"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İnsan geçmişinden neden pişmanlık duyar?

Sebahattin YAŞAR
06 Aralık 2021, Pazartesi
İnsanın geçmişteki hizmetlerinden pişmanlık duyması; ya o hizmetlerin temelindeki bozukluktan ya gelinen noktada istikameti kaybetmesinden ya da dâvâsına ihanet etmesi sonucu hain damgası yemesindendir.

Kişinin yaptığı hizmetlerin Allah’ın razısına uygun olduğunun göstergesi, yapana ruhen saadet yaşatmasıdır. Hizmetlerin lezzeti içindedir. İmanın daha bu dünyada iken ki meyvesi, cennetî lezzeti dünyada tatmaktır.

Kişi geçmişte yaptığı manevî hizmetlerden şikâyetçi ise, o hizmetler onu ruhen tazip ediyorsa, bu o hizmetlerin temelinde bir niyet bozukluğu olduğunu gösterir. Yani bu bir anlamda aradığını bulamamak halidir. Oysa manevî hizmetlerde esas maksat, Allah’ın rızasıdır, ihlâstır. Hizmette ihlâsı kaybetmek, daha dünyada iken içinde huzursuzluk, vicdan azabı olan acı bir tokattır.

Hani biliyorsunuz, en evvel yara alanlar, siperini terk edenlerdir. Yine manen yaralananlar da Üstadına, dâvâsına sırt çevirip, ihanet edenlerdir. Geldiği yere kör olan, kendisinin yetişmesinde emeği olan dâvâ arkadaşlarına sırtını dönen en evvel kendi içinde ruhî yıkıma uğrar, huzursuz olur.

On yıllarca aralarında maddî ve manevî hukuklar geçmiş, içinde iman kardeşlerinin ahı olan bir durumdan huzur çıkar mı? Ömrü boyunca yaptığı hizmetlere, kazandığı dostluklara, edindiği kardeşliğe ve en önemlisi de elde ettiği imana, içinde yetiştiği şahs-ı maneviye ihanet etmek, onları anlamsız bulmak büyük bir nankörlük değil mi? Zahmeti gitmiş rahmeti kalmış sevapları inkâr etmek tam bir iflâs hali değil mi?

Doğrusu kimin imtihanı nerede başlar nerede biter bilinmez. Şeytan o hizmetin hadimleriyle çok uğraşır. Kimsenin yarınlara dönük bir iman garantisi yoktur. Dün hak ve hakikati yaşayan, savunan bir insan bugün o hak ve hakikatten uzaklaşmış, o günleri inkâr eder hale gelmiş olabilir. Siyasî cereyanlara kapılıp, ‘Artık nefis dairesindeki hizmet devri bitmiştir, bu hizmeti siyaset dairesi yapıyor.’ gibi savrulmalara muhatap olmak, siyasetin, şeytanın tuzağına düşmektir. Hayatı boyunca savunduğu hakikatleri şimdi bir yanılgı olarak görmek, manevî bir yıkım, bir ruh hali bozukluğu, bir şaşkınlık halidir.

Allah, böyle savrulmalardan ehl-i imanı muhafaza eylesin.

Okunma Sayısı: 1312
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Cenk Çalık

  7.12.2021 22:53:34

  İstikamet çok önemli. Son nefese kadar devam etmeli. 50-60 senelik istikamet ve geçmişteki hizmetleri bir cümlede veya bir davranışta bitirme tehlikesi var. Allah'tan korkmalı ve sığınmalıyoz vesselâm.

 • Abdullah Tunç

  6.12.2021 14:12:17

  Yazı bazılarını tarif ediyor ama, kapalı geçiyor.Biraz açık olsaydı,kimler nereler de hata yaptı,yapıyor,kim meslek ve meşrebe aykırı haraket ediyor,kim şahsi manevi-i heveslerine alet ediyor,kim ayrılık tohumla rını ekiyor,kim ihlası kırıyor,kim uhuvvet ve mu habbetin üzerine kezzap suyunu döküyor,kim tesa nüde darbe vuruyor,açıkça yazılsaydı bizde bir kaç kelam ederdik.Yazı bir yer lere gönderme yapıyor,ama kapalı oarak. Bugüne kadar yanlış yapanların,siyasi kulvar değiştirenlerin hiç birisi hatasını tamir edip,doğdu çizgiye dönmedi.

 • bilalim

  6.12.2021 06:41:20

  İstikameti muhafaza edemeyip savrulmaların en güçlü nedeni menfaatin devreye giriyor olması… kimileri makam ile kimileri para ile inhiraf ediyor etmeye başlıyor. Siperde olanlarda sürekli bir tehlike içinde… öyle ya ihlas sahipleri müstesna.. onlarda pek azim bir imtihan içindeler kazanmak ve kaybetmek davasında… yılandan akrepten çekinmekten daha fazla korkmak lazım zira “Cadde-i kübrâ-yı Kur'âniye olan şu mesleğimizden şimdi ayrılanlar, bize düşman olan dinsizlik kuvvetine bilmeyerek yardım etmek ihtimali var. “

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı