"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bildiğimiz kadar namaz

Süleyman KÖSMENE
20 Mayıs 2022, Cuma
Suat Gümüş: “Çocukluktan sureleri ya ağızdan ya da Türkçeden öğrenirken Türkçede olmayan bazı harfleri yanlış öğrenebiliyoruz. Fatiha’daki “Ğayri’l-mağdubi aleyhim” ifadesini “Gayri’l-mağdubi” şeklinde Arapça’daki Ğayın harfi yerine gaf harfi veya gafa yakın bir şekilde telaffuz edilebiliyor. Ben bu hususlarda çok vesveseli olduğumdan acaba doğru mahreci öğreninceye kadar yıllarca namazda “Ğayri’l-mağdubi” yerine “Gayri’l-mağdubi” şeklinde hatalı bir telaffuz mu yaptım şeklinde vesveseye kapıldım. Bu durumda namazlarım sahih olmadı ise benim ne yapmam gerekir? Beni bu konuda aydınlatır mısınız?”

Üzerimizden Buldozer Geçmiş Gibi

Namazın farzlarından biri kıraattir. Yani Fatiha suresi ve zamm-ı sureleri manasını bozmadan okumak, namazın içindeki diğer dua ve tesbihleri düzgünce okumaktır. Özellikle Fatiha suresi başta olmak üzere zamm-ı sureler namazın omurgası hükmündedirler.   

Peygamber Efendimiz (asm) “Fatihasız namaz olmaz”1 buyurmuştur. Şâfiîlerde bu yüzden Fatiha okumak ve cemaatle kılanlardan her birinin kendi Fatiha’sını okuması farzdır. Hanefilerde ise Fatiha okumak vaciptir. 

Ancak bizlerin, çoğumuzun, ahir zaman nesli olarak, üzerimizden buldozer geçmiş gibi, zamanında namazın kıraatini düzgünce yapacak kadar bir dil terbiyesi alarak yetiştiğimiz söylenemez. Namaz kılmamaya ve ibadet yapmamaya ayarlanmış bir nesiliz biz!

Küçüklükten kendisi veya anne babasının gayretiyle, camilerden namaz kılacak kadar bir sure ve dua bilgisini edinenler şanslı bulunuyorlar. Hususi kurslara gidenler ve kendisini yetiştirenler elbette olmuştur. O ayrı mesele! 

Ne kursa, ne camie gitmeden, ne hususi çabalarıyla öğrenme imkânı bulmadan ibadet yaşına gelmiş insanımızın sayısı az değildir. 

Dilimizin Zevk-i Ruhanisi Kaçmış 

Ne olacak bizim halimiz? Namaz kılmak istesek bile, dilimiz vaktiyle kırılmadığı için, sure ve dualara dönmüyor. Harfleri doğru telaffuz edemiyor. Nefsimizde bir yabanîlik var. Dilimizin zevk-i ruhanisi kaçmış!...   

Şeytan da oturmuş, bunun üzerine ekmek yemek istiyor. Bize, “Zaten bilmiyorsun. Yanlış okuyorsun. Sen namaz kılamazsın! Namazda böyle yarım yamalak okumak günahtır!” gibi sağdan yaklaşarak bizi namazdan soğutmaya çabalıyor.  

Biz de en masum bir yaklaşımla, “önce dua ve sureleri ezberleyeyim, sonra namaz kılmasını şöyle güzelce öğreneyim” diyoruz, namaz kitabı da alıyoruz, ezberlemeye ve öğrenmeye de başlıyoruz. Ama “tam” öğrenince kılarım gibi masum bir gerekçeyle namaz kılmayı geciktirdikçe geciktiriyoruz. 

Oysa ömür geçiyor. Hayatımız hızla ahirete koşuyor. Kıldım kılacağım derken ölüm kapımıza gelip dayanıyor! Nefesimiz sayılıdır! 

Ne var ki bunlar da şeytanın taktikleridir. Şeytan karşımıza geçip, “Namaz kılma!” demiyor. Şeytan kurnazdır. “Kıl ama iyice bir öğren de kıl! Sonra Allah namazı yüzüne vurmasın!” gibi sözlerle yumrukları habire sağdan geçiriyor. 

Kendimizi Seccadeye Atacağız 

Yapacağımız tek şey, yanlış doğru demeden, oldu olmadı vesvese etmeden, ezan okunduğunda kendimizi bir seccadeye atacağız. Bildiğimiz kadar, bildiğimiz dua ve surelerle namazımızı kılacağız. Bu namaza oldu mu demeyeceğiz! Bu namaz inşallah olmuştur! Niyetimizin sıhhatine, kalbimizin Allah korkusuna Rabbim inşallah bu namazı kabul etmiştir. 

Göç yolda düzülür demişler. Bu, namazda da geçerlidir. ‘Önce öğren, sonra kıl!’ yok! ‘Bildiğin kadar kılarak öğren!’ var! Ya yanlışsa… Bir namaz kitabı al ve düzelte düzelte kıl! 

Bu, zor değildir. Düzeltinceye kadar okudukların makbuldür, korkma! Ama düzeltmeye gayret et! Oluyormuş diye yanlışta kalmaya devam etme! 

Bediüzzaman der ki: “Zahir-i şeraite muvafık olarak işlediğin ameline, “acaba sahih olmuş mu?” deyip vesvese etme! Fakat “kabul olmuş mu?” de, gururlanma, ucba girme!”2  

Kasten olmamak şartıyla, yanlışlıkla harf değiştirmeyle, hareke değiştirmeyle namaz bozulmaz! Günah da olmaz! Korkma! İşe Fatiha suresinden başla! Yazılanları yazıldığı şekliyle ezberlemek kâfidir. Türkçe’de olmayan harfleri yakın söyleyiş biçimleriyle öğrenmek geçerlidir. Allah kabul etsin. 

Dipnotlar:

1- Ebû Davud, Salât, 136.,

2- Sözler, s. 310.

Okunma Sayısı: 3282
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah

  20.5.2022 15:26:21

  " Siz Kur' an' ı okuyun, Allah düzelterek kabul eder." H.Şerif. Kösmene Hocam; iftihar edip sevinç duyuyorum.

 • Ali

  20.5.2022 13:45:06

  Ismail Özgür Bey Zübeyir Gündüzalp Agabeyin kendi sesinden VESVESE dersini bir dinlemeni tavsiye ederim orada gercek bir hikayeyi naklediyor. Internet ortaminda mevcut!

 • Ali

  20.5.2022 13:42:20

  Hz Bilali Habesi Efendisi tarafindan Müslüman oldugu icin iskenceler yapiyordu o ise tek ögrendigi "Ehadün Ehad" diyerek Ehadiyet ve Vahdaniyet Dini Islam'in özü olan IHLAS SURESININ MÜBEREK LAFZI, EHAD i tekrarliyordu. Islam Dinine ihtida eden birisine TUGLA KALINLIGINDA BIR NAMAZ HOCASI hediye edip bunu oku diyecegimize "Kul huvAllahu EHAD" diyerek Gusul abdesti alip namaza baslamasini tavsiye etsek ED DINI YÜSRUN Din bir kolayliktir hakikatini ilk önce ögretmis oluruz.

 • Ali

  20.5.2022 13:32:28

  Almanya'da meslegim elverdiginden sabah namazina camiye gidebiliyordum. Türkiye'den emekli bir hoca ve hafiz gelmis, namaz sonrasi zaten bir avuc olan cemaatten yaslilarin Sure okumalarini KONTROL EDECEK. Bir ihtiyar SUREYI yanlis telaffuz etti. Hoca düzeltti tekrar okuttu adamcagiz efendim benim DILIM BÖYLE telaffuz edemiyorum dedi HOCA olmaz öyle bütün namazlarini iade edeceksin dedi. Ihtiyar adami o günden sonra Camide sabah namazinda görmedim. Daha sonra hoca oradan ayrilirken kildirdigim iki Cuma namazinin parasini bana borclular dedi ve gitti.

 • İsmail Özgür

  20.5.2022 02:29:28

  Ne güzel anlatmışsınız. Özgeçmişinde milyonlarca yıllık insan tecrübesi olan şeytanın elinden kaç âdet ismail, ahmet mehmet geçmiştir diyorum kendi kendime. Hiç namaz kılmayan kişilere farklı fısıldamalarla yaklaşıyor, olması gerektiği gibi 5 vakit namazı kılan kişiyi de vazgeçiremeyeceğini bildiğinden daha çok daha çok.. yaptırarak usanmasını ve güç yetiremeyerek namazı terk etmesini sağlamaya çalışıyor. Nitekim İslam dinini yaşamaya başladığım ilk günlerde, tam bilmediğim için okulun mescidinde otururken uzaktan geçen bir bayana gözüm değse abdestim bozuluyor hissi geliyordu ve tekrar tekrar abdest alıyordum. Şükür olsun dershaneyle tanıştığımda bana okudukları ilk risale 21. Söz'ün 2. bahsi oldu.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı