"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Uyumlu olmak nasıl olacak?

25 Nisan 2021, Pazar
Her vücuda gelmiş işin, maddî varlığın, manevî kuvvet ve neticelerin bir mazisi, geçmişi, plânı, programı ve yapılan çalışmaları, denemeleri, tahmin ve teorileri vardır. Muhakkak olmalıdır da…

Rabbimiz yarattığı, yaptığı her şeyi bizim için bir tecrübe, bir ders olarak yine bizlere sunuyor, takdim ediyor, ihsan ve ikrâm ediyor.

Hayatı vermiş, hayata lâzım olan her türlü levazımatı, gerekenleri, lüzum eden her şeyi de vermiş. Bunları da verirken bir vahdet, imtizaç/uygunluk içerisinde vermiş. Birbirine yardım eden birbirinin işine mani olmayan ve bir birliktelik içerisinde yaratmış, vermiş.

Her yaratılanın vücud bulması için illâ ki Cenab-ı Hâkk’ın tevhid, vahdaniyet ve ehadiyet isimlerinin cilvelerine, tesir ve hükümlerine mazhariyetleri şart olmuş, mecbur kılınmıştır. Ama her şey vücud bulduğu eşyada bir birlik, beraberlik içerisinde, uyumlu olarak birbirlerini tamamlayan ve kuvvet veren, kuvvet alıp, kuvvet veren bir tarzda hareket ve vücud kabiliyetine sahip kılınmıştır.

Tabir-i caiz ise yaratılmış ve akıl verilmemiş her şeyde öyle bir mükemmel vahdet ve tevhid mühürleri, damgaları, şifreleri vurulmuş konulmuş ki; bir iğne ucu kadar boşluk ve müdahale kargaşası, çalışmama ve işlememe aksaklığı yoktur.

Yalnız zaif ve nakıs, ama mükemmel olan insan da Yaratanını tanımama, isyan ve itaatsizlikte bulunma anlarında, zamanlarında aklını bir şey zannederek ve kabul ederek o iğne ucu kadar boşluğun olmadığı yaratılış kanunlarına ve yaratılmış her şeye burnunu, fikrini sokmuştur. Ve akıllı olduğu halde akıllanmayarak sokmaya da devam etmektedir.

İnsana yakışan; kâinattaki birliği, vahdeti, beraberliği kendisine örnek alarak hem Yaratıcısıyla, hem yaratılmışlarla, hem de mü’min, muvahhid insanlarla imtizaçkârane bir ve beraber olmak, olmalıdır.

Okunma Sayısı: 754
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah Tunç

  25.4.2021 02:09:07

  İmtizavkârâne bir ve bera ber olmak ilim ile olur.Fikir ve düşünce birliği ile olur.Esasta ittifak ile olur.Detayda farklılıklar olanilir.Temel prensip, kaide ve usullerde aynı olma ittihad ve ittifak-ı netice verir. Bu da Risale-i Nur'un içtima-i ve siyasi ölçü,prensip,kaide ve usullerini doğru anlamak,ve hazmetmekle olur.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı