendisini vicahen de tanıyabildik. Çok mübarek, sessiz, muhterem bir ağabeyimizdi. Daha sonra, 1976 Van Mevlidi’ne, Erzincan üzerinden giderken, Erzincan’da görüşmüştük.

1980 hâin ihtilâlinden sonra Erzurum’da idik. Oradaki ayân ağabeylerin, ihtilâl taraftarı görüşler serdetmesi üzerine, biz birkaç arkadaş, biraz yalnız kalmıştık. Gerçi şükür, Yeni Asya Nur Cemaati’nin ilk dershanesini açmak bizlere nâsib olmuştu, ama işte büyük ağabeylerimizden yanımızda kimse yoktu. O günlerde gazete de kapalı olduğundan, pek irtibatımız olamıyordu. Sonra Erzincan’da, Re’fet Ağabeyin ihtilâlcilere taraftar olmadığını öğrenince sevindik. Erzincan, çalıştığım Erzurum Bölge Müdürlüğü’ne bağlı bir vilâyetti. Bağlı vilâyetleri, zaman zaman birimimizle alâkalı kontrole giderdik. Yine bir gün Erzincan’a gittim. Orada, Ordu caddesindeki İslâm Kitâbevi’nin de sahibi olan Re’fet Ağabeyi bulup, ziyâret ettik. Epey hâlleştik, konuştuk. Hep yanımızda olduğunu  ve her zaman arayabileceğimizi söyledi. Onun o tavrı bizim şevkimizi arttırmıştı.

Daha sonra, 1985’de Erzurum’dan ayrıldık. Ondan sonra da çeşitli yer ve zamanlarda yapılan bazı toplantılarda görüşmüştük. Aşağı yukarı, otuz senedir görüşemiyorduk. Vefat haberi bizi üzdü. Allah rahmet eylesin, makamı Cennet olsun. Sevenlerinin ve akrabalarının başı sağ olsun.

NİHAD ERDOĞAN

Nihad kardeşimizle akrandık. Kendisi Bursa İktisadî Ticarî İlimler Fakültesi mezunu ve sonradan da Emekli Sandığı Bölge Müdürlüğü’nde çalışmak için Bursa’ya gelmişti. Emekli Sandığı Bölge Müdürü Ömer Arçok kardeşimizle de çok samimilerdi. Emekli Sandığı lağvedildikten sonra, son bölge müdürü Ömer Bey Bursa’da kalmış, Nihad kardeş de Bursa’dan ayrılmıştı. Yine de bazen Bursa’ya gelirdi. Ömer Bey ile bir araya gelirlerdi. Bazen biz de halkaya dâhil olur, buluşur, görüşürdük. Sohbetlere beraber giderdik.

Daha sonraları emekli olup, Ankara’ya yerleşmişti. Bizim, uzun müddet Ankara’ya gidişlerimizde, bütün sohbet mahallerinde görüşürdük. Her sohbet mahallinde gördüğümden, ben ona içimden “ders kuşu” diyordum. Ayrıca, Ömer Bey ile ikisi, her gün telefonda kitab takibi yaparlar ve bunu bana söylerlerdi. Hattâ bana da söylemişlerdi, ama fırsat bulamamıştım. 

Perşembe sabahı, ânî vefat haberini alınca üzüldüm. Ömer kardeşi aradım, haberi yokmuş, çok üzüldü ve sarsıldı. “Yahu, biz onunla ‘Sözler’i tâkib ediyorduk, ‘Hakikat Çekirdekleri’ne gelmiştik. İki gündür aramıyordu. Ben de merak edip arayacaktım, vay beee demek rahmetli olmuş ha” dedi. Ömer Tuncay Ağabeyle görüştüm, o da çok üzüldü. “27’nin, devamlı müdavimlerindendi” dedi. Allah rahmet eylesin, Cennetinde ders arkadaşlarıyla, hepimizi bir arada eylesin inşâallah! 

Câmiamızın, akrabalarının başı sağ olsun.

Okunma Sayısı: 1891
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mustafa

  30.1.2022 12:28:06

  Her iki abimizede Allah rahmet etsin. Nihat abiyle(abi diyorum, ama daha çok bir arkadaş, sırdaş, dert ortağıydı.) 8 yıldır tanışıyoruz. Nihat abinin en sevdiğim yönü doğallıktı. Yapaylığın zerresi kendisinde yoktu. Allah için çok seviyordum ve çok üzgünüm. Yeri nasıl dolacak bilemiyorum. Allah rahmet etsin. En son bana bir video göndermiş ve çok etkilendiğini söylemişti. İnşallah, o videodaki gibi tüm zerrelerin nur olur ve suallere kolaylıkla cevap verirsin. Yerini nasıl dolduracağımızı bilemediğim güzel abim. Mekanın cennet olsun.

 • ysr.

  29.1.2022 21:37:49

  Allah razı olsun.. geçen hafta kendisinden ödünç aldığım 'çağın vicdani Bediüzzaman' isimli kitabı okuyup kendisine vermek üzere bulunduğu yere gidecektim ki vefat haberini aldım. Cenabı hak rahmet eylesin. Taksiratını affeylesin inşallah.

 • nabi

  29.1.2022 18:25:17

  Merhum Nihad ERDOĞAN kardeşimize Rahmete vesile olması dua ve niyazlarımızla;Geçen yıl (2021 yılı ) 23 Şubat gazetemizin kuruluş yıldönümünde çıkartılan özel baskılı gazetemizden 400-500 gazeteyi Koru-Metro durağında tek başına dağıtmıştır.Bu nevi feragat ve fedakarlılarda bulunup büyük hizmetlere vesile olan merhum kardeşimizden Cenab-ı Allah C.C.ebeden Razı olsun, makamı Cennet olsun Amin.Yakınlarının cemaatimizin başı sağ olsun.Yakınlarına Sabr-ı Cemil dilerim.

 • Musa

  29.1.2022 16:14:37

  Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun inşallah

 • Hilal

  29.1.2022 11:02:25

  Allah rahmet eylesin abilerimize. Refet abinin levhalarını, çocukluğumdan bu tarafa hatırlarım Osman abi. Diğer abiyi tanıyamadım. Ama siz yine, Yeni Asya ile devam etmeyenleri bile unutmuyorsunuz. Güzel bir vefa örneği.

 • nabi

  29.1.2022 08:14:58

  Tüm vefat eden abi ve kardeşlerimize Cenab-ı Allah C.C.rahmetiyle muamele eylesin. Cematimizin ve yakınlarının başı sağ olsun.

 • Omerarcok

  29.1.2022 07:51:13

  Öncelikle yeni Asya gazetesini böyle bir iletisim hizmetlerinden dolayı kutlarım:Re'fet agbeye Nihat kardeşime Allah c.c.Rahmet ve mağfiret dilerim.kabirleri pür nur makamlari cennet olsun inşallah.Rahmetli Nihat bey kırk yıllık dostumdu arkadaşımdı anı vefatına çok üzüldüm.onun bir çok insanı yonleri vardı,bunlardan 1)kibirden ve gururdan en ufak bir lekesi yoktu 2)Hizmet için hiç bir dünya kuralı tanımaz tüm engelleri dinlemez asardi 3)Çok saf tertemiz bir kalbi vardı dostlarına hatalarını yüzlerine doğrudan ve çekinmeden soyluyebilen çok nadir bulunulabilir bir kalbi dost ve candan bir çok samimi arkadasdi..

 • Bahtiyar

  29.1.2022 02:09:06

  Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun inşallah. Nihat ağabeyimiz derslerde görmeyi arzu ettiğimiz dikkatli, vakarli ve kahraman bir nur talebesiydi.

 • Mehmet Türeli

  29.1.2022 00:23:49

  Allah vefat eden bütün Nur Talebelerine rahmet eylesin mekanlatı cennet olsun

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı