"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

AB temsilcileriyle Demokratlar Putin’i dinleyecekler mi?

Şükrü BULUT
05 Kasım 2021, Cuma
Başkan Putin’in SOÇİ konuşmasını tahlile devam edeceğimizi, geçen yazımızda belirtmiştik.

Bu konuşmanın, neoliberallerin balonlarını söndürmeye başladığını mutlaka hissetmişsinizdir. Bu tartışma ile eş zamanlı İtalyan Meclisinin LGBT hareketi aleyhine aldığı kararın da, meseleye tuz-biber olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Putin’in çok yeni ve orijinal şeyler söylemediğini, biz de gözlemliyoruz. Fakat insanlığı ve insanlığı kucaklayan fıtratı dillendirdi. Yani fıtrat ile savaş içindeki “Marksist devrimcilerin” bütünün içinden açığa çıkmasını sağladı. Yaratılış kanunlarından daha sağlam kanun, yaratılmış tabiattan daha güzel bir sanat olmadığına göre, Avrupalı genç siyasetçilerin “susmalarını” gayet normal karşılıyoruz.

Putin, sivil Marksistlerin belli bir sermayeyi arkasına alarak; değişim sloganı arkasından giriştiği “tahribatlara” işaret eden konuşmasının Avrupa Siyasetinde büyük dalgalanmalara yol açacağını şimdiden tahmin edebiliriz. Ne diyor, Vladimir Putin? Tarihin tekerrür etmekte olduğunu söylüyor. Günümüzde; hakk- hürriyetler, demokrasi, liberalizm, çok kültürlülük, devrim veya değişim perdeleri arkasında yaratılışa karşı savaş açanlara, Rus halkının yabancı olmadığını anlatıyor. 1917 St. Petersburg ihtilâlinin mahiyetini bilmeyenlerin 2017’den sonra münafık Marksistler veya modern Bolşeviklerce yapılan insaniyet karşıtı icraatı anlayamayacağını izah etmeye çalışıyor.

İsimlerin,  yeni kimliklerin ve onların zamanımıza ayarlanmış sloganlarının insanlığı iğfal etmemesi için ikazlarda bulunuyor. 1917’de kadın-erkek eşitliği, insan olarak cinslerin teke indirgenmesi ve cinsiyet ile alâkalı gayr-ı fıtrî baskı teşebbüslerin günümüzde başka kalıplarda hortladığını anlatıyor. O günün Bolşeviklerince insana ve bilhassa kadına metazori baskısının, günümüzdeki baskıların yanında hafif kalacağını hatırlatıyor. Bu hortlaklarla gibi “medeni, munis ve değişimci” kostümüyle yeniden dirilen Marksizme karşı Avrupalı siyasetçileri, aydınları ve gazetecileri uyarıyor Rus Devlet Başkanı.

Bu Bolşeviklerin yaratılış kanunlarına itirazı ile başlayan taarruzlarında ilk hedef insanî kimlikler… Ve paralel olarak diğer canlılara da gizli-açıkça müdahale ediyorlar. Sırada tarihe, geleneğe, inançlara, insanî tüm değerlere ve yine tüm değerleri itibarsızlaştırmaya yöneliyorlar. Bu ilginç konuşmayı yalnızca AB temsilcilerine ve demokrasi peşindeki kahramanlarla sınırlamak elbette mantıki olmayacaktır. Bazen inandığından, bazen menfaatinden, bazen verilen rüşvetinden, bazen rakiplerine duyduğu haset ve intikam duygusundan dolayı, arkasını belli bir sermayeye dayamaya çalışan bütün sınıflara, gayet insanî ve zarurî bir ÇAĞRI olduğundan, yeni felâketlerle yüzleşmek istemeyen herkesin bu ikazlara kulak vermeleri gerekiyor.

PUTİN’i diktatörlük ile suçlayarak şu yazdıklarımıza itiraz eden okuyucularımıza bir kaç hususu hatırlatmak istiyoruz.

Putin’in; Komünizmin tüm varlıklarıyla harabezara çevirdiği Rusya’ya Rus halkının desteğiyle başkan olduğunu nazarda tutmamız lâzım.

Dağılan Sovyetler ’in mal varlıklarına, belli bir sermayenin yardımıyla konmak isteyen oligarklara karşı verdiği savaşı bilmeyenlerin, mutlaka o zamanın arşivlerine dönüp bakmalarını tavsiye ederiz.

Troçkici Neoconların Müslüman üniformaları içinde Güney’den, Kafkasya üzerinden yaptıkları hücumları püskürterek RENKLİ DEVRİMLERİ bu bölgede sonlandırdığını da unutmamamız gerekiyor. İkinci Avrupalı tetikçi NATO başkanı Rassmussen ve Petrol adam Bush dönemlerinde NATO ile Pentagon üzerinden hücum eden Troçkistlerin Gürcistan ve Ukrayna’ya yaptıkları müdahaleler de Putin’e büyük sıkıntılar çıkartmıştı. …Ve nihayet Putin’in; BOP’u realize çerçevesinde Amerika-İngiltere ittifakına bürünmüş global hegemonyacılara karşı gerçekleştirdiği ASTANA BİRLİĞİ ve bilhassa İran, Türkiye, Irak ve Suriye ittifaklarının mahiyetini halâ anlayamayanların, bizim Putin sadedinde yazdıklarımızı anlamaları biraz zordur.

Önemli bir nokta daha kaldı. Putin’in demokrasiden, hukukun üstünlüğünden ve milli politikalardan yana olduğunu ispat eden geçmişteki icraatları da bu konuda önemlidir. İlk zamanlarında Chirak ve Schröder ile AB çizgisindeki birlikteliğini unutarak, neoliberallerin yanlış propagandalarıyla PUTİN’i değerlendirmeye çalışanlara, o zamanki icraatları gazete manşetleri ve resimleriyle incelemelerini bir daha tavsiye ederiz. Unutkanlık her zaman nimet olmayabilir. 

Geçmiş yazımızda belirtiğimiz üzere, bizi şahıslardan ziyade fikirler ve fikirler üzerine yükselen prensipler ilgilendiriyor. Şu son iki yazımızda başkan Putin’i değil, onun müdafaa etmeye çalıştığı değerleri esas aldık. Kendilerini tanrılaştırmak isteyen, sermayeleriyle şu garip dünyamızda istedikleri gibi her şeyi yapabileceklerine inanan ve Allah ile savaşa girişmiş “ İNKÂR-I ULÛHİYETÇİLER “  karşısında, merdane ve korkusuzca konuşan bir devletin temsilcisini, Bediüzzaman’ın istikbale dair verdiği haberler çerçevesinde tahlil etmek istedik… İnşaallah yanlış bir beyanda bulunmadık. Bulunduk ise, Rabbimizden af diliyoruz.

Okunma Sayısı: 1232
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hıdır Yıldırım

  7.11.2021 08:19:47

  Geniş bir araştırma, inceleme ve birikim sonucunda yazılan bu yazı İnşallah Putin in maksadını ve ne yapmak istediğini ortaya koymuştur. Sizler Rusya, Avrupa ve diğer ülkelerdeki gelişmeleri bizlere sağlıklı bir şekilde geniş bir inceleme ve değerlendirme sonucu ulaştiriyorsunuz. Sizlere minnettarız. Allah razı olsun. Sizleri hayırlı işlerde muvaffak eylesin.

 • Ahmet Said

  7.11.2021 00:14:27

  Yazarımız bu meseleyi Risale-i Nur perspektifinden ele almış. Olayların da sahne arkasını ve hakikatini anlatarak geliyor. Sivil Marksistlerin bizi zorladıkları pencereden bakarsak, sonunda Ukraynanın yahudi asıllı aktörleri yanındaki yerimizi alırız. Fakat, Rusyanın demokrasi yolundaki eksiklikleri de hakikattir

 • Osman

  5.11.2021 20:56:51

  Putin güzel söylemiş Putin Rusya’yı demokrasi hukuk şeffaflık hürriyet çi yaparsa güzel olur Birinci Avrupa’yla ittifak yaparsa güzel olur şahıs devleti değil meşveret devleti yaparsa güzel olur

 • Mustafa coban

  5.11.2021 14:08:27

  Putin ne söylerse söylesin.biz çecenistana bakariz.türki cumhuriyetleri nasilda arka bahçesine çevirdigine bakariz.rus emperylizminin şovalyesidir.kirim ve ukranyada ne yaptiginida unutmadik.kafkaslar hakeza.uluslar arasi aktueller yalniz menfeaat peşindeler.

 • Muharrem

  5.11.2021 12:09:44

  Putin ve Rusya meselesi risaleinura göre tüm boyutlarıyla ele alınmalı

 • Hüseyin

  5.11.2021 09:36:31

  (2)Covid19, orman yangınları,ticaret savaşları, gıdaya ulaşmada yaşanan zorluklar, iklim değişikliği evlilik müessesesinin bozulması dinin ve geleneklerin etkisinin kaybolması demokrasi ve hukukun toplumun çoğunluğu tarafından önemsenmemesi gibi devasa problemlerle küresel bilinçlenme ve mücadele ortaklığı olmadan bozulmanın önlenilemeyeceği gittikçe de  bozulacağı  apaçıktır...

 • Hüseyin

  5.11.2021 09:35:48

  (1)Kimliği kişiliği statüsü ne olursa olsun herhangi bir insanın grubun ya da toplumun  söylem ve eylemleri büsbütün doğru olmadığı gibi bütün olarak yanlış da olamaz... Putin insanlığı kurtarmak için değil kendi toplumunu küreselleşmenin ve dijitalizmin ablukasından kurtarmak için çabalıyor. Zira  güneydoğu komşusu çin devasa nüfusuyla büyüme hızıyla küresel ısınmanın da etkisiyle ilerde yaşanabilirliğiyle sibirya ve yakutistan dolayları yoğun bir nüfus göçüne iklim mültecilerine ev sahibi olacağı açıktır... Boş ve ıssız bölgelere üreyerek çoğalan yoğun bir rus nüfus gerekiyor.. Lgbti ve alkol, ekonomi ve otoriteryen yönetimin vaziyeti nüfus artışına ciddi bir engel yoksa avrupanın şu an ki durumu putinin umurunda değil.. O, başta avrupa olmak üzere bütün bir küresel dünya olmadan da bunu önlenilemeyeceğini de gayet iyi biliyor. Dünya hayatın hemen hemen her alanında küreselleşmiş olmanın depremini yaşıyor..

 • H.ibrahim Karahan

  5.11.2021 06:02:15

  Allah razı olsun

 • Ali TAM

  5.11.2021 02:11:43

  Nikolay Nikolayovic önce ayaga kalkmayip saygisizlik ettigini düsündügü bir alimi ölüme mahkum edip sonra Dininin geregi olarak gayr-i müslime karsi ayaga kalkmasinin dininin izzetine uygun olmadigini anlayinca idam kararindan vazgecip özür dilemesi gibi PUTIN'in de hatalarini asla tasvip edemeyiz ama hatalarindan dönüp hakka hizmet eden yolunu da sonuna kadar tasvip ederiz. Nurculari digerlerinden ayiran en bariz özellik ehl-i tahkik olmalari/gayet müdakkik arastirmalaridir. Dünya Islam ülkeleri toplantisina PUTIN ben de ülkemde yasayan milyonlarca Müslümanin baskani olarak bu toplantiya katilmak istiyorum demesi ileri de olmasi beklenen müsbet degisimin ön habercisidir diye düsünüyoruz.

 • Ferhat ardıç

  5.11.2021 00:51:22

  Bende diyorum ki kendi içinden biri gelip bu saçma sapan düzeni yıkacak diye bekliyorum aynı Musa peygamber efendimizin gibi bakalım ömrümüz yetecek mi.

 • Nura

  5.11.2021 00:40:34

  Ciddi bir emek olmuş. Teşekkürler. Zira Türk medyasında çok da bahsedilmeyen bu konuşmanın, olayları farklı ve umut veren bir yaklaşıma taşıyacağı ümidindeyiz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı